ebook Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie
3.5 / 5.00 (liczba ocen: 967)

Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 38.31
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
49.90 złempikGO: 19.99 zł z Empik Go 19.99 zł
46.41 złpremium: 29.94 zł Lub 29.94 zł
38.31 zł Lub 34.48 zł
42.42 zł
49.90 zł
38.31 zł
38.81 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Czy naprawdę jesteśmy na wskroś przesiąknięci matematyką? Daniel Tammet, zakochany w matematyce autystyczny sawant, prowadzi czytelnika po meandrach liczb z zaskakującym wdziękiem, lekkością i ciepłym humorem. „Zachwycający, niezwykle różnorodny zbiór esejów. Świetna zabawa i doskonały prezent dla każdego cierpiącego na paniczny lęk przed matematyką, niezależnie od wieku” – „Kirkus Reviews”

Daniel Tammet udowadnia, że kombinatoryka, ułamki i równania nie są tylko odstręczającymi abstrakcjami, lecz stanowią tkankę rzeczywistości, przesiąkają każdy jej aspekt, a w dodatku są zwyczajnie... piękne.
Być może trudniej by mu było tego dowieść, gdyby nie znalazł sobie popleczników w filozofach, geniuszach literatury i światłych umysłach z najróżniejszych epok i zakątków świata. Niezależnie od tego, czy ostatecznie uda mu się nas przekonać, sama podróż z Tammetem jest niesłychanie inspirująca.

„Kiedy Daniel Tammet mówi o liczbach, robi to z widoczną fascynacją i nabożnym podziwem – oczaruje każdego czytelnika, niezależnie od stopnia, w jakim uważa się on za zainteresowanego matematyką. Tammet wplata w wywód wiele wątków osobistych, co czyni jego książkę wspaniałą lekturą dla szerokiej publiczności. Warto polecić ją każdemu, ale absolutnie zatoną w niej miłośnicy nauk ścisłych z zacięciem matematycznym” – „Library Journal”

„Zawsze pouczający, zawsze zabawny Daniel Tammet nigdy nie przestaje darzyć szacunkiem tajemnic królestwa liczb” – J.M. Coetzee

Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie od Daniel Tammet możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Daniel Tammet należy do osób z autyzmem wysoko funkcjonujących, a na dodatek do sawantów – czyli tych, którzy posiadają ponadprzeciętne umiejętności. Na Wikipedii przeczytamy o nim, że jest synestetą, co znaczy, że do każdej liczby przypisuje jakiś kolor, kształt, fakturę. Dla niego cyfra 1 jest bardzo jasna, cyfra 9 jest duża, liczba 289 jest brzydka, natomiast liczba pi jest piękna. Tammet jest też rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi, zajęło mu to nieco ponad pięć godzin. Zna też jedenaście języków – angielski, francuski, fiński, niemiecki, hiszpański, litewski, rumuński, estoński, islandzki, walijski i esperanto. Stworzył także swój własny – Mänti, oparty na estońskim i fińskim. A po islandzku nauczył się mówić w siedem dni! Jednym słowem – Daniel Tammet jest wyjątkowy, a jego książka Urodziłem się pewnego błękitnego dnia jest rewelacyjna i nie sposób się od niej oderwać! Dlatego kiedy pojawiła się po polsku jego druga książka, od razu wiedziałam, że to będzie lektura dla mnie.

To zbiór 25 esejów, które opisują matematykę życia, i który zabawia się możliwością. Tammet pokazuje nam, że matematyka, czy tego chcemy czy nie, jest obecna cały czas w naszym życiu. Jego spojrzenie sawanta umożliwia nam dostrzeżenie nowych rzeczy i spojrzenie w całkiem nowy sposób na rzeczy nam znane. Przeczytamy o liczeniu po chińsku i islandzku, o postrzeganiu liczb, dowiemy się czym jest googol i dlaczego wydaje nam się, że śnieg jest biały. Przeczytamy o nierówności społecznej, poznamy artystów liczbowych, dowiemy się, co w ogóle wspólnego ma matematyka z poezją (albo odwrotnie) – pojawia się także Wisława Szymborska! Tammet idealnie miesza historię z ciekawostkami i ze swoim własnym doświadczeniem. Wychodzi z tego mieszanka wybuchowa, jedyna w swoim rodzaju.

Tammet w lekki i elegancki sposób udowadnia, że matematyka jest wszędzie. Ale co ważniejsze – pokazuje, że jest ona piękna! Zdecydowanie warto przeczytać. Obiecuję, że spojrzycie zupełnie inaczej na otaczającą Was rzeczywistość. Nie trzeba czytać jej za jednym zamachem. Polecam czytać każdy esej z przerwą na przemyślenie i poukładanie go sobie w głowie. To taka książka, która może dać nam dużo więcej, niż się po niej spodziewamy.

Ocena: 4/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć