ebook Damy polskiego imperium
3.72 / 5.00 (liczba ocen: 311)

Damy polskiego imperium
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 33.23
wciąż za drogo?
-5% 33.23 zł
34.99 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
34.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kontynent pustoszony zarazą, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. Czasy naznaczone upadkiem najpotężniejszych rodów. Epoka potrzebująca prawdziwych bohaterek. Kobiet zdolnych położyć podwaliny nowego polskiego imperium.

Bez Jadwigi nie byłoby królestwa. Gdy męża wygnano z kraju, to na jej barki spadła walka o przetrwanie dynastii. Gdy zaś wróg stanął u bram Wawelu, ona osobiście dowodziła ostatnim bastionem Piastów.

Elżbieta nie zasłaniała się żadnym mężczyzną. Straciła dłoń, broniąc rodziny przed atakiem oszalałego zamachowca. A gdy jej brat umarł, to ona stała się ostatnią nadzieją królestwa. I jedyną w historii Polski kobietą, która nikomu nie oddała choćby krztyny swej władzy.

Jadwiga Andegaweńska po prababce odziedziczyła nie tylko imię, ale też hart ducha. Zrobiono z niej króla, licząc, że będzie bezwolną marionetką. Ale to ona utorowała drogę do polskiej potęgi.

Pokora, pobożność i nieposkromiona ambicja. Przełomowy moment dziejów. I wybitne damy, bez których nie byłoby Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Najnowsza książka autora bestsellerowych Dam złotego wieku i Żelaznych dam.

Damy polskiego imperium od Kamil Janicki możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
To już trzecia książka Kamila Janickiego, ukazująca kobiety rządzące w czasach Piastowskich. Po doskonałych Żelaznych damach oraz Damach ze skazą przyszła pora na Damy polskiego imperium. Po raz kolejny, autor pozwala na nowo odkryć historię, zafascynować się losami władców, poznać koneksje na tronach całej Europy, motywy rządzących i sposoby dojścia do upragnionego celu.

Książka przenosi czytelnika do czasów końca rozbicia dzielnicowego, kiedy to jednemu z książąt rozczłonkowanego państwa, po latach walk udaje się odzyskać Małopolskę i powoli odbudować Polskę. Władysław Łokietek, jeden z ważniejszych królów naszego kraju miał przy sobie Jadwigę, która nie raz walczyła równie dzielnie w obronie swojej rodziny a później państwa. Ich córka Elżbieta, została królową Węgier i przez lata była jedną z ważniejszych postaci ówczesnej sceny politycznej. Z kolei jej wnuczka - Jadwiga Andegaweńska została jedynym królem na polskim tronie, to również ona dała początek unii polsko - litewskiej i pozwoliła, aby w przyszłości kraj, choć na chwilę, stał się potęgą.

Po raz kolejny autor utwierdził mnie w przekonaniu, że historia nie może być nudna, a każdy kto tak mówi, nie miał okazji trafić na:
a) dobrych nauczycieli w szkole,
b) wciągających książek w tym temacie.
Historia trzech wielkich kobiet w historii Polski jest barwna i wartka, ciężko się też od niej oderwać. Powiecie, że to niemożliwe? Kamil Janicki tworzy historie, które przeczą wszystkim podstawom, które znamy z życia.

Książka Damy Polskiego Imperium przedstawia ludzi z krwi i kości, z wszystkimi ich wadami i słabościami. Pozwala poznać inną twarz takich królów jak Władysław Łokietek (choć o nim kilkoro innych autorów już pisało w sposób bardziej ludzki), Kazimierz Wielki ("zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną") i Władysław Jagiełło (od którego zaczął rządzić ród Jagiellonów). Wszystkie te postacie otoczone są kultem, stały się ikonami, które dla dobra kraju poświęciły siebie i swoje dobro. No cóż, czytając Damy polskiego imperium można poznać również trochę inne spojrzenie na te postacie, ich wady, dążenia do władzy, podejście do kobiet, nieczułość, nieufność i dystans...

Ale przecież nie o nich jest ta książka, każdy z królów jest tutaj pokazany w tle. Książka przedstawia losy trzech najważniejszych kobiet tamtych czasów, ale również ich rodziny, mężów, dzieci i powiązania, które łączyły się z połową Europy panującej. Jadwiga Śląska - żona Łokietka - wraz z nim rządziła żelazną ręką, choć wcześniej przez lata musiała żyć w ukryciu. Królowa potrafiła walczyć z mieszczaństwem Krakowa, wydawała nie raz krwawe decyzje, a jednocześnie była bardzo religijna i pobożna. Potrafiła oddzielić swoją wiarę od jej zwierzchników na ziemi. Walczyła o Polskę, o Łokietka i swoje dzieci. Ich córka Elżbieta została wydana za króla Węgier, Karola Roberta. Jej dzieje są niezwykle burzliwe, krwawe a jednocześnie wciągające. Broniąc rodziny, straciła prawie wszystkie palce u dłoni. Przez lata stałą u boku męża, walcząc o królestwo i swoje dzieci. Była regentką w Polsce, jej syn za swoich rządów wszystkie decyzje podejmował w konsultacji z matką. Ostatnia z wielkich kobiet, Jadwiga Andegaweńska, córka Ludwika Węgierskiego, wnuczka Elżbiety, prawnuczka Jadwigi Śląskiej. Początkowo, jako najmłodsze dziecko, do tego dziewczynka, niepotrzebna. Z czasem jednak została królem Polski, zmuszona do odrzucenia zobowiązania wobec Habsburga i wydana za mąż za poganina Jagiełłę. Miała bardzo trudne życie, smutne i samotne. A jednak to ona stworzyła podwaliny Rzeczypospolitej Obojga Narodów...

Nudna ta historia, tyle tam dat, nazwisk, miejsc, po co się o tym uczyć?... Można tak dziś mówić, a jednocześnie czytając takie historie i takie książki, jakie pisze Kamil Janicki, trzeba się zastanowić, jak nie czytać i nie poznawać tych ludzi i ich losów. Są niezwykle barwne i wciągające. Czyta się je jak najlepsze powieści szpiegowskie, odkrywa się układy, poznaje uczucia, towarzyszy bohaterom, mocno się do nich zbliżając.

W Damach polskiego imperium Kamil Janicki po raz kolejny pokazuje, że potrafi zarówno świetnie i wciągająco pisać, jak również odkrywać przed nami postacie już trochę zapomniane, pokazuje nam ludzi z krwi i kości, a nie ikony, o których słyszeliśmy w szkole. Takie książki powinny być podsuwane na lekcjach historii, a wtedy ta, nigdy nie byłaby nudna. Sięgnijcie po tę książkę, jak i po poprzednie napisane przez autora, a jestem pewna że się nie zawiedziecie. Sama z niecierpliwością czekam na kolejną książkę Kamila Janickiego.

Ocena: 5+/6
©Książkowe Wyliczanki
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Bardzo ciekawa, fajnie napisana książka. Nie jest może jakaś wybitna, a dodatkowo potoczne zwroty (wysiudać? ogarnąć? uniwerek..? Serio...? Naprawdę musimy uciekać się do takich zwrotów, żeby lektura była atrakcyjna? Według mnie nie) zamiast pomagać i nastawiać mnie do lektury pozytywnie tylko irytowały. Dodatkowo te maleńkie ilustracje, które w wersji papierowej zajmują często całe strony sprawiają, że wiele traci się z tego dodatkowego medium odbioru. Cieszę się jednak, że mogłam bliżej poznać polskie władczynie i na pewno sięgnę po jeszcze jedną książkę z tej serii.

Warto zerknąć