ebook Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz
2.56 / 5.00 (liczba ocen: 180)

Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.30
wciąż za drogo?
26.78 złpremium: 17.28 zł Lub 17.28 zł
22.30 zł Lub 20.07 zł
26.79 zł Lub 24.11 zł
28.80 zł
28.80 zł
22.40 zł
23.18 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

On – jeden z najbardziej wpływowych gangsterów polskiej mafii. Ona – żona słynnego bossa, po upadku grupy pruszkowskiej oskarżona o kierowanie grupą przestępczą. Masa i Słowikowa – dwa bieguny kryminalnego podziemia, od lat uważani za nieprzejednanych wrogów, którzy nigdy nie podadzą sobie ręki. Arturowi Górskiemu udało się doprowadzić do niesamowitej rozmowy dwojga ludzi, którzy wydobyli się z piekła mafii.

Mąż Moniki Banasiak, Andrzej Z. Słowik, był jednym z tych, którzy uważali Masę za największe zagrożenie dla potęgi Pruszkowa. Ale to Masa sprawił, że Słowik i zarząd mafii, trafili na długie lata do więzienia, a życie rodzinne Moniki legło w gruzach. A jednak wrogowie spotykają się i to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, staje się faktem: rozmawiają szczerze, próbując zrozumieć swoje racje. On ujawnia, dlaczego zdecydował się pogrążyć swoich niedawnych kolegów. Ona – dlaczego odeszła od Słowika i z jakimi bolesnymi konsekwencjami to było związane. Ta rozmowa, w obecności Artura Górskiego, to nie jest śniadanie mistrzów – to raczej spóźniona kolacja ludzi, którzy wydobyli się z piekła mafii i próbują odnaleźć drogę w normalnym świecie.

„Pracując przez kilka lat nad serią «Masa o Polskiej Mafii», nie sądziłem, że kiedykolwiek dojdzie do takiego spotkania – Masa i Słowikowa za jednym stołem przy mikrofonie mojego dyktafonu, to było jak bajka o żelaznym wilku; marzenie dziennikarza, które nigdy się nie spełni. W końcowej fazie istnienia grupy pruszkowskiej Masa i Słowikowa stali po dwóch stronach mafijnej barykady i wydawało się, że będzie to wrogość aż po kres. A jednak udało się! Masa i Monika Banasiak uznali, że warto szczerze pogadać, nawet jeśli w pewnych kwestiach nigdy nie znajdą wspólnego języka. Nadal są oponentami, nadal wiele ich dzieli, ale w ich relacji nie ma już nienawiści. W tej książce wspominają nie tylko czasy grupy pruszkowskiej, ale również to, co wydarzyło się po rozbiciu polskiej mafii. Masa ujawnia kulisy roli świadka koronnego, a Monika Banasiak opowiada o mężczyznach swojego życia, o bolesnych rozstaniach i próbach budowania kolejnych związków. To książka nie tylko dla osób zainteresowanych problematyką kryminalną – to pozycja również dla tych, których fascynuje ludzka natura: słabości człowieka i jego potrzeba szukania dobra nawet tam, gdzie nikt się go nie spodziewa” – Artur Górski

Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz od Artur Górski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Spodziewałam się rozmowy na poziomie i takiej bardzo soczystej wymiany wspomnień i poglądów między Słowikową, żoną byłego gangstera bezpośrednio związanego z grupą pruszkowską, a Jarosławem Sokołowskim ps. Masa, który jest najbardziej znanym świadkiem koronnym w Polce.

Wiele słów zostało już spisanych w ramach współpracy Masy i Górskiego, ale od początku, kiedy usłyszałam o powstaniu tomu ze Słowikową liczyłam, że właśnie to będzie wisienką na torcie całej tej serii. Liczyłam, że wreszcie powstanie książka, która faktycznie będzie petardą, w której na słowa zmierzą się znajomi z dawnych lat, których aktualnie dzieli niechęć do siebie. Niestety książka okazała się ogromnym zawodem, a gdybym sama ją sobie kupiła, żałowałabym wydanych na nią kilkunastu złotych.

Niestety mam wrażenie, że cykl Sokołowskiego i Górskiego osiągnął już ten poziom, że tytuł każdej kolejnej książki staje się wabikiem, mającym zachęcić potencjalnego czytelnika do kupna, a zapowiedzi zamieszczone w jej opisie i blurby na okładce nadal pozostają obiecankami-cacankami. Możecie mi wierzyć, że widziałam już wiele PR-owych chwytów, które miały nakręcić sprzedaż książek, ale po tej części przygód Słowikowej i Masy mam wrażenie, że obydwoje strzelili sobie w stopę. A na doczepkę był do tego jeszcze Górski, któremu też się dostało.

Książka podzielona została na trzy części – dwie z nich to rozmowy dziennikarza śledczego ze Słowikową i Masą, a trzecia to wspólna dyskusja. Jako urozmaicenie pojawiły się również krótkie wypowiedzi Andrzeja Gryżewskiego i Jana Fabiańczyka ‘Majami’ bezpośrednio odnoszące się do tematów omawianych przez bohaterów tego tomu i jednocześnie stanowiące ciekawe rozwinięcie niektórych wątków.

Jak się okazało Monika Banasiak do tematu swojego udziału w mafii pruszkowskiej i jakichkolwiek związków z zarządzaniem grupą przestępczą nadal odnosi się z ogromnym dystansem. W rozmowie z Górskim pojawiają się praktycznie te same ogólniki, które zostały już powiedziane i spisane w Królowej mafii – pojawiają się fragmenty dotyczące przeszłości i teraźniejszości, a mianowicie trochę wspomnień o byłym mężu, o pobycie w więzieniu, o przelotnych miłościach, problemach rodzinnych i stosunkowo biednym teraźniejszym życiu. Mam wrażenie, że Jarosław Sokołowski ps. Masa żadnej świeżości do tematu mafii pruszkowskiej w tym tomie też nie wpuścił. Poza tym, że nakreślił, jak wyglądały jego stosunki z byłą żoną Słowika, co sprawiło, że drastycznie się one zepsuły i jakie były jeszcze przed tą wymuszoną rozmową, praktycznie nie pojawiło się nic nowego. Jednak rozmowa Słowikowej z Masą, która jak się wydawało miała być głównym elementem tej książki, została odwleczona na ostatnie kilka stron i ostatecznie sprawia wrażenie siedemnastostronicowej zapchaj-dziury. Nic odkrywczego, nic szczególnego - ot znowu takie pitu pitu, żeby chociaż coś, chociaż trochę było.

Z całej tej książki najbardziej zaintrygowała mnie wypowiedź Andrzeja Gryżewskiego, który od strony psychologicznej rozpatrywał podatność kobiet do wiązania się z mężczyznami o bardzo trudnych charakterach. Nie było to żadne naukowe odkrycie, ale ot taka ciekawa rzecz w tym zlepku banialuk i powtarzania w kółko tego samego. Przed przeczytaniem tej „rozmowy” zabijcie nadzieję na porządną i ciekawą lekturę.

Ocena: 1+/6
©Rude recenzuje
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć