ebook Szadź
3.44 / 5.00 (liczba ocen: 1433)

Szadź
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - polecana oferta: 22.90
Audiobook - najniższa cena: 27.90
wciąż za drogo?
28.83 złpremium: 18.60 zł Lub 18.60 zł
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
22.90 zł
25.53 zł Lub 22.98 zł
31.90 zł
-28% 22.80 zł
26.23 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Szadź Igora Brejdyganta jest kolejną pozycją, z która najlepiej zmierzyć się zanim obejrzysz serial zrealizowany na podstawie tego rewelacyjnego kryminału.

Fabuła:

Komisarz Agnieszka Polkowska nie jest lubiana przez kolegów z pracy. Nikt nie lubi jej docinek a mężczyźni przeważnie stronią od kobiet, które są zdecydowanie od nich inteligentniejsze i co najgorsze, stawiają wysokie wymagania podczas wykonywania obowiązków służbowych.  Policjantka jest zawsze bardzo zaangażowana w prowadzone sprawy, związane jest to z jej życiowymi sekretami, które skrywa na dnie swojej duszy.

Kiedy Polkowska zostaje wezwana na miejsce odnalezienia zwłok młodej dziewczyny, dochodzi do wniosku, że sprawca to przebiegły i diabelnie inteligentny psychopata, który pozbawiony jest jakichkolwiek uczuć, a emocje targają nim wtedy, kiedy osacza swoją ofiarę, podnieca się jej strachem, bezsilnością i cierpieniem. To morderca bezwzględny, nie cofający się przed niczym i chełpiący się swoją nieomylnością i przebiegłością.

Kiedy za rozwiązanie kolejnej sprawy zabiera się komisarz Agnieszka Polkowska szanse na ciągłe wywodzenie policji w pole zdecydowanie maleją. Ta kobieta staje się dla psychopaty równym przeciwnikiem, który potrafi wniknąć w umysł zabójcy i metodycznie posuwać się do przodu, analizując pozostawione na miejscu zbrodni ślady i wskazówki.

Gdy śledztwo nabiera tempa i rozwiązanie zdaje się być na wyciągnięcie ręki, Polkowską dopadają demony przeszłości, które komplikują nie tylko prowadzone dochodzenie, ale także całe życie policjantki. Mnożą się pytania, które coraz bardziej wikłają sprawę, a Polkowska musi jeszcze stawiać czoło niekompetencji dowództwa i rozprawiać się z seksizmem panoszącym się w szeregach policji. Czy pomimo wielu przeciwności komisarz Polkowska zdoła ocalić życie kolejnej, potencjalnej ofiary, a przy tym uporządkować sprawy swojego życia?

Szadź to inteligentny kryminał, który wciąga w głąb swoich wydarzeń z mroczną siłą i demaskuje najgorsze strony ludzkiego oblicza.

Rekomendacje:

Szadź to zdecydowanie jeden z najciekawszych kryminałów ostatnich lat i warto go polecić. To powieść wielowymiarowa i nieoczywista. Spodoba się nie tylko zaprzysięgłym miłośnikom gatunku. – Autorski przewodnik kulturalny

Ciekawie skonstruowana fabuła, inteligentnie poprowadzona akcja oraz aura tajemniczości gwarantują nam, że Szadź zmrozi nasze czytelnicze żądze. -  Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Znakomity kryminał, niezwykle wciągający, bardzo dobrze napisany. Moja propozycja na jesienno-zimowe wieczory. Polecam bardzo. - Justyna Sawczyk - Okiem Wariatki

Szadź od Igor Brejdygant możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2022. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Dzieci alkoholików nie znoszą alkoholizmu, a potem same w niego wpadają. Taka dziwna strona naszej osobowości.
Kryminalista zajmuje się przestępstwami zawodowo, a psychopata to hobbysta, pasjonat namiętnie oddany swojemu hobby.
Człowiek najbardziej boi się tego, czego nie zna.
Nie, jeszcze nie widziałam serialu Szadź na podstawie powieści Igora Brejdyganta. Tak, zamierzam obejrzeć – zachęciła mnie do tego lektura książki oraz znakomici aktorzy: Aleksandra Popławska i Maciej Stuhr w rolach głównych.

Autor powieści, Igor Brejdygant, jest scenarzystą i… to widać. Sama powieść jest z kolei zlepkiem scen, które nie przechodzą płynnie jedna w drugą, co – o dziwo – mi nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie – ten efekt „rwania” opowieści wydał mi się znanym, a mimo to ciekawym zabiegiem.

Powieść prowadzona jest trójtorowo – czytelnik ma okazję spojrzeć na świat oczami: mordercy Sławomira, ścigającej go komisarz Agnieszki Polkowskiej i przyszłej ofiary – Ewy. Od początku wiemy kto jaką rolę pełni w tej historii.

Mordercę poznajemy na równi z pozostałymi bohaterami, „podglądamy” jak wygląda jego dzień, jakie role zawodowe i społeczne pełni, a kolejne akapity odkrywają przed nami mechanizm wyboru ofiary.

Najmniej spodobała mi się postać Ewy. Brejdygant stworzył nieco naiwny obraz dziewczyny z małej miejscowości – porządnej, inteligentnej, obowiązkowej, która nie chce rozczarować matki, a jednocześnie pragnie dla siebie czegoś innego niż to, czego się od niej oczekuje.

Czytając, kibicowałam oczywiście komisarz Polkowskiej – nie tylko jako policjantce, ale też jako kobiecie i matce, próbującej zbudować relację z dorosłą córką.

Postać Sławomira – znakomicie skonstruowana. Bezwzględny, wyrachowany, seryjny zabójca, ukrywający się pod maską szanowanego obywatela i statecznego ojca rodziny. Co spowodowało, że stał się potworem? Tego dowiadujemy się niemal w finale powieści. Zapewniam – warto doczytać, ponieważ ta wiedza wpływa na to, jak ostatecznie postrzegamy tę postać.

Podsumowując – znakomity kryminał, niezwykle wciągający, bardzo dobrze napisany. Moja propozycja na jesienno-zimowe wieczory. Polecam bardzo.Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Okiem Wariatki
Szadź to pierwsza książka Igora Brejdyganta po którą sięgnąłem. I to był doskonały wybór. Autor już od samego początku zaintrygował mnie ciekawie skonstruowaną fabułą. Nie potrafiłem oderwać się od tej historii, a z każdą stroną brnąłem w nią niczym we mgłę, która wciąga tajemniczością. Gdy pod lasem przy wsi Orzechówka znaleziono nagie zwłoki młodej kobiety wiedziałem, że wraz z komisarz Agnieszką Polkowską będę chciał odkryć personalia mordercy. I choć Polkowska jest wymagającą śledczą, to chętnie ramię w ramię towarzyszyłem jej w odkrywaniu tej zawiłej morderczej zagadki. Ostry język oraz inteligencja sprawiły, że była ona dla mnie doskonałym kompanem w odkrywaniu kart tej układanki, którą skomponował psychopata czerpiący przyjemność z zadawania cierpienia. Przeświadczony jest on o swojej inteligencji i precyzji. Jest również przekonany o tym, że nigdy nie popełni błędu. Jednak Polkowska nie da za wygraną i swoją nieustępliwością dążyć będzie do schwytania szaleńca. By, tego dokonać, by być krok przed nim, będzie musiała wejść w jego umysł. Pewne jest to, że sięgając po Szadź weźmiecie udział w rozgrywce na śmierć i życie. Czy komisarz zdoła schwytać psychopatę i powstrzymać jego próby kolejnych morderstw? Czy sama będzie na celowniku mężczyzny?

Przyznam szczerze, że Igor Brejdygant stworzył genialną historię, w której walczą ze sobą dwie silne i skrajne osobowości. To swoista, odwieczna walka dobra ze złem. Z jednej strony psychopata karmiący się cierpieniem innych, z drugiej zaś komisarz Polkowska dążąca do zaprzestania jego sadystycznych praktyk. Kto z nich zwycięży? Kto z nich będzie musiał zapłacić najwyższą cenę? Pewne jest to, że Szadź zapewni Wam wiele emocjonujących doznań. Polkowska nie tylko będzie musiała stanąć oko w oko z mordercą, lecz również będzie zmuszona zmierzyć się z demonami z przeszłości. Ciekawie skonstruowana fabuła, inteligentnie poprowadzona akcja oraz aura tajemniczości gwarantują nam, że Szadź zmrozi nasze czytelnicze żądze. A jeśli po odłożeniu książki będziecie spragnieni kolejnych emocji to możecie obejrzeć serial na podstawie tej powieści. Wówczas będziecie mieli okazję na zobrazowanie historii poznanej na kartach kryminału autorstwa Igora Brejdyganta.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Szadź to jeden z najbardziej intrygujących kryminałów współczesnych. Po pierwsze, główną bohaterką jest kobieta. Policjantka Agnieszka Polkowska nie jest wzorem wszelkich cnót. Nie jest komisarzem, którym by się chciała chwalić komenda policji podczas konferencji prasowych. A powodów jest kilka. Pani komisarz jest wymagająca wobec podwładnych i współpracowników i to w sposób często określany słowem “upierdliwa”. W męskim świecie policjantów powoduje problemy i jest przyczyną zdenerwowania kolegów. Jest na dodatek inteligentniejsza od większości z nich, a to już trudno wybaczyć.

Polkowska nie bardzo też pasuje do kreowanej ostatnio oficjalnej wizji świata. Jej małżeństwo legło w gruzach dawno temu, gdy mąż przyłapał ja na zdradzie z kobietą. Aby uniknąć wyniszczającej walki podczas sprawy rozwodowej, Agnieszka zdecydowała się zerwać nie tylko małżeństwo, ale i usunąć się z życia córki. Teraz ma do rozwiązania nie tylko mrożącą krew w żyłach zagadkę kryminalną. Musi też uporządkować swe relacje osobiste i stosunki z dorosłą już córką.

Nagie zwłoki leżały na wznak z rozrzuconymi na boki ramionami. Gdyby nie zsinienie i widoczne już miejscami od spodu rozszerzające się plamy opadowe, na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ta młodziutka dziewczyna z jakiegoś powodu położyła się nago na leśnej ściółce i zasnęła. Po chwili Agnieszka zauważyła jednak, że kończyny i głowa ofiary, choć przylegały do ciała, były od niego odcięte.

Gdy wczesnym rankiem Agnieszka Polkowska przybywa na miejsce znalezienia zwłok młodej dziewczyny, nie przypuszcza, że będzie miała do czynienia ze sprawą, która wiąże się z jej przeszłością. Jednak od razu spostrzega, że miejsce znalezienia ciała młodej dziewczyny nie jest miejscem zbrodni. Widzi też, że zwłoki zostały celowo ułożone w określony sposób. Szybko pojawiają się nowe tropy i nowe morderstwa. Wszystko układa się w makabryczną, ale logiczną całość.

Szadź to zdecydowanie jeden z najciekawszych kryminałów ostatnich lat i warto go polecić. To powieść wielowymiarowa i nieoczywista. Spodoba się nie tylko zaprzysięgłym miłośnikom gatunku.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Mama zawsze powtarzała, nie rozmawiaj z obcymi ludźmi, nie bierz od nich nic i nie daj im się kusić chociażby chcieli podarować ci najsłodszą czekoladę na świecie. Pamiętaj, mówiła, nie wszyscy mają dobre intencje. Jeśli ktoś cię porwie? Nigdy więcej cię nie zobaczę. Pamiętaj.

Agnieszka Polkowska, komisarz policji w Skarżysku-Kamiennej zostaje wezwana do lasu przy wsi Orzechówka. Na miejscu odnaleziono zwłoki bestialsko zamordowanej młodej kobiety. Polkowska ubiega się o możliwość rozwiązania tej sprawy. Jest bowiem pewna, że jest w stanie wniknąć w umysł mordercy i rozwiązać sprawę. Odkrywa w ułożeniu zwłok pewien schemat i przypuszcza, że to morderstwo nie będzie ostatnie. Komisarz zmierzy się nie tylko z bezwzględnym mordercą ale również ze swoją przeszłością, a czasu ma niewiele. Została już wybrana kolejna dziewczyna.

Chyba to był ten moment. Mózg ludzki pracuje szybko, analizuje naraz dziesiątki informacji, asocjuje, łączy w logiczne ciągi, a przede wszystkim eliminuje. Rzeczy mało istotne przepuszcza bokiem, inne, które mogą w jakikolwiek sposób dotyczyć czegoś ważnego dla danego człowieka, wprowadza na dysk twardy pamięci, pilniejsze obrabia od razu, mniej pilne odkłada na później. Nie ma rzeczy ważniejszej i pilniejszej dla matki niż jej nastoletnia córka.

Nietypowo, od pierwszych stron wiemy, kto zabił. Jesteśmy zatem pozbawieni elementu zaskoczenia. Z drugiej strony możemy dokładnie przeanalizować jego każdy ruch i myśl. Gdy już wiemy, kto w tej rozgrywce jest kim możemy obserwować tę swoistą grę między Agnieszką i mordercą, zastanawiając się, na którą stronę obróci się szala zwycięstwa. Kto popełni pierwszy błąd? Kto będzie katem, a kto ofiarą? A może role się odwrócą? Trzecia osoba z perspektywy, której obserwujemy wydarzenia to młoda dziewczyna pochodząca z głęboko religijnej rodziny. Kolejna ofiara. Ewa jest pracowita, dobra, miła i uczciwa. Prawdziwy klejnot wśród pełnego zawiści społeczeństwa. Każdego z tych bohaterów poznajemy bardzo dokładnie. Tak abstrahując, czy nadanie ofierze imienia Ewa, gdy jej oprawcą jest Adam nie wydaje Wam się pewnym biblijnym nawiązaniem? Że tym razem to nie kobieta skusiła się na jabłko tylko mężczyzna jest kuszony? A może jednak jest tak jak według Biblii, a Adam jest wężem?

Tak zazwyczaj bywa, że gdy ludzie do czegoś nie przywykli, są pełni obaw i chowają się w sobie, w zanadrzu skrywają rzeczy, o jakich innym nawet się nie śniło. Wystarczy je uwolnić, a wtedy…

Postać Agnieszki niestety nie uniknęła sztampowego wizerunku. Jest kobietą z niejasną przeszłością z której teraz zaczyna się rozliczać. Wszyscy unikają Polkowskiej i nie chcą z nią pracować. Jest indywidualistką, która ma własne podejście do rozwiązywania spraw, przez co często podpada przełożonym. Dodatkowo jest inteligentna i stawia odpowiednie pytania.

Nie przekonało mnie jednak spotkanie po latach matki z córką. Osiemnaście lat to spory okres czasu. Jestem pewna, że zdecydowanie nie tak zachowałaby się nastolatka, a dodatkowo dochodzi niepewność co do motywów odejścia rodzicielki. Zbyt prosto, zbyt szybko i za mało dramatycznie. Nie da się nadrobić osiemnastu lat w jeden dzień. Kolejna rzecz. Trochę irytują rosyjskie dialogi, dla których nie ma tłumaczenia. Ja rozumiem, że jakiś kontekst można wyciągnąć z tych wypowiedzi, ale chyba nie o to chodzi.

Zawodowo Igor Brejdygant zajmuje się pisaniem scenariuszy. Widać to nawet w powieści. Krótkie, czasami jednostronne rozdziały i akapity przedstawiają powieść trochę jak film. Gdy tylko Agnieszka wpada na rozwiązanie zagadki kierunków świata według, których morderca układa ręce ofiar akcja mocno przyspiesza. Od tego momentu już trudno się oderwać. Morderca jest piekielnie inteligentnym przeciwnikiem, który za cel obrał sobie nie tylko Ewę ale również Agnieszkę. W tle Polska i jej zwyczajowe prozaiczne konflikty polityczne. Jak zwykle odrobinę zaściankowa i zacofana.

Podobno prace nad kontynuacją Szadzi są w toku. Dla mnie jest to rewelacyjna wiadomość. Zdecydowanie polecam tą powieść na te zimne, jesienne wieczory, po których rankiem na liściach pojawia się szadź. Nietuzinkowa, ze świetnie przedstawioną bohaterką i morałem starym jak świat. Nie ufaj obcym. Na pewno na długo zapadnie w pamięć.

Ocena: 4+/6
czytaj więcej
©Projekt: Książka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Niestety nie dotrwałam do końca... :/

Warto zerknąć