ebook Maria Piłsudska. Zapomniana żona
3.19 / 5.00 (liczba ocen: 38)

Maria Piłsudska. Zapomniana żona

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Dwaj niepospolici mężczyźni – Roman Dmowski i Józef Piłsudski i Ona, „Piękna Pani”, mająca już za sobą nieudane małżeństwo. Wybrała męża stanu, słynnego Marszałka. Czy była to jednak decyzja słuszna?

Józef Piłsudski – wybitny umysł, strateg i mąż stanu, a jednocześnie człowiek bez solidnego wykształcenia, postać barwna, ale i kontrowersyjna. Fakt, że pierwsza poważna miłość, przypuszczalnie na wieść o ślubie byłego kochanka, popełniła samobójstwo, a jedna z ostatnich jego wybranek zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach, ukazuje stopień zaangażowania emocjonalnego kobiet pozostających w związkach z Piłsudskim. Te zaś, które zostawały jego żonami, też nie miały łatwego życia. Początkowo emablowane i kochane, współuczestniczki pracy i walki Józefa, z czasem były przez niego odsuwane i stopniowo zapominane.
Maria z Koplewskich, primo voto Juszkiewicz, Piłsudska, urodziwa, energiczna i pociągająca kobieta, była pierwszą żoną marszałka. Nazywano ją "Piękną Panią".
Los obdarzył Marię nie tylko szczęśliwym dzieciństwem, ale też urodą i niepospolitą odwagą. Pierwsze, wczesne małżeństwo Marii nie było udane, związek ten rozpadł się szybko. Maria, zmuszona przez władze carskie do ponownego osiedlenia w Wilnie, zajęła się wychowaniem córki i… konspiracją.
Pod koniec lat 90. XIX wieku Maria poznała dwóch niepospolitych mężczyzn. Byli to Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Poróżniła ich rywalizacja o względy „Pięknej Pani”. Wciąż jeszcze formalnie zamężna Maria wybrała Józefa. Przeżyła wiele szczęśliwych i podniosłych chwil, ale też wiele rozczarowań, w tym to największe – mężem, który opuszczając Kraków, opuścił również Marię…

Maria Piłsudska. Zapomniana żona od Elżbieta Jodko-Kula możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci najnowszych dziejów Polski. O jego poczynaniach politycznych napisano wiele, zarówno pozytywnie jak i mniej pochlebnie. O jego życiu uczuciowym mówi się mało, dlatego ta książka, dla niektórych, może okazać się sporym zaskoczeniem.

Życie Marszałka to nie tylko polityka, obfitowało ono w kilka ważnych związków. Maria, bohaterka książki Elżbiety Jodko-Kuli, pochodziła z Wilna. Była bystra, pewna siebie i pełna ideałów. Kiedy poznała Józefa Piłsudskiego była już mężatką.
Oboje byli sobą zafascynowani, akceptowali swoje wady i zalety. Piłsudski pokochał także córkę Marii z pierwszego małżeństwa. Nie jest jednak tajemnicą, że o względy Marii nie zabiegał tylko przyszły Naczelnik Państwa, ale i jego późniejszy wielki rywal – Roman Dmowski. Z kolei Piłsudski, podczas pobytu na zesłaniu, związany był z niejaką panną Leonardą.

Marii nie dane było zestarzeć się u boku Józefa. Piłsudski kochał bowiem żarliwie, lecz krótko. Każda z jego wielkich miłości była najpierw przez niego hołubiona, a następnie porzucana.

To nie tylko historia miłości dwójki niebanalnych postaci, ale też opowieść o uczuciach, konwenansach i samotności.

Ocena: 6/6
czytaj więcej
©Domowa Księgarnia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć