ebook Sendlerowa. W ukryciu
3.9 / 5.00 (liczba ocen: 732)

Sendlerowa. W ukryciu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 30.72
Audiobook - najniższa cena: 13.26
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
30.72 zł Lub 27.65 zł
37.11 zł Lub 33.40 zł
39.90 zł
39.90 zł
31.03 zł
31.56 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Opowieść o czasach rozszalałego terroru i wielkiej szlachetności. O Irenie Sendlerowej i innych niezwykłych Polakach. O ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali. „Wyjątkowa, mądra, ważna książka – napisana z ogromnym szacunkiem dla prawdy historycznej i z wielką wyrozumiałością dla ludzi” – Barbara Engelking

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu.
Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”.
Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

„Anna Bikont opowiedziała kilkanaście skrupulatnie udokumentowanych historii osób, głównie kobiet, dla których od lata 1942 roku do końca okupacji nie było sprawy ważniejszej niż to, aby przed nieuchronną śmiercią ocalić choćby garstkę – kilkaset? kilka tysięcy? – dzieci z warszawskiego getta. W tym gronie Sprawiedliwych, co dzień narażających życie swoje i swoich bliskich, energią i talentem organizacyjnym wyróżniła się Irena Sendlerowa, i to z jej imieniem zrosła się nasza wiara w człowieka, w ludzką prawość i zdolność do poświęcenia.
Wszelako w tych opowieściach jest jeszcze drugi plan, zwykle bezimienny, ale nie mniej przez to wiarygodny. To relacje o ludziach, którzy robili wszystko, aby zniszczyć to dzieło poświęcenia i aby dzieci, ich polskich opiekunów i ich kryjówki zdradzić gestapowcom czy niemieckim żandarmom, wydać na śmierć za pieniądze, ze strachu albo z czystej, bezinteresownej nienawiści, a nawet dla zabawy. Oni to zasiali w nas i utrwalili pogardę dla człowieka, przekonanie o ludzkiej zdolności do czynów okrutnych i podłych” – Jerzy Jedlicki

Sendlerowa. W ukryciu od Anna Bikont możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Mimo, że tematyka II WŚ bardzo mnie interesuje to o Irenie Sendler wiedziałam niewiele, właściwie tyle, że uratowała 2,5 tys dzieci i że wynosiła je z getta pod płaszczem, co po przeczytaniu książki okazało się wielką bzdurą. Autorka rozprawia się z mitem Sendlerowej i nadaje jej ludzką twarz. Postać Sendlerowej obrosła wieloma mitami, zarówno z powodu zapotrzebowania politycznego jak i samej Sendlerowej, która konfabulowała. Autorka nie próbuje umniejszać zasług swojej bohaterce, oddaje tylko sprawiedliwość. Dodatkowo jest tu mnóstwo przypisów, zdjęć i źródeł, bardzo polecam, świetna robota.

Warto zerknąć