ebook Słodziutki. Biografia cukru
3.47 / 5.00 (liczba ocen: 657)

Słodziutki. Biografia cukru
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 14.99
wciąż za drogo?
-50% 14.99 zł Lub 13.49 zł
27.99 zł
27.99 zł Lub 25.19 zł
29.99 zł
23.99 zł
24.65 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Historia jednego z najtragiczniejszych związków na ziemi – romansu ludzkości z cukrem. „Bohater książki jest niczym bezkarny szef mafii, wchodzącej w konszachty z możnymi tego świata. Przyczynia się do upadku gospodarek, uzależnienia i śmierci tysięcy ludzi. Wszystko uchodzi mu płazem, bo jest taki słodki!”

„Gdyby tylko niewielki ułamek tego, co już wiadomo na temat skutków działania cukru, został ujawniony w odniesieniu do jakiegokolwiek innego materiału używanego jako dodatek do żywności, materiał ten zostałby natychmiast zakazany” – John Yudkin, brytyjski fizjolog i specjalista żywienia, jeden z pionierów badań nad szkodliwością cukru

Przygoda ludzi z cukrem przypomina toksyczny związek pary kochanków. Faza ślepego zakochania to epoka wielkich odkryć geograficznych, kolonialnych podbojów i zachłyśnięcia się słodyczą na europejskich dworach. Dla tej miłości człowiek gotów jest zabić i zabija bez opamiętania. Czerwona lampka zapala mu się wraz z pierwszymi odkryciami naukowymi związanymi z chorobami wywoływanymi przez cukier. Zaczyna się czas podejrzeń i oskarżeń. Adwokatem kochanka staje się przemysł spożywczy, przekupuje go tysiącami słodkich wynalazków, colą, „zdrowymi” sokami, a nawet lepszym keczupem. Zrzuca winę na tego trzeciego: tłuszcz!
Teraz, gdy o cukrze wprost mówi się „biała śmierć” i najwyższa pora na rozwód z orzeczeniem o winie… okazuje się, że jesteśmy tak uzależnieni, że już nie umiemy bez naszego „słodziutkiego” żyć.

„Fascynująca historia rajskiej słodyczy, która od wieków zamienia ludzkie życie w piekło. Uważajcie! Po tej książce już nie sięgniecie po czekoladę z tą samą przyjemnością” – Anna Brzezińska, historyczka, pisarka, autorka bestsellera „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach”

„Cukier to dla jednych rozkosz, dla innych przekleństwo. Spośród tysięcy pacjentów z cukrzycą, jakich miałem i mam pod opieką, zaledwie kilku potrafiło zmierzyć się z nią, decydując, że będą po prostu jedli mniej. Chciałbym bardzo, by było ich więcej. «Słodziutki. Biografia cukru» pomaga zrozumieć, dlaczego to ważne. Książkę przeczytałem z dużą przyjemnością i także Państwa zachęcam do lektury” – prof. dr hab. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii

„To historia inna niż wszystkie. Co wyróżnia tę opowieść o cukrze? Przede wszystkim to, że sięga do prapoczątków – nie tylko uświadamia, jak bardzo jest szkodliwy, ale też jak manipulowano wiedzą na jego temat. Poznanie tej prawdy przyda się każdemu, kto chce zdrowo się odżywiać. Całość napisana lekkim językiem, pełna ciekawostek i nieznanych dotąd historii. Warto” – Oktawia Nowacka, pięcioboistka, olimpijka, zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw Europy i Polski

„Przeczytałem tę niesamowitą książkę jednym tchem. W niezwykły sposób opowiada o tym, co skrywa cukier pod swoją słodką maską” – Antoni Huczyński, „Dziarski Dziadek”

Słodziutki. Biografia cukru od Dariusz Kortko, Judyta Watoła możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wartka prawda o kontrowersyjnej relacji żywieniowej. Jak to się zaczęło? Jak nas dziś gnębi? Jak jeszcze bardziej pogrąży? Czy możemy coś zmienić? Oto kilka słów bolesnej prawdy o niewinnych początkach, zatrważających statystykach i kiepskich rokowaniach. Koniecznie poznaj ważny głos w debacie o ratowaniu naszego życia i zdrowia. Czy uda się nam przekrzyczeć naprawdę wielkie pieniądze?Ocena: 5/6
©Opowiedziane.pl
Biografia cukru – czy to w ogóle może być coś ciekawego? Mamy teraz szaloną modę na wszelkie książki o zdrowym odżywianiu i dietach, więc łatwo można się zasugerować, że to kolejny poradnik mówiący nam jak mamy żyć i jeść. Ale Słodziutki to coś zupełnie innego. Autorzy zabierają nas w podróż przez stulecia – od starożytności po współczesność. To opowieść o cukrze w kontekście kulturowym, społecznym, gospodarczym i historycznym. Zdrowotnym oczywiście też, nie da się tego rozdzielić, ale jednak głównym celem tej książki nie jest pogrożenie nam palcem i próba namówienia nas do porzucenia cukru. To raczej historia produktu, którego losy są nierozerwalnie związane z człowiekiem, a jego wpływ na ludzi jest olbrzymi, a przy tym często przez nas nieuświadomiony bądź bagatelizowany.

Autorzy nie pomijają żadnego ważnego wydarzenia, a historia cukru jest opowiedziana w sposób kompleksowy. Jest odkrycie cukru, zachłyśnięcie się nim w Europie, plantacje trzciny cukrowej i niewolnictwo, rozwój stomatologii, życie na Kubie, cukrzyca, odkrycie insuliny, co słodki ma wspólnego ze słonym, dlaczego jesteśmy coraz grubsi, ile łyżeczek cukru jemy dziennie i jak wielkie firmy zarabiają na cukrze (i na nas). To jedynie kilka zagadnień czy pytań, które znajdziemy w książce.

Żadna dietetyczna książka nie skłoniłaby mnie raczej do rezygnacji z cukru, jeśli bym go używała w dużych ilościach. Żadne hasła w stylu zmień swoje życie nie zrobiłyby na mnie wrażenia. Ale świadomość tego, że mój organizm jest najzwyczajniej w świecie uzależniony od cukru zmienia wszystko. Istotna również jest wiedza, że na moim uzależnieniu zarabiają inni, a ja jestem jedynie małym głupiutkim konsumentem, który ma wierzyć w reklamy. Na słodkim się zarabia, dlatego nawet produkty sygnowane jako zdrowe czy fit są pełne cukru.

Nie wiem, jak u was, ale we mnie budzi to wewnętrzną złość i mocne pragnienie robienia na przekór. Słodziutki idealnie pokazuje wszystkie procesy i działania, które doprowadziły do miejsca, w którym znajdujemy się dzisiaj. Niektóre z wniosków są oczywiste, do innych być może sami byśmy nigdy nie doszli. Dlatego warto przeczytać – bo oprócz rzetelnej wiedzy historycznej (cukier przecież trzeba osadzić w jakimś konkretnym kontekście), mnóstwa ciekawostek i nawet anegdotek, znajdziemy w niej obraz dzisiejszego świata, a na jego tle nas. Nie jest to obraz optymistyczny, dlatego tym bardziej trzeba zadbać o własną świadomość. I to właśnie robi ta książka.

Ocena: 4+/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Bardzo chaotyczna książka. W zasadzie, mógłbym uznać, że pomysł na książkę został skopiowany po cesarzu wszech chorób. Jednak część historii była dość chaotycznie wpleciona a wątek odkrywcy insuliny który walczył z innymi naukowcami o pierwszeństwo o ile sam w sobie jest ciekawy, o tyle w tej książce został wyeksploatowany całkowicie, co po pewnym czasie męczyło.
    Męczyła mnie też uboga biografia. Jednak to książka traktująca o medycznych aspektach, więc oczekiwałbym bibliografii tak szerokiej jak w przypadku cesarza wszech chorób, na której bazowała ta książka.
    Daję takie 3-/2+, gdyż nie wciągnęła mnie na tyle by sie nią zachwycać. Być może jestem zbyt wymagający.

Warto zerknąć