ebook Drapieżny ród Piastów
3.12 / 5.00 (liczba ocen: 139)

Drapieżny ród Piastów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 23.97
Audiobook - najniższa cena: 35.59
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
23.97 zł Lub 21.57 zł
27.81 zł Lub 25.03 zł
29.90 zł
24.07 zł
24.61 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Pobożni władcy czy żądni krwi zbrodniarze? Łagodne białogłowy czy podstępne uwodzicielki? Bezpardonowa walka o władzę i ugruntowanie dynastycznego autorytetu… Sławomir Leśniewski, autor m.in. słynnego „Potopu”, tym razem przedstawia pełne zawirowań dzieje Piastów.
 

Do niedawna wydawało się, że o pierwszych władcach Polski wiadomo wszystko. Tymczasem najnowsze odkrycia naukowe pokazują, że im więcej o Piastach wiemy, tym więcej pojawia się nowych pytań i tajemnic do odkrycia. Z fenomenem rodu Piastów w swej najnowszej książce postanowił zmierzyć się popularyzator historii Sławomir Leśniewski.
Bolesławowie Chrobry, Szczodry i Krzywousty. Obok nich postaci, których historycy niesłusznie spychają na drugi plan, takie jak siostra Mieszka I Adelajda albo Bolesław Rogatka. Łączy ich jedno – na tle innych dynastii wyróżniali się nietuzinkową osobowością oraz inteligencją połączoną częstokroć z geniuszem politycznym. Jednocześnie byli też znani z okrucieństwa, porywczości i bezwzględności w sprawowaniu rządów. Bezlitośnie i bez skrupułów rozprawiali się ze swoimi przeciwnikami, nawet z najbliższymi krewnymi.
Konflikt księcia Bolesława z biskupem Stanisławem, rzeź w Gąsawie i bunt wójta Alberta za czasów Łokietka w książce Leśniewskiego nabierają nowego wymiaru. Czytelnik śledzi opisywane wydarzenia tak, jakby oglądał wciągający i oddający historyczne realia serial.
„Drapieżny ród Piastów” to nie tylko porcja rzetelnej historycznej wiedzy, ale przede wszystkim pasjonująca opowieść o polskich władcach, o ich namiętnościach i słabościach.

Drapieżny ród Piastów od Sławomir Leśniewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Co tak naprawdę wiemy o Piastach? Mam tu oczywiście na myśli takich amatorów historycznych jak ja. Choć myślę, że jeśli chodzi o pierwszych władców Polski, również naukowcy wciąż mają okazję odkrywać nowe sekrety związane z ich panowaniem i życiorysami. Źródeł na ten temat jest stosunkowo niewiele. To, co nie podlega dyskusji, to fakt, że właściwie dość nagle i w sumie niemal z niczego powstało Państwo Polskie.

W szkole uczymy się, że pierwszym odnotowanym władcą naszego państwa był pogański książę Mieszko I. Poślubił on czeską księżniczkę Dobrawę i w roku 966 przyjął chrzest, w konsekwencji, czego w kraju Polan nastąpił kult chrześcijański. Wiemy też, że Bolesław Chrobry sięgnął po koronę, stając się pierwszym koronowanym władcą Polski. Pamiętamy też pewnie Kazimierza Odnowiciela, który odbudował Państwo po kryzysach, jakie nawiedziły kraj za jego poprzedników oraz Bolesława Krzywoustego, który swoim testamentem doprowadził do rozbicia dzielnicowego. Do tego najpewniej jeszcze w głowach został Władysław Łokietek oraz Kazimierz Wielki. Nie wiem jak Wy, ja na przykład dopiero w liceum zaczęłam się bardziej interesować historią. Przyznam jednak, że do czasów piastowskich raczej nie wracałam. Teraz dzięki najnowszej książce Sławomira Leśniewskiego Drapieżny ród Piastów miałam okazję to zmienić.

Książka opowiada losy poszczególnych członków tego historycznego rodu. Jednych jak wspominałam wyżej znamy z kart podręczników szkolnych, innych mamy okazję dopiero poznać, o jeszcze innych dowiedzieć się czegoś nowego. Tak stało się dla mnie w przypadku opisu dokonań Kazimierza Wielkiego. Obraz tego ostatniego Piastowskiego Króla Polski, który miałam w głowie, zdecydowanie odbiega od obrazu, który przedstawia Sławomir Leśniewski.

To co zasługuje na szczególna uwagę, to fakt, że autor książki, mimo tego, że opisuje suche, historyczne fakty, robi to w sposób ciekawy i żywy. Co prawda powtarzalność krwawych piastowskich poczynań miejscami była nużąca, to trzeba mieć na uwadze, że takie wtedy były czasy i tak wyglądała piastowska rzeczywistość. Gra o władzę jest myślę ponadczasowa, zmieniają się tylko reguły tej gry.

Książka zawiera wiele fotografii, rycin i kopii dokumentów, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność.

Dla kogo jest ta publikacja? Myślę, że przede wszystkim dla osób amatorsko interesujących się historią. Choć miłośnicy rodzinnych intryg oraz walk o tron, znajdą w niej coś dla siebie. Polecam.

Ocena: 4/6
czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć