ebook Szkarłatny kwiat kamelii
3.31 / 5.00 (liczba ocen: 52)

Szkarłatny kwiat kamelii
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 4.00
-49% 4.00 zł
7.43 złpremium: 4.79 zł Lub 4.79 zł
7.99 zł
7.99 zł Lub 7.19 zł
7.99 zł Lub 7.19 zł
6.22 zł
7.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (20)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jedno z pierwszych świadectw fascynacji Krajem Kwitnącej Wiśni słynnego w międzywojniu pisarza Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku do Japonii zaczęli docierać polscy podróżnicy i badacze. Jednym z nich był Antoni Ferdynand Ossendowski. Wyrazem niezwykłego zainteresowania tą krainą są opowiadania zawarte w tomie „Szkarłatny kwiat kamelii”. Ossendowski niezwykle barwnie opisuje tajemniczy, tak odmienny od europejskiego świat samurajów, gejsz, cesarzy i szogunów. Czasem zabawnie, czasem refleksyjnie, zawsze z perspektywy bacznego obserwatora.

Szkarłatny kwiat kamelii od Ferdynand Antoni Ossendowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Antoni Ferdynand Ossendowski to postać dziś, mam wrażenie, mało kojarzona w zbiorowej świadomości. Ja sama, muszę przyznać, przed lekturą książki „Szkarłatny kwiat kamelii” i choć pobieżnym zapoznaniu się z sylwetką jej autora kojarzyłam głównie to nazwisko z podróżami do egzotycznych krajów i zapiskami z nich przywożonymi. Trop to całkiem dobry (choć to tylko odsetek tego, co robił!), bo Ossendowski rzeczywiście podróżował bardzo dużo, między innymi do Mandżurii, Chin, Indii czy będącego tematem czytanego przeze mnie zbiorku Kraju Kwitnącej Wiśni. Na przełomie XIX i XX wieku do Japonii zaczęli docierać pierwsi polscy podróżnicy i badacze, a Antoni Ferdynand Ossendowski był jednym z nich.

Z wielkiego zachwytu polskiego dziennikarza i podróżnika tym krajem powstał Szkarłatny kwiat kamelii, czyli ni to impresje z podróży, ni to krótkie opowiadanka. Ossendowski, jak sądzę, opisuje tu wszystko to, czego dowiedział się od mieszkańców Japonii w trakcie swojej przygody na Dalekim Wschodzie, a więc różne podania i legendy, jak ta opowiedziana w Wielkim sercu małej gejszy, historii o pewnym samuraju, który skrywał wielką tajemnicę, i o dawnych bogach czy ta będąca treścią Starej szabli, brzmiącej całkiem jak wschodnia baśń o starym człowieku, pilnującym rodzinnego skarbu, sądzącym, że jest ostatnim z rodu, ale… Są też różnorakie impresje ubrane w formę mini-opowiadań, jak chociażby Przed obliczem Buddy (o pewnym wędrowcu, którym zdaje się być sam Ossendowski, który kontemplował posąg Buddy Gotamy) czy Bushidou (powstałe najprawdopodobniej z obserwacji autora, który, będąc świadkiem rozmów pewnej egzotycznej pary, dopisał do widzianej sceny wymyśloną historię). Wreszcie w zbiorku czytelnik znajdzie również teksty najbardziej przypominające beletrystykę, w których opowiedziane są historie ukazujące kulturę i zwyczaje oraz historię Japonii: dowiemy się z nich, jaki los czekał niektóre gejsze, czemu harakiri było uważane za najbardziej godną śmierć dla samuraja i jak wyglądały konkurencje taneczne w zawodach gejsz. Wszystkie historie dowodzą zaś ogromnego zainteresowania i fascynacji Japonią, uważnego oka i refleksyjnej, nieco romantycznej głowy Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.

Co może drażnić współczesnego odbiorcę to schematyczność omawianych tekstów. Tu gejsze zawsze są mądre, dumne, wierne i uciśnione, samurajowie waleczni, honorowi i zręczni, a mnisi cisi, skromni i pogrążeni w kontemplacyjnej modlitwie. W kilku opowiadaniach natknąć się też można na wręcz sentymentalnie romantyczne tony, szczególnie w Jutrze, Tajfunie czy tytułowym Szkarłatnym kwiecie kamelii. Myślę, że nawet wrażliwe dusze może lekko zemdlić od zbytniego nagromadzenia zdań w stylu:

Dlaczego nie wiemy, czy słońce wschodzące po długiej, pełnej nadziei nocy oświeci twe piękne, łagodne oblicze, czy też wyłoni z mroku straszliwą, potworną twarz, wykrzywioną grozą? Dlaczego? O, gdybyśmy wiedzieli to, jutro, ileż chwil bezpowrotnych przeżylibyśmy promiennie i rozkosznie!

Nie można jednak zapominać, że teksty te pochodzą z początku XX wieku, gdy inna była maniera pisarska i inny był polski język. Nie da się również odmówić Ossendowskiemu ogromnej miłości i fascynacji Japonią. Był uważnym reportażystą, świetnym podróżnikiem i cierpliwym słuchaczem. Przybliżył ówczesnym ludziom egzotyczny Kraj Kwitnącej Wiśni, jego historię, obyczaje, smaki i wierzenia – a choć dziś niewiele nowego wyniesie czytelnik z lektury Szkarłatnego kwiatu kamelii to jednak warto zerknąć do tego niepozornego zbiorku, by poczuć tchnienie dawnego Nipponu i zanurzyć się w nieistniejący już świat gejsz, szogunów, samurajów i buddyjskich mnichów…

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©tanayah czyta
Już rozumiał, że trafił do kraju odmiennego, pełnego uroku, nieuchwytnych ech prastarych czasów i tradycji, co swoje piętno nałożyły na ludzi i ich życie.

Na przełomie XIX i XX wieku, za taki kraj w oczach trafiających tam Europejczyków uchodziła Japonia. Świat gejsz, samurajów, szogunów i mnichów zadziwiał i fascynował przybyszów zza oceanu. Wśród nich znalazł się również polski dziennikarz i podróżnik Antoni Ferdynand Ossendowski, który swój zachwyt Krajem Kwitnącej Wiśni wyraził w opowiadaniach składających się na tom Szkarłatny kwiat kamelii. Historiach, w których zawarta jest esencja Japonii i jej magii.

Ossendowski zabiera nas do Japonii gejsz i niewolnic jorou, które marzą, że pewnego dnia europejscy marynarze wezmą je za żony i zabiorą ze sobą. Spoglądamy na świętą górę Fudżi, pokryty śniegiem wulkan, który zamieszkują liczni bogowie i duchy. To na jej szczycie można doznać oświecenia, podsumować całe swoje życie, albo rzucić wzrok pożegnalny na leżącą u stóp Japonii. Wędrujemy przez Kioto, Jokohamę, odwiedzamy tokijski park Ueno, podziwiając pierwsze przebudzenie wiosny i kwitnące wiśnie, zachwycamy się polem pełnym lotosów, wędrujemy przez Hokkaido, zgłębiając tajemnice północnej buddyjskiej świątyni.

Wejdź człowiecze na szczyt Fudżi, obejrzyj widnokrąg i zrozum życie do dna, do reszty, do ostatniego drgnienia jego, do najcichszego echa!...

Szkarłatny kwiat kamelii to oddająca klimat dalekiego orientu podróż w czasie i przestrzeni. Japonia wyłaniająca się z opowiadań Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to kraj, którego dzisiaj nie możemy już zobaczyć. Tajemnicza, przesycona magią kraina pięknych i kruchych gejsz, odważnych i honorowych szogunów, samurajów, mnichów i pątników. Kraj Kwitnącej Wiśni widziany oczami bohaterów opowiadań zachwyca, zdumiewa, fascynuje, a gdy ziemia wstrząsana jest rękami ukrytych w głębi ziemi szatanów wzbudza strach i przeraża.

Opowiadania Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to pełne romantyzmu i nostalgii historie o miłości, honorze, który jest sztandarem, (..) bronią, (...) celem rycerskich samurajów, o poświęceniu. Każda z tych historii urzeka swoją wrażliwością, przepięknym, poetyckim językiem, który idealnie oddaje niezwykłość Kraju Wschodzącego Słońca, jego atmosferę.
Szkarłatny kwiat kamelii to olśniewająca japońska perła, przenosząca czytelnika w zupełnie inny świat i czasy.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć