ebook Pachinko
4.27 / 5.00 (liczba ocen: 35762)

Pachinko
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 2 latach
E-book - najniższa cena: 28.00
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
31.99 złpremium: 19.19 zł Lub 19.19 zł
-6% 28.00 zł
30.79 zł Lub 27.71 zł
33.90 zł
33.99 zł
31.10 zł
32.19 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Głęboko poruszająca i napisana z wdziękiem powieść śledzi losy koreańskiej rodziny na przestrzeni pokoleń, poczynając od początku XX wieku.

Sunja, dziewczyna z biednej, ale dumnej rodziny, zachodzi w nieplanowaną ciążę, co może okryć jej bliskich hańbą. Odepchnięta przez zamożnego kochanka znajduje ratunek w ramionach młodego ministra, który oferuje jej małżeństwo i nowe życie w Japonii.

Tak zaczyna się wciągająca saga o wyjątkowych ludziach w fascynujących czasach. Rodzina Sunji doświadcza wzlotów i upadków. Tęskni za ojczyzną, której nie zna, i stara się dostosować do miejsca, którego nie rozumie.

Pachinko to uniwersalna historia o tym, co muszą poświęcić imigranci, by znaleźć swoje miejsce w świecie.

  • Finalistka National Book Award
  • Jedna z dziesięciu najlepszych książek roku 2017 wg „The New York Times"
  • Wyróżniona przez m.in. „USA Today”, „Washington Post” i „Boston Globe

 

Pachinko od Min Jin Lee możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pachinko to japoński automat do gry, w której głównym celem jest skierowanie spadających z góry kulek do odpowiednich otworów, co pozwala wygrać nagrody rzeczowe i – pośrednio, ponieważ hazard jest w Japonii nielegalny – pieniądze. To dość popularna gra w Kraju Kwitnącej Wiśni. Automaty pachinko znajdują się obecnie najczęściej przy dworcach kolejowych lub centrach handlowych. Kiedyś istniały tradycyjne salony pachinko, przeważnie prowadzone przez Koreańczyków. I choć Japończycy pogardzali tym narodem i ich pracą, nie mogli oderwać wzroku od kulek spadających w automatach do gry. Historię koreańskiej rodziny, która musiała wyjechać do Japonii opowiada w Pachinko Min Jin Lee.

Korea, lata trzydzieste XX wieku. Sunja, młoda dziewczyna, ma całkiem niezłe życie: choć jej rodzina nie należy do najbogatszych, ma dobrą matkę i ojca, dla którego jest oczkiem w głowie. Po jego śmierci sprawy się komplikują, jednak matka Sunji się nie poddaje – z ich domu rodzinnego tworzy pensjonat i w ten sposób wiąże jakoś koniec z końcem. Sunja jest pracowita i bystra, ma nadzieję na spokojne życie u boku ukochanego mężczyzny. Zdarza się jednak coś, co niszczy honor jej rodziny i zmusza młodą dziewczynę do poważnych kroków. Bohaterka opuszcza Koreę oraz ojca jej dziecka i wyrusza w podróż do Japonii, z praktycznie nieznanym jej młodym mężczyzną u boku. Od tej pory zwiąże swój los z Isakiem, młodym pastorem, który szlachetnie pomógł jej wyjść z twarzą z trudnej sytuacji.

Życie na obczyźnie jest trudne, jednak dla Sunji to jedyna możliwość w miarę godnego życia. Kobieta nie zdaje sobie sprawy, że jej decyzja odciśnie piętno na kolejnych pokoleniach. Pachinko to powieść o bezlitosnym losie, który jak w popularnej grze, daje wygrać jedynie nielicznym, masy skazując na porażkę. Tak też kształtują się losy potomstwa Sunji: jej synów Noa i Mozasu, jej wnuka Solomona i innych Koreańczyków żyjących na emigracji. W Japonii mogą mieszkać jedynie w wyznaczonych strefach koreańskich, gdzie króluje bieda i przemoc, a ciemne interesy są właściwie jedynym sposobem na życie. Sunja kreuje dla Noa jak najlepszy los, pragnąc go kształcić, by mógł wybić się ponad przeciętność, jednak chłopaka również dopadną bezlitosne kulki ślepego losu. Mozasu od początku się buntuje i nie chce być częścią planu matki, wybiera więc odmienną drogę od brata, fatum jednak zdaje się czuwać nad nimi oboma i kierować ich do tego samego, niezapewniającego wygranej otworu w grze pachinko.

Powieść Min Jin Lee to niezwykle wciągająca i wzruszająca saga rodzinna. Jej ogromnym atutem jest fakt, że choć opowiada o Korei i Japonii w latach 1910-1989, tak naprawdę ma uniwersalne przesłanie, które ujmie współczesnego czytelnika. Każdy bowiem ma jakieś pojęcie o miłości, poświęceniu i tęsknocie – a to trzy słowa-klucze, które budują nastrój tej książki. Wzruszające są usiłowania Sunji, by zapewnić godne życie sobie i jej rodzinie, a wstrząsająca jest konstatacja, że czasem nasze starania i najszczersze chęci nie mają żadnych szans w starciu ze ślepym losem. Pachinko to niezwykle wciągające losy rodziny Paek, rozpisane tak, że czytelnik jedynie z wielkim trudem odłoży na moment książkę w trakcie lektury. Bohaterowie wykreowani są w ten sposób, że zdają się ludźmi z krwi i kości, nie zaś postaciami żyjącymi jedynie na papierze, a ich postępowanie jest w pełni wiarygodne. Mimo że sporo tu tragicznych wydarzeń, powieść w żadnej mierze nie jest ckliwa: to duża sztuka, która nie każdemu się udaje. Jeśli lubicie sagi rodzinne czy powieści historyczne, nie wahajcie się ani chwili i sięgnijcie po Pachinko.

Ocena: 5+/6

©tanayah czyta
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć