ebook Homo deus. Krótka historia jutra
3.93 / 5.00 (liczba ocen: 3751)

Homo deus. Krótka historia jutra
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 34.93
Audiobook - najniższa cena: 38.42
wciąż za drogo?
46.41 złpremium: 29.94 zł Lub 29.94 zł
34.93 zł
38.92 zł Lub 35.03 zł
39.92 zł Lub 35.93 zł
49.90 zł
38.81 zł
38.92 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Światowy bestseller. Książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku, autora wielkiego bestsellera „Sapiens”. Śmierć to tylko problem techniczny. Niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Wojna to przeżytek. Czy rzeczywiście tak będzie wyglądała nasza przyszłość?

Yuval Noah Harari w słynnej książce „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy, opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym kolejnym dziele następny krok – w „Homo deus” myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.
Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.
Śmierć to tylko problem techniczny.
Światowe korporacje prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Już niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie?
Czy ludzkość osiągnie szczęście?
Człowiek to biologiczna maszyna, a skoro tak, można nią sterować. W XXI wieku poczucie szczęścia po prostu będzie można włączyć na żądanie.
Wojna to przeżytek
Już dzisiaj więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w konfliktach zbrojnych. O czym to świadczy?
Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie?

„To rodzaj książki, która zmiata pajęczyny z naszych mózgów. Styl Harariego, promieniujący mocą i jasnością sprawia, że czytelnik patrzy na świat jak na zjawisko dziwne i zarazem nowe” – „The Sunday Times”

Homo deus. Krótka historia jutra od Yuval Noah Harari możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
W przeszłości działanie cenzury polegało na blokowaniu przepływu informacji. W XXI wieku działanie cenzury polega na zalewaniu ludzi nieistotnymi informacjami.
Historia to nie pojedyncza narracja, ale tysiące alternatywnych narracji. Ilekroć postanawiamy opowiedzieć jedną, jednocześnie decydujemy się przemilczeć inne.
Dzisiaj każde pokolenie niszczy dawny świat i buduje na jego miejsce nowy.
Największym odkryciem naukowym było odkrycie niewiedzy.
Homo Deus, podobnie jak Sapiens jest również napisana językiem przystępnym, ciekawym i zrozumiałym dla każdego. Istotną rolę odgrywają tutaj obrazowe przykłady, porównania i częste przypominanie najważniejszych tez, dzięki czemu każdy będzie w stanie czerpać przyjemność z lektury tej książki. Autor przedstawia aktualny stan wiedzy w bardzo wielu dziedzinach, które mają niesłychanie duży wpływ na nasze życie. Jednak nie skupia się na drobnych detalach, tylko na ogóle, pokazuje najistotniejsze problemy i wyzwania z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Harari nie zastanawia się, jaki wynalazek będzie lepszy dla rozwoju ludzkości, ale snuje rozważania jak nowe technologie i rozwiązania zmienią nasze postrzeganie świata, codzienne życie, filozofie i wiele innych.

Tytuł Homo Deus nie jest tutaj przypadkowy. Autor przedstawia bowiem na przykładach wyższość człowieka nad zwierzętami, a także pokazuje co czyni z nas bogów. Harari opisuje homo sapiens jako najpotężniejszy gatunek na świecie i jednocześnie snuje rozważania, czy na pewno życie człowieka ma wyższą wartość niż zwierząt. W związku z tym nie zabrakło tutaj tematów związanych z duszą, umysłem i jaźnią, ale również poruszających problem ogromnego cierpienia zwierząt hodowlanych. Autor wielokrotnie składnia do refleksji, zastanowienia się, ale nie narzuca swojej wizji, tylko pokazuje różne strony danego problemu. W ten sposób książka otwiera oczy na wiele problemów, o których zwyczajnie się na co dzień się nie myśli, lub nie zwraca się na to uwagi.

Bardzo ważnymi zagadnieniami, jakie autor przedstawia w książce to transhumanizm i dataizm. Pierwsze z nich to ruch postulujący możliwość i potrzebę wykorzystania zaawansowanych technologii (np. neurotechnologii, nanotechnologii i biotechnologii) w celu przezwyciężenia ograniczeń człowieka i poprawy kondycji ludzkiej. Drugie natomiast jest związane z danymi, jak sama nazwa wskazuje, i zakłada, że wszystko wokół nas to wielki przepływ danych, a wartość każdego bytu, czy zjawiska jest określana jako jego wkład w przetwarzanie danych. Te dwa zagadnienia mogą wydawać się troszkę skomplikowane na pierwszy rzut oka, ale autor prosto i ciekawie każde z nich omawia. Wiele z przedstawianych w związku z tym kwestii może wydawać się jak z filmu, czy książek science fiction, ale tak naprawdę te rzeczy powoli stają się rzeczywistością. Autor popiera to licznymi przykładami obecnych technologii, pokazuje jak mogą się one rozwinąć i jaki to będzie miało na nas wpływ w najbliższym czasie.

Homo Deus. Krótka historia jutra to już druga książka Yuvala Noaha Harariego, jaką miałem okazję czytać i ponownie autor pozostawił mnie z wieloma przemyśleniami. Polecam!

Ocena: 5+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć