ebook Nieodnaleziona
3.43 / 5.00 (liczba ocen: 10202)

Nieodnaleziona
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.94
Audiobook - najniższa cena: 23.94
wciąż za drogo?
17.94 złpremium: 8.97 zł Lub 8.97 zł
-32% 20.33 zł
22.00 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
29.90 zł
20.29 zł
20.93 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Gdybym oświadczył jej się chwilę wcześniej, nigdy by do tego nie doszło. Nie napadnięto by nas, ja nie trafiłbym do szpitala, a ona nie zniknęłaby na zawsze z mojego życia... Wreszcie mamy polski thriller psychologiczny na miarę największych światowych bestsellerów! „Cały świat czytał Stiega Larssona, potem Jo Nesbø, teraz nadszedł czas na Remigiusza Mroza” – Tess Gerritsen
 

Dziesięć lat po zaginięciu narzeczonej, Damian Werner jest pewien, że nigdy więcej jej nie zobaczy. Pewnego dnia trafia jednak niespodziewanie na ślad ukochanej – ktoś zamieszcza jej zdjęcie na jednym z profili spotted, szukając dziewczyny.
Werner jest gotów przyjąć, że to przypadkowe podobieństwo, spotter wgrywa jednak drugie zdjęcie. Zdjęcie, które zrobił jej sam Werner na kilka dni przed zaginięciem – i którego nikomu od tamtej pory nie pokazał.
Kto szuka dziewczyny? I czy to naprawdę ona pojawiła się po dziesięciu latach?
Damian znał swoją narzeczoną od dziecka, spędzali ze sobą każdą chwilę. Szukając odpowiedzi na kolejne pytania, odkrywa jednak, że nie wiedział o niej wszystkiego...

Nieodnaleziona od Remigiusz Mróz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Czasem jedna sekunda wystarcza, by się zakochać, jeden nabój, by odebrać życie, a jeden uśmiech, by zrozumieć, czym jest szczęście.
Nadzieja jest matką głupich i zdradliwą kochanką zakochanych.
Najlepsze pomysły pojawiają się w głowie, kiedy nie próbuje się jej przymuszać do myślenia.
Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że wierzymy w to, w co chcemy wierzyć. Ignorujemy fakty, które stoją z tym w sprzeczności. I uwydatniamy te, które potwierdzają nasze założenia.
W końcu miłość to narkotyk. Ale jeśli tak, to ludzie łączą się w pary dlatego, że są ćpunami.
Najwięcej łez wylewamy nie nad grobami tych, których najlepiej poznaliśmy, ale tych, którzy sprawili, że mogliśmy lepiej poznać samych siebie. Tych, którzy pokazali nam, kim naprawdę jesteśmy.
Przyznam się szczerze, że do tej książki podchodziłam z pewnym dystansem. Głównie było to spowodowane tym, że wiele osób było rozczarowanych tą książką, a jeszcze jakiś czas temu byli oni fanami twórczości Mroza. Wiem, że każdy ma swój gust i swoje zdanie, ale ja jednak wolałam podejść do tego na spokojnie, żeby później się nie rozczarować.

O głównym bohaterze nie wiem za bardzo co powiedzieć. Jest to młody mężczyzna, który chciał związać się na stałe ze swoją ukochaną, ale niestety pewne okoliczności mu w tym przeszkodziły. Nie było to w żaden sposób wynikające z jego winy, ot zły czas i złe miejsce. Jest mi on całkowicie obojętny, ponieważ nie potrafię trafnie określić czy wzbudził on moją sympatię, czy nie.

Drugą główną bohaterką jest Kasandra, która prowadzi dobre życie u boku bogatego męża i kochanego syna. Żyje w swojej pięknej bańce, otaczając się najlepszymi rzeczami, ale jej idealne życie kryje w sobie mrok. W przypadku tej bohaterki, mam mieszane uczucia. Z jednej strony ogromnie podziwiam jej siłę i chęć zmian, ale z drugiej strony jej chwile słabości w tych najgorszych momentach okropnie mnie męczyły.

Historia, którą przedstawił tym razem autor, jest tak naprawdę zlepkiem dwóch zupełnie różnych historii, ale które, o dziwo, mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Zarówno poszukiwania Ewy, a także rzeczy, które działy się u Kasandry, jeżyły mi włosy na głowie jak i wprowadzały w stan głębokiego niepokoju.

Tak, ta pozycja trzyma w napięciu i to cholernie. Czy jestem głupia, skoro tak wiele osób ma za złe Remigiuszowi za to, że napisał tę książkę, a mnie się ona podoba? Wydaje mi się, że nie. Owszem, przemoc domowa, tej fizyczna, jak i psychiczna, jest ogromnym problemem, a autor może nie do końca rozpracował ten temat, jednak nie potrafię powiedzieć, że jest to zła książka.

Według mnie jest to jedna z lepszych książek tego autora, lepsza nawet od serii o Chyłce. Mimo że pod koniec mogłam się domyślać, co stanie się dalej, nadal z niecierpliwością czekałam na rozwój wypadków. Podczas lektury danej pozycji, zwracam szczególną uwagę na emocje, jakie ona we mnie wzbudza. W przypadku Nieodnalezionej te emocje sięgały zenitu, a u mnie, tak jest tylko w przypadku tych dobrych i wciągających książek.

Uważam, że jest to książka godna polecenia, szczególnie miłośnikom dobrych thrillerów z wątkiem psychologicznym. Jest to zdecydowanie wciągająca lektura na długie, jeszcze zimowe wieczory.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Inthefuturelondon
„Muszę zebrać szczękę z podłogi. Remigiusz Mróz mnie zmroził – doszczętnie. Fenomenalna konstrukcja – emocje jak na rollercoasterze. Po prostu geniusz”. Właśnie takie pierwsze myśli towarzyszyły mi po lekturze Nieodnalezionej Remigiusza Mroza. Następnie, gdy tylko się ocknąłem, uświadomiłem sobie w duchu, że powinienem przeprosić pana Remigiusza. Dotychczas bombardowany zasobem twórczym autora, który co trzy miesiące wydaje na świat kolejne dzieła byłem zdania, że to co pisze musi być miałkie, bez wyrazu. Chwilę przed zapowiedzią Nieodgadnionej czyli drugiej odsłony historii Damiana i Ewy, uznałem, że może warto sięgnąć do pierwszej części pod tytułem Nieodnaleziona. I wiecie co? Już pierwsze strony zakleszczyły mnie wartką fabułą, która zelektryzowała moją uwagę, powodując, że nie potrafiłem odnaleźć się w czasoprzestrzeni. Po prostu przepadłem! A moja biblioteczka powiększyła się o kolejne powieści pisarza. Nieodnaleziona daje do myślenia.

Podczas jej czytania co chwilę odkładać będziemy książkę, gdyż w natłoku akcji dokonywać będziemy dogłębnej analizy tego, co razem z bohaterami przeżywamy. Nieraz to, co chwilę temu było jedynym właściwym wyjściem z sytuacji, zdaje się być drogą na manowce. A rozwiązanie, które chwilę temu było nic nieznaczące okazuje się jedyną właściwą drogą. Ale na jak długo i dokąd nas to wszystko poprowadzi? Przyznaję, że główny bohater – Damian Werner przez ostatnich dziesięć lat swojego życia był tak naładowany adrenaliną, że gdyby przekształcić ją w energię elektryczną, mógłby spokojnie zastąpić elektrownię w Bełchatowie. W thrillerze aż iskrzy od nadmiaru emocji. To co wymyślił autor tej książki nasuwa pytanie – jaką trzeba mieć wyobraźnię, by skonstruować taką historię, by potrafić przelać jej fabułę na papier i samemu w tym wszystkim się nie zapętlić?

Nieodnaleziona to książka niezwykła, elementy jej fabuły układamy w jedną całość kawałek po kawałku. Jednak, gdy tylko przewrócimy jedną stronę, może okazać się, że nagle pojawi się nowy element historii, który każe nam stworzyć ją od początku. Bowiem okazać może się, że to co tak budowaliśmy okazuje się nieprawdą. Zatem, gdzie ta prawda jest? Przyznaję, długo musiałem zbierać myśli w jedną całość. Damian Werner to bez wątpienia postać, której nie zazdroszczę tego co przygotował dla niego los. Zaraz po oświadczynach wraz z narzeczoną zostają napadnięci, a on jest świadkiem brutalnego gwałtu na wybrance swojego życia. I ten moment jest ostatnim, w którym widzi ukochaną. Do czasu, dziesięć lat później znajduje jej zdjęcie na profilu Facebooka. Czy uda mu się odnaleźć Ewę? Czy osoby, które chcą mu pomóc, mają czyste zamiary? Z drugiej zaś strony poznajemy Kasandrę Reimann, kobietę, która na pierwszy rzut oka wydaje się silną postacią, lecz tak naprawdę uwikłana w toksyczny związek z mężem-katem, jest kobieta słabą i wystraszoną. Chociaż poznając dalsze losy Kasandry i Damiana można dojść do wniosku, że na pewno nie można odebrać jej pomysłowości. Kasandra żyje w permanentnym strachu przed mężęm-oprawcą, który znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Nie pozwala spotykać się ze znajomymi, a każdej nocy wyładowuje na żonie swoje frustrację. Z jednej strony jest mi jej żal, z drugiej zaś nie potrafię pojąć dlaczego na to pozwala, dlaczego po prostu nie odejdzie. Może łatwo mi o tym tak myśleć, z perspektywy mężczyzny. Pewnie i tak, ale zatrważające w tej historii jest to, iż po pewnym czasie podczas katowania Kasandra modliła się nie o to, by przestał, ale by ich syn Wojtek niczego nie słyszał. I przyznam, że czytając ten fragment „serce zabiło mi szybciej. Poczułem, że krew zaczyna krążyć w żyłach ze zdwojoną prędkością”.

Remigiusz Mróz nie tylko stworzył thriller na miarę światowych bestsellerów, lecz również tą książką uwypuklił ważny problem, jakim jest przemoc wobec kobiet. „Co trzecia Polka przynajmniej raz w życiu padła jej ofiarą”. „…a w ciągu roku doświadcza jej od 700 tysięcy do miliona Polek. Tygodniowo z tej przyczyny giną trzy kobiety”. Warto sięgnąć po tę książkę, ale również i reagować.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Trochę wstyd się przyznać, jednak pomimo całej mojej wielkiej i niemal nieograniczonej sympatii dla rodzimych autorów Nieodnaleziona jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Remigiusza Mroza po którą miałam sposobność sięgnąć. Nie licząc cyklu Vestmanna, wydanego pod pseudonimem, jednak on mam wrażenie, odbiegał stylowo od tego co tworzył autor pod swoim nazwiskiem.

Jakie były moje odczucia? Niezwykle mieszane. Z jednej strony historia zaciekawiła mnie, wciągnęła i pochłonęłam ją dość szybko i sprawnie. Z drugiej popularność autora chyba za bardzo rozbudziła moje oczekiwania i trudno było tym oczekiwaniom sprostać.

Damian i jego narzeczona zostają napadnięci tuż po jego oświadczynach. On trafił do szpitala, ona zostaje uznana za zaginioną. Po dziesięciu latach od tego zdarzenia Werner trafia na ślad swojej ukochanej. Ktoś zamieścił fotografię dziewczyny w Internecie z prośbą o pomoc w jej odnalezieniu. Chłopakowi trudno w to uwierzyć, jednak do sieci trafia kolejne zdjęcie jego narzeczonej. Tym razem fotografia została zrobiona przez samego Daniela tuż przed zaginięciem Ewy. Nie byłoby to tak bardzo szokujące, gdyby nie fakt, że Werner nigdy nikomu tej fotografii nie pokazał.

Mężczyzna, próbuje odkryć co stało się z jego narzeczoną. Czemu nie odezwała się do niego przez te dziesięć lat? Czemu ktoś nagle jej szuka? Kim tak naprawdę jest Ewa? Tego długo ani bohater, ani czytelnik nie może być pewien.

Nieodnaleziona, pomimo tego, że jest thrillerem psychologicznym, posiada również mocno rozbudowany wątek społeczny dotyczący zagadnienia przemocy wobec kobiet. Mam wrażenie, że dla mnie to stanowiło najważniejszy aspekt tej powieści. Poza tym uważam, że książka jest na wysokim poziomie, to fakt. Może nie jest arcydziełem gatunku, ale zdecydowanie jest dobra, choć jej zakończenie mnie niestety mocno rozczarowało.

Tak czy inaczej, zachęcam Was szczerze do sięgnięcia po tę książki i wyrobienia sobie o niej swojej opinii. Polecam.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Twórczość Remigiusza Mroza wzbudza niesamowicie sprzeczne emocje. Chociaż ostatnimi laty zasłużył sobie na tytuł jednego z najpopularniejszych polskich autorów - i naprawdę nie uwierzę jeśli ktoś z Was napisze, że po raz pierwszy natknął się na jego nazwisko - stał się równocześnie przyczynkiem dla dyskusji czy ilość może iść w parze z jakością. Nie nazwałabym samej siebie wielbicielką prozy Mroza, ale znam i lubię niektóre jego powieści - choćby cykl o Forście. I sięgnęłam po Nieodnalezioną nie dlatego, że jest to tytuł, który swego czasu sprowokował Jakuba Ćwieka i inne osoby związane ze światem książek do kolejnej debaty - tym razem na temat należytego researchu, ale dlatego że po prostu chciałam przeczytać lekką, naładowaną akcją pozycję. Tylko, że coś nie wyszło.

Damian Werner nie wie co stało się z Ewą. Dziesięć lat temu, kiedy wracali z zaręczynowej kolacji, zostali napadnięci przez nieznanych sprawców. Kiedy Damian obudził się w szpitalu, po Ewie nie było już śladu. Wieczór napaści odcisnął piętno na życiu chłopaka - rzucił studia i odciął się od znajomych, nigdy też nie pogodził się ze zniknięciem Ewy. Teraz w sprawie w końcu pojawia się przełom. Kolega Damiana, jedyny z którym ten utrzymuje jeszcze kontakt, znajduje na Facebooku zdjęcie kobiety niesamowicie podobnej do Ewy. Werner jest zdeterminowany by poznać prawdę, ale sprawa szybko się komplikuje.

Nieodnaleziona należy do tego rodzaju powieści w przypadku, których czytelnik bardzo szybko, bo niemal od pierwszej strony, zostaje wrzucony w spiralę wydarzeń. Akcja powieści jest dynamiczna, przepełniona różnymi zwrotami fabuły, a dodatkowo Remigiusz Mróz, jak w większości swoich pozycji, stosuje „wewnętrzne cliffhangery” kończące każdy rozdział. I przyznaję, że chociaż początkowo taki sposób przekazania fabuły mi nie przeszkadzał - czułam się wystarczająco zaintrygowana konceptem fabularnym, a dodatkowo doceniałem wyraźne osadzenie historii w topografii miasta Opola - z czasem stał się on drażniący.

Rozmach fabuły i tempo akcji rzutują na wiarygodność całej opowieści. I powoli zaczynam dostrzegać, że jest to mój najczęstszy zarzut w odniesieniu do twórczości Mroza. Powieści autora, choć często zaliczające się do różnych gatunków i oparte na odmiennych zarysach fabularnych, posiadają pewne punkty wspólne - kreacja głównych bohaterów, czy chociażby wspomniany rozmach rodem z filmów akcji. I nie chce powiedzieć, że to coś złego - twórczość Remigiusza Mroza wydaje mi się doskonałym wyborem dla kogoś kto często odczuwa znużenie samym procesem czytania i ma problem z tym by skończyć rozpoczętą lekturę.

Celowo unikam poruszania tematu przedstawienia wątku przemocy wobec kobiet, bo nie czuję się osobą kompetentną na tyle by ocenić co jest sprzeczne z logiką a co nie; czy też co wymagało bardziej wnikliwego researchu. Można było pokusić się o nieco bardziej dopracowane portrety psychologiczne postaci. Aczkolwiek twórczość Remigiusza Mroza ma to do siebie, że jest ukierunkowana na fabułę a nie bohaterów. Tym co rozczarowało mnie bardziej jest samo zakończenie. Autor chciał ponownie wywołać efekt zaskoczenia, ale wzbudził raczej frustracje - mnożąc pytania a nie udzielając konkretnych odpowiedzi.

Prawda jest taka, że jestem rozczarowana lekturą Nieodnalezionej. Wydaje mi się jednak, że nie wynika to z tego że Mróz „obniżył jakość swoich powieści”, ale że ja jako czytelnik szukam już czegoś innego w lekturach. Jeżeli poszukujecie lekkiej, szybkiej lektury- niemal kina akcji pod postacią książki, prawdopodobnie będziecie usatysfakcjonowani. Ja na chwilę obecną nie czuję potrzeby by dalej zgłębiać twórczość autora.

Ocena: 2/6 czytaj więcej
©Złodziejka książek
Książkę skończyłam czytać już wczoraj, ale powiem Wam szczerze, że autor zrobił dla mnie takie pranie mózgu, że nie miałam siły napisać recenzji. Musiałam się przespać z tym tematem. O czym jest ta książka? Czy udało się panu Mrozowi napisać Thriller? Zapraszam na moją recenzję.

Uwielbiam thrillery, więc z radością sięgnęłam po najnowszą książkę pana Mroza.

W książce narratorów mamy dwóch, akcja prowadzona jest równolegle, przez co dobrze się to czyta.

Pierwszy narrator to Damian Werner, chłopak który 10 lat temu oświadczył się swojej dziewczynie Ewie nad rzeką w Opolu. W tym samym momencie wydarzyła się ogromna tragedia, po której narzeczona znika bez śladu. Damian sądzi, że już nigdy jej nie zobaczy, jego życie straciło jakikolwiek sens, jednak niespodziewanie ktoś umieszcza jej zdjęcie na profilu spotted pisząc że szuka dziewczyny ze zdjęcia. Wkrótce pojawia się w sieci także drugie zdjęcie, które zrobił jej sam Werner na kilka dni przed zaginięciem i którego nikomu nie pokazał, nawet Ewie. Koledze pomaga przyjaciel Adam Blicki. Zatrudniają biuro detektywistyczne, gdzie pracuje Kassanda i to właśnie ona jest tym drugim narratorem.

Dziwi mnie jak na razie niska nota na lubimy czytać, gdyż dla mnie książka jest bardzo dobra. Z jednej strony to mój ulubiony gatunek literacki, z drugiej ulubiony autor, czego chcieć więcej? Nie znam Cobena, więc może to jest dla mnie na plus, bo nie widzę żadnego porównania. Dwa razy pan Mróz mocno mnie zaskoczył w książce, a właśnie to lubię w czytaniu, ten moment zaskoczenia, kiedy wydaje się że już wszystko wiesz, a tak naprawdę jest inaczej niż myślałeś...

Książka wcisnęła mnie w fotel i w sumie do pana Mroza pretensje może mieć mój maż!
Pranie nieposkładane, na obiad była pizza, dom nieogarnięty, bo matka czytała. No sorry, ale nie mogłam się oderwać.

Akcja bardzo ciekawa, temat zaginięcia tak samo. Ważne! przeczytajcie posłowie, które jest istotne. Nie chcę spoilerować, dlatego nie napiszę o czym jest. Osobiście bardzo lubię książki tego typu, niektóre są lepsze, niektóre gorsze. Ta mi się podobała i spędziłam z nią miło czas, a chyba o to w tym wszystkim chodzi.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Matka książkoholiczka
Nieodnaleziona Remigiusza Mroza miała być wyjątkową pozycją w dorobku jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia, bo została napisana we współpracy z akcją „Kocham. Szanuję”, która nagłaśnia problem przemocy wobec kobiet. I rzeczywiście jednym z głównych motywów powieści autor uczynił właśnie ten problem. Poza tym jednak dostajemy dość kiepską imitację thrillera psychologicznego, bohaterów zdecydowanie poniżej poziomu, który znamy z innych książek Mroza i naiwną, pełną niedociągnięć fabułę. A miało być tak dobrze…Ocena: 2/6 czytaj więcej
©Kto czyta, żyje podwójnie
Remigiusz Mróz to sprawdzony wyżeracz ludzkiego umysłu, który z zamiłowaniem wystawia odbiorcę na pastwę licznych pytań i wątpliwości. Ten człowiek uwielbia wykrzywiać myśli, droczyć się z czytelnikiem i szokować go spektakularnymi finałami. Wszystko wskazuje na to, że popularny polski pisarz, z którego szuflad wciąż wypełzają świeże propozycje literackie, właśnie otworzył sobie furtkę do kręgu światowych bestsellerów. Nieodnaleziona to bowiem rasowy thriller psychologiczny, który z jednej strony zaskakuje zastosowaną przez autora kombinacją fabularną, z drugiej natomiast otwiera szerokie pole do ważnych społecznych dyskusji.

Damian Werner miał przed sobą wizję normalnego, poukładanego życia, ale czar prysł w jeden parszywy wieczór – wieczór, w którym jego ukochana z entuzjazmem przyjęła oświadczyny. Tuż po zaręczynach Ewa została zgwałcona na jego oczach, a on sam dotkliwie pobity. Dramat przyjął jeszcze większą skalę, gdy okazało się, że świeżo upieczona narzeczona zwyczajnie zniknęła. Od feralnego dnia minęło dziesięć lat i chociaż mężczyzna usilnie poszukiwał zaginionej, jego starania zdały się na nic. Damian zauważalnie przeszedł gehennę, która nie tylko zniszczyła jego plany, marzenia i ambicje, ale też odebrała mu radość codziennego życia. Wegetacja mężczyzny zostaje przerwana, gdy bliski przyjaciel pokazuje mu zamieszczone na jednym z profili spotted zdjęcie zaginionej narzeczonej. Czy to możliwe, aby jego Ewa żyła i nie odzywała się do niego przez dziesięć lat? A może jest to jej błagalne wołanie o pomoc? Tajemnicze zdjęcie budzi Damiana z letargu i sprawia, że mężczyzna ponownie zaczyna szukać ukochanej. Nie spodziewa się jednak, jak bardzo wyboista jest droga, po której właśnie zaczął stąpać…

Nie ma najmniejszych wątpliwości, iż szumnie reklamowana Nieodnaleziona gruntownie wtapia się w kształt przypisanego jej gatunku literackiego. Remigiusz Mróz doskonale zdaje sobie bowiem sprawę, że thriller psychologiczny powinien bazować nie tylko na szybko mknącej akcji oraz zauważalnie lekkim, chwytliwym stylu, ale także na kaskadowo rosnącym napięciu oraz związanym z nim poczuciu niepokoju – poczuciu, sukcesywnie budowanym w głowie odbiorcy. Te elementy grają w powieści niemal bezbłędnie, a motorem do tego osądu jest nie tylko żywe zainteresowanie mocno zapętloną fabułą, ale również wieńczące większość rozdziałów drastyczne zwroty akcji, które jasno dają do zrozumienia, że wcześniejszy tok myślenia nie ma merytorycznego pokrycia w rzeczywistości. Autor niejednokrotnie używa też takich zwrotów, które wypaczają myśli lub prowadzą na manowce, ale później okazują się uzasadnione. Główna niewiadoma utrzymuje się natomiast do finału, a ten nie tylko zaskakuje, ale budzi też szereg jawnych wątpliwości. Trudno nie odnieść wrażenia, że w rzeczywistości nikt nie pokusiłby się o podobną gmatwaninę.

Zaintrygowany czytelnik śmiało przemierza kolejne epizody i chce poznać zakończenie, gdyż tylko w ten sposób może zweryfikować, czy pod powłoką dość spornego przedstawienia ukrywa się coś, co jest w stanie wytłumaczyć tak niecodzienny bieg wydarzeń. Znany autor tworzy bowiem szalony nurt fabularny, świadomie sieje liczne wątpliwości i nierzadko uchyla się ramom prawdopodobieństwa tylko po to, aby udowodnić później, że potrafi skutecznie balansować po mało stabilnej powierzchni. Odbiorca uważnie przemierza zatem opisane sceny, szczegółowo analizuje każdą z dostarczonych informacji i mimowolnie bada grunt pod własnymi nogami. Musi badać, ponieważ główny wątek zdaje się być naprawdę grubymi nićmi szyty, często jest wręcz naciągany, a co za tym idzie, czytelnik bezrefleksyjnie zaczyna doszukiwać się w jego czeluściach perfidnego zabiegu ze strony pisarza. Dodatkowo, w jednej ze scen pada sformułowanie, z którego wynika, że im mniejsza wieś, tym jest bezpieczniej, gdyż ludzie interesują się wyłącznie swoimi sprawami – to spostrzeżenie jest mało trafne, ponieważ zarówno na wsi, jak i w małych miasteczkach, każdy nietutejszy wzbudza ogromną sensację i niemal odruchowo staje się tematycznym priorytetem w sąsiedzkich pogawędkach.

Motyw przewodni Nieodnalezionej można uznać za mało wiarygodny, ale trzeba przyznać, że jest on bogato wyposażony w tematy poboczne. Na tapecie znajduje się bowiem ważny obszar społeczny, jakim niezaprzeczalnie jest nadopiekuńczość oraz obsesyjna potrzeba kontrolowania. Polski pisarz świadomie prowadzi wątek przemocy domowej takim torem, aby pokazać, jak trudno dostrzec jest symptomy problemu, tak rzetelnie skrywanego pod powierzchnią normalności. Waga tego zjawiska jest przerażająca więc bogate zarysowanie go na łamach powieści jest bez wątpienia wartościowe, ale można odnieść wrażenie, że niektóre z epizodów są po prostu mało naturalne. Autor wyraźnie chce zarysować narastający charakter zjawiska, opisane ataki agresji są zatem coraz większe, ale jednocześnie ofiara reaguje na nie zbyt spokojnie, niemal bezrefleksyjnie, nie targają nią właściwie żadne emocje. Można zrozumieć, że w trakcie ataku zależy jej, aby nie rozjuszyć oprawcy bardziej, ale już dzień później, kiedy przebywa sama ze sobą, powinna rozpaczać i szarpać się z własnymi myślami. To właśnie brak strachu u ofiary sprawia, że problem zdaje się być sztucznie wywołany do tablicy, nie czuje się jego autentycznej eskalacji. Krzywdzona każdej nocy kobieta regularnie budzi się w nienaruszonym stanie, a to dodatkowo nasuwa podobieństwo do nadludzkich cech Forsta. Takie zagrywki są jednak u Mroza w standardzie więc nie pozostaje nic innego, jak po prostu przymknąć na nie oko.

Nieodnaleziona perfekcyjnie wtapia się w nurt twórczości Remigiusza Mroza. Nagminne zwroty akcji, trwałe poczucie niepewności i wreszcie spektakularny finał gwarantują czytelnikowi niecodzienne doświadczenie, które autor dodatkowo wzbogacił o mocno rozbudowany wątek dotyczący przemocy domowej. Chociaż odbiorcy stale towarzyszy nieufność, trudno bowiem nanieść fabułę na realia, nie mam wątpliwości, że ta mocno surrealistyczna treść warta jest samodzielnego osądu.

Ocena: 4/6
czytaj więcej
©Mozaika Literacka
Co roku w Polsce ginie bez śladu piętnaście tysięcy osób. Wychodzą z domu i nie wracają. Giną w nocy, ale i w dzień, w samym środku gwarnego miasta. Rodzina i bliscy przez lata nie tracą nadziei i badają każdy ślad. Każdego roku ofiarami przemocy domowej zostaje w Polsce około dziewięćdziesiąt tysięcy kobiet (a to tylko liczba osób, które zgłosiły się na policję). Dzień w dzień, od wiosny do zimy, bite za najmniejsze przewinienie, gwałcone przez swoich mężów, nękane psychicznie, żyjące w wiecznym strachu. Ofiary we własnym domu. Dwa wielkie problemy społeczne postanowił wziąć na warsztat Remigiusz Mróz, znany z książek z wartką akcją i obowiązkowym plot twistem. Czy udźwignął trudny temat? Sprawdziłam to, czytając Nieodnalezioną.

Damian Werner w jednej chwili traci sens istnienia. Dzień, który miał być najszczęśliwszy w jego życiu, niespodziewanie zamienia się w koszmar. Mężczyzna oświadcza się ukochanej Ewie i zostaje przyjęty, jednak już chwilę później dochodzi do tragicznego wydarzenia, które zmieni wszystko. Kilku nieznanych podpitych mężczyzn rzuca się na kobietę i na oczach zrozpaczonego i bezsilnego Wernera gwałci ją, a jego samego dotkliwie bije i pozbawia przytomności. Gdy się ocknie, po narzeczonej nie będzie już śladu… Początkowo Damian wierzy, że Ewa szybko się odnajdzie, jednak mijają dni, miesiące, a potem lata, a po zaginionej nie ma żadnego śladu. Werner nigdy nie otrząśnie się po tej tragedii i nigdy nie przestanie szukać Ewy.

Po dziesięciu latach od jej zaginięcia, kolega Wernera niespodziewanie trafia na ślad: na Facebookowym profilu Spotted trafia na zdjęcie kobiety, która do złudzenia przypomina narzeczoną Wernera. Czy to możliwe, że Ewa żyje i że udało jej się zbiec oprawcom? A może ktoś przetrzymuje ją wbrew jej woli? Gdy w sieci pojawia się druga fotografia, zdjęcie, które przed laty zrobił jej sam Werner, mężczyzna rozumie już, że jego nadzieje się ziściły i kobieta żyje. Tylko gdzie przebywa? Damian za radą kolegi wynajmuje agencję detektywistyczną i wraz z Jolą zaczyna odkrywać prawdę. Czy to możliwe, że Ewa, którą znał od dziecka, była zupełnie inną osobą niż mu się wydawało? Czy po dziesięciu latach jest jeszcze dla nich szansa na szczęśliwe zakończenie?

Najwięcej łez wylewamy nie nad grobami tych, których najlepiej poznaliśmy, ale tych, którzy sprawili, że mogliśmy lepiej poznać samych siebie. Tych, którzy pokazali nam, kim naprawdę jesteśmy.

Remigiusz Mróz coraz dobitniej daje się poznać jako autor, który porusza ważne i aktualne problemy społeczne – czy jest to problem imigrantów (Trawers, Inwigilacja), terrorystów (Większość bezwzględna), czy niefortunne zmiany w Trybunale Konstytucyjnym (Immunitet), pisarz trzyma rękę na pulsie. Z pewnością pomaga mu w tym tempo pisania, wynikające z tego, że robi to na cały etat: wywiady, w których Mróz wyłuszcza, jak to pisze codziennie, nie czekając na mityczne natchnienie i tłukąc w klawiaturę od śniadania do obiadu i od obiadu do kolacji są już chyba każdemu znane. Jednak czy tym razem udźwignął niezwykle delikatny i bolesny temat? I tak, i nie. Z jednej strony dobrze oddał emocje osoby, która staje w obliczu zaginięcia narzeczonej. Damian Werner jest dla mnie wiarygodny psychologicznie, choć zgadzam się ze stwierdzeniem, że są to kolejne u Mroza ciepłe kluchy. Remigiusz Mróz przyzwyczaił nas do silnych kobiecych bohaterek i męskich bohaterów, którzy rzadko dotrzymują im kroku. Inną stroną medalu jest niezwykle męski, arogancki drań, którego niezrozumiały acz istniejący urok osobisty zjednuje przychylność czytelniczą (vide: Wiktor Forst). Jednak Werner, choć dobrze wykreowany, nie jest jedną z postaci, której się szczególnie kibicuje.

Czemu zaś uważam, że Mróz nie do końca udźwignął temat? Z powodu wątku Kasandry i związanej z tą postacią przemocy domowej. Do pewnego momentu wszystko jest oddane dość realistycznie, czasem wręcz naturalistycznie, co powoduje, że czytanie niektórych fragmentów boli, bo współodczuwamy je razem z cierpiącą kobietą. I wszystko byłoby w porządku, gdyby pisarz nie przyłożył na koniec swoim słynnym plot twistem. To znaczy umówmy się: ten pierwszy jeszcze był do przyjęcia, choć miałam wrażenie, że niektóre nitki fabularne wymknęły się piszącemu z rąk. Natomiast drugi zwrot akcji, znajdujący się na ostatnich kilkunastu stronach, moim zdaniem zepsuł tę historię, która w moich oczach straciła na wiarygodności.

Nie pomagają też hasła promocyjne, porównujące Mroza do Stiega Larssona czy Jo Nesbø oraz krzyczące z okładki o „pierwszym polskim thrillerze psychologicznym na miarę największych światowych bestsellerów”. W ogóle nie nazwałabym Nieodnalezionej thrillerem psychologicznym, a raczej thrillerem sensacyjnym w najlepszym mrozowym stylu, pełnym akcji, szaleńczej podróży po całej Polsce oraz tajemnic z przeszłości i zagadek. Ostatecznie mam ambiwalentne odczucia. Wielkie brawa za poruszenie tak ważnego tematu, jakim jest przemoc domowa, trzymam kciuki za podbicie list sprzedaży za granicą! Muszę też przyznać, że książkę czyta się świetnie i mknie się przez nią w niezwykłym tempie wymuszanym przez fakt, że po prostu chce się koniecznie wiedzieć, co będzie dalej. Nie mogę jednak zapomnieć o niedopracowanych wątkach i mało prawdopodobnym zakończeniu. Autorze, stawiam Ci wysoko poprzeczkę, bo wiem, że umiesz lepiej. To co, wyzwanie? Kiedy znowu wgnieciesz mnie fabułą w fotel?

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©tanayah czyta
Nieodnaleziona to najnowszy kryminał znanego i lubianego autora cyklu o mecenas Joannie Chyłce, bardzo inteligentnej i niekonwencjonalnej prawniczce. Mróz jest także autorem bardzo dobrze przyjętej powieści Behawiorysta, jej bohaterem jest specjalista policyjny, który behawioralnie analizuje zachowania przestępców. Nic więc dziwnego, że najnowsza powieść, która ledwo się ukazała, jest dla miłośników kryminału niczym gorące świeże bułeczki.

Należy powiedzieć, że autor bardzo się postarał, by akcja powieści była zaskakująca i wartka, a intryga jest tak nieprzewidywalna, że nie sposób się nudzić. Pod tym względem autor dorównuje najlepszym wzorom powieści sensacyjnych i kryminalnych. Zawikłania akcji mogliby mu pozazdrościć najwięksi mistrzowie sensacji. Na dodatek – w sposób interesujący dla czytelnika – narracja prowadzona jest dwutorowo. Bohaterem i narratorem jednocześnie jest Damian Werner, którego przygody są konsekwencją pewnego ciągu zdarzeń mających swój początek przed laty nad Odrą w Opolu. To jest ta część powieści, którą czytelnik rozumie i która dzieje się z pewną konsekwencją zdarzeń. A przynajmniej do pewnego momentu tak mu się wydaje. Drugą część narracji prowadzi kobieta, o której niewiele wiemy poza tym, że jest szefową agencji detektywistycznej i jednocześnie żoną psychopatycznego męża.

NIKT NIE JEST DOSKONAŁY

Najgorsze co można zrobić w odniesieniu do powieści kryminalnej, to zdradzić jej zakończenie. Zatem recenzując książkę należy unikać, zbyt dokładnych informacji o bohaterach i zdarzeniach. Nową powieść Mroza czyta się jednym tchem, nie sposób się oderwać od lektury, nawet jeśli to może oznaczać zarwaną noc. Nie sposób jednak nie wspomnieć w recenzji o pewnych błędach, które mogą spowodować rozdrażnienie przynajmniej części czytelników. Postać kobieca nie jest psychologicznie zbyt wiarygodna, a przecież książka reklamowana jest jako thriller psychologiczny. I to jest pierwszy minus. Być może nie wszyscy podzielą moją opinię, bo psychologia jest dyscypliną dość subiektywną. Jednak znacznie bardziej denerwujące są błędy rzeczowe. Jeśli ktoś obawia się, że ich wyjawienie zepsuje mu delektowanie się powieścią, w tym momencie powinien przestać czytać.

Otóż druga z ważnych postaci w książce zna fakty i wydarzenia, o których nie ma prawa wiedzieć. Autor pomylił w pewnym sensie typowego narratora wszechwiedzącego z narratorem będącym jednocześnie postacią z powieści. Gdyby nie naprawdę wciągająca opowieść oraz fakt, że błędy spostrzegamy dopiero pod koniec, to ocena byłaby dużo niższa.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć