ebook Bezwład
3.08 / 5.00 (liczba ocen: 76)

Bezwład
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 25.03
Audiobook - najniższa cena: 28.69
wciąż za drogo?
28.83 złpremium: 18.60 zł Lub 18.60 zł
25.03 zł Lub 22.53 zł
31.00 zł
31.00 zł
31.00 zł Lub 27.90 zł
25.53 zł
27.57 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kiedy patrzysz w oczy komuś na śmierć i życie, liczy się tylko to, czy trafisz w serce. Drugi kryminał w cyklu, w którym Warszawa staje się labiryntem pełnym mrocznych zaułków, a polityczne rozgrywki mają tło nie tylko rozliczeniowe.

Wigilijny wieczór. Zamiast śniegu tylko ten wieczny, polski, obrzydliwy smutek: wiatr, deszcz i ślady w marznącym błocie. Dziewczyna ma na sobie drogą wieczorową sukienkę i buty, którymi nie zdążyła się nacieszyć. Ma podcięte żyły i złamane serce.
Kto jej to zrobił, spróbuje odkryć policjantka z Komendy Stołecznej Policji, Serbia, dziewczyna z prowincji, która musi udowodnić, że poradzi sobie w męskim świecie, okiełzna własną samotność, zapomni o tych, którzy odeszli i zacznie od nowa. Ale czy w tym mieście są jeszcze mężczyźni, którym można zaufać? Czy ten, z którym zasypiasz naprawdę jest tym, za kogo się podaje? Pomoże ci rozwikłać tajemnicę sprzed lat, która poprowadzi pośród cieni i krzyży? Czy w drodze między Izraelem, Polską i Rosją jesteś partnerem, czy tylko przynętą?
Tymczasem w Warszawie karnawał: pod Sejmem protest opozycji, na Krakowskim Przedmieściu smoleńska demonstracja. Kilku nieznanych sprawców robi porządek w polityce, nie bacząc na to, ile krwi trzeba przelać, ale przecież nic nie smakuje tak dobrze jak zemsta.
Może tylko wódka wypita z kimś, kogo kochasz…

Bezwład od Grzegorz Kapla możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Po bardzo dobrze przyjętym Bezdechu do rąk czytelników trafił Bezwład – druga część perypetii policjantki Olgi Suszczyńskiej i jej znajomych z Komendy Stołecznej. Nie od dziś wiadomo, że autor tej serii kryminalnej – dziennikarz i podróżnik – ma wyjątkowy dar opowiadania i bardzo prawdziwie, czasami aż do bólu, pisze o emocjach.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia przypadkowy przechodzień znajduje zwłoki młodej dziewczyny – ubranej jak na bal, w nienagannie czystych butach, z podciętymi żyłami. Tajemnicę jej śmierci próbuje rozwikłać policjantka Olga Suszczyńska, nazywana Serbią. Ale to nie jedyne zadanie, z którym będzie się musiała uporać. Jej były szef już po raz kolejny zleca jej do rozwiązania zagadkę z przeszłości, która wciąga Olgę na tyle, że pochłania prawie cały jej wolny czas. Przeszłość intensywnie miesza się z teraźniejszością, a na jaw wychodzą nowe fakty. Dokąd zaprowadzą Serbię? Jaki wpływ będą miały na śledztwo? Czy ta silna, choć w gruncie rzeczy krucha policjantka wykorzysta szansę, by w końcu ułożyć sobie życie?

Długo zastanawiałam się, co napisać o tej książce. Po lekturze w mojej głowie było tak wiele przeróżnych myśli, że musiałam je sobie na spokojnie poukładać. Bez wątpienia to nie jest zwykła powieść kryminalna, w której krok w krok podążamy za mordercą i próbujemy rozwikłać zagadkę czyjejś śmierci. Wątek kryminalny rzecz jasna jest tu obecny, ale mam wrażenie, że jest tylko tłem, pretekstem do opowiedzenia czegoś o wiele ważniejszego, co wybija się w powieści tak mocno, że momentami wręcz zapominamy, że to kryminał. Można było to już odczuć w Bezdechu, ale tu jest to intensywniejsze, głębsze i – tak to czuję – bardziej świadome.

Dla mnie Bezwład to przede wszystkim historia o różnych odcieniach życia. O miłości i jej bolesnym braku, o lęku przed bliskością, ale też dojmującej tęsknocie za drugim człowiekiem, o zagubieniu i odnajdywaniu właściwej ścieżki, o bólu i zadrach z przeszłości uwierających jak za ciasny but, ale paradoksalnie nadających życiu sens. O szwindlach, napadach, gangsterce i poszukiwaniu skarbu. O wrogach czyhających za rogiem i przyjaciołach bezinteresownie wyciągających dłoń. O przeszłości i teraźniejszości, pomiędzy którymi czasem zaciera się granica. Kapla ubrał tę powieść w wiele barw – łatwiejszych i trudniejszych w odbiorze, przez co (a raczej dzięki czemu) wymaga ona dużej uwagi czytelnika i raczej nie da się jej przeczytać na kolanie – byle jak, byle szybko.

Po raz kolejny Kapla sprytnie porusza się między tym, co jest, a tym, co wydarzyło się w przeszłości. Fabuła, tak jak w Bezdechu, toczy się dwutorowo. Z jednej strony wspólnie z Serbią próbujemy rozwikłać zagadkę śmierci młodej dziewczyny i przy okazji ustalić, co miał na myśli „zdemenciały ubek”, mówiąc na łożu śmierci, że wie, gdzie jest ukryte złoto, z drugiej zaś jesteśmy naocznymi świadkami wydarzeń z lat sześćdziesiątych, które momentami przypominają trzymający w napięciu film sensacyjny. Ten wyraźny podział na TERAZ i WTEDY (tak oznaczone są rozdziały) znowu początkowo daje złudzenie (tak jak w Bezdechu), że czytamy dwie zupełnie odrębne opowieści – nawet ich styl w moim odczuciu jest nieco inny. Przez TERAZ przechodzi się zdecydowanie lżejszym krokiem, mniej tam dygresji i politycznych niuansów, łatwiej się też zorientować, kto jest kim i jaką ma rolę do odegrania. WTEDY z kolei wymaga dużego skupienia, bo w tych pasjonujących opowieściach i różnorakich odniesieniach nieuważny czytelnik łatwo może się zgubić. I ja niestety wpadłam w tę pułapkę, dlatego nie ukrywam, że początkowo dość opornie szło mi czytanie tych fragmentów. Na szczęście szybko złapałam właściwy rytm, a wszystko zaczęło mi się składać w zgrabną, przemyślaną, logiczną i ciekawą całość.

To, co wychodzi Kapli wyjątkowo sprawnie, oprócz oczywiście snucia pełnych historycznych smaczków opowieści, to kreacja bohaterów, z Serbią na czele, którą polubiłam już w pierwszej części. To kobieta charakterna, bezkompromisowa. Choć boleśnie poszarpana przez życie, wciąż znajduje siłę, żeby walczyć o siebie. Na pierwszy rzut oka szorstka, mówiąca dosadnym, mięsistym językiem, w środku jednak wrażliwa i w gruncie rzeczy krucha. Na każdym kroku widać, że autor jest do niej bardzo przywiązany – a może nawet daje jej od siebie więcej, niż podejrzewamy?

Bezwład polecam tym, którzy nie lubią sztampowej fabuły i banalnych rozwiązań. To powieść pełna ciekawych historii, poruszających emocji i refleksji, które niesie życie. Prosta i zarazem skomplikowana. Bez wątpienia zapadająca w pamięć!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć