ebook Kieślowski: Zbliżenie
4.07 / 5.00 (liczba ocen: 402)

Kieślowski: Zbliżenie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 21.43
Audiobook - najniższa cena: 22.39
wciąż za drogo?
-33% 21.43 zł
31.99 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
27.18 zł
-10% 27.42 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane
Twórca takich arcydzieł jak „Przypadek”, „Dekalog” czy „Trzy kolory”. Reżyser, którym zachwycił się Zachód, gdy w Polsce trwał zgrzebny koniec XX w. Artysta, który mimo spektakularnego sukcesu zmagał się z widmem niespełnienia. Kim był Krzysztof Kieślowski? Z historią jego życia, twórczością i legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka m.in. „Mokradełka” i „Ku Klux Klanu”.

„– Co porabiasz, Krzysiek? – No, jestem w Warszawie, staram się nakręcać jakieś filmy, kombinuję, czasem mi wychodzi, czasem nie wychodzi…”

Krzyśkowi, synowi urzędniczki i inżyniera budowlanego, „nakręcanie filmów” ostatecznie wyszło. Jak mało komu w polskiej kinematografii. Jak doszło do tego, że chłopak, uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą, został reżyserem?
Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy przepowiadali koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? I dlaczego – jak określił to jeden z jego przyjaciół – sam siebie aż tak bardzo „zarzynał”?
Kieślowski zawsze osiągał cel, a jednak niemal nigdy nie był z siebie zadowolony. Zmagał się z widmem niespełnienia i zadręczał pytaniem, czy dobrze wybrał zawód. Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek „Mokradełko” i „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”.

„Książkę Katarzyny Surmiak-Domańskiej czyta się jak gotowy scenariusz filmu o jednym z największych twórców kina europejskiego” – Grażyna Torbicka

„Katarzyna Surmiak-Domańska stworzyła portret Kieślowskiego, jakiego dotąd nikomu się nie udało. Porządkujący nieznane szczegóły życia, zrywający aurę dystansu, którą reżyser – pilnie strzegący dostępu do swojej prywatności – roztaczał. Benedyktyńska praca zaowocowała reporterską, fascynującą książką. Wreszcie wiadomo, skąd się to wszystko wzięło: smutek, wyobcowanie, lęk, nieprzejednanie i spokój, który okazał się dla Kieślowskiego pułapką” – Janusz Wróblewski, „Polityka”

„Człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie poznać do końca. Szczególnie gdy tym człowiekiem jest ktoś tak niezwykły, wybitny i oryginalny jak Krzysztof. Dzięki tej książce możemy się trochę do niego zbliżyć. Było dla mnie zaszczytem przeczytanie jej w wersji audiobookowej” – Artur Barciś

Kieślowski: Zbliżenie od Katarzyna Surmiak-Domańska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
3 marca 1996 główne wydanie telewizyjnych Wiadomości nie rozpoczęło się jak to zwykle bywa od skrótu najważniejszych wydarzeń dnia. Podano tylko jedną informację – o śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Pamiętam ten wieczór do dzisiaj. Bardzo szczegółowo. Dla mnie – w czym nie byłem przecież wyjątkiem – Kieślowski był (i nadal jest) postacią bardzo ważną. Niemal ćwierć wieku po jego śmierci pojawia się możliwość poznania Krzysztof Kieślowskiego, jako człowieka, a nie tylko artysty. Spojrzenia na jego życie, ale poprzez pryzmat osobistych historii także ponownego przyjrzenia się jego twórczości. Kieślowski. Zbliżenie. Ta książka to raczej reportaż. Długi, lecz pasjonujący. Sama autorka mówi zresztą o sobie (w wywiadzie dla Gazeta.pl przeprowadzonym przez Mike’a Urbaniaka), że jest bardziej reporterką niż biografką. Udało się dzięki temu objąć kadrem opowieści nie tylko samego Kieślowskiego, ale także jego otoczenie, realia czasów, w których żył. Książka odsłania dość obszernie prywatną stronę życia Kieślowskiego. Coś, przed czym sam Artysta za życia bronił się, co starał się ukryć przed szeroką publicznością.

We wspomnianym już wywiadzie autorka tak mówi o swojej pracy: „Postanowiłam (..) pisać prawdę, zawsze prawdę. Odbrązowienie nie oznacza obrzucenia błotem. To mnie nigdy nie interesowało. Ale zdjęcie z cokołu już tak. Po to, by pokazać, że wielcy ludzie są tacy sami jak my. Odnoszą sukcesy i triumfy, ale znają też smak porażki i upokorzenia.” Udało się owo „odbrązowienie”. Co więcej okazało się dobre dla samego bohatera biografii. Udało się także autorce uniknąć sytuacji, której osobiście nie lubię: prób oceny swojego bohatera. Wolę przedstawienie faktów, nie stronię przed opiniami uczestników wydarzeń. Nie przepadam jednak za zbyt zaangażowanymi odautorskimi komentarzami biografów. Udało się Katarzynie Surmiak-Domańskiej zaskoczyć mnie, jako czytelnika. Zaskoczyć obrazem Kieślowskiego, jaki wyłania się z jej książki. Nie będę się wdawał w szczegóły, by nie zepsuć lektury potencjalnym zainteresowanym. Jednakże spodziewałem się zobaczyć zupełnie innego człowieka. Nie lepszego, czy gorszego. Zwyczajnie zupełnie odmienną osobowość, od tej, która wyłania się z kart książki. Udało się wreszcie stworzyć jedną z ważniejszych w tym roku publikacji, roku, który jawi się wysypem znakomitych książek o najwybitniejszych postaciach polskiej kultury XX wieku. Kieślowski jest pośród nich.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć