ebook Lem. Życie nie z tej ziemi
3.77 / 5.00 (liczba ocen: 955) Ilość stron (szacowana): 440

Lem. Życie nie z tej ziemi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 30.98
Audiobook - najniższa cena: 30.41
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
30.98 zł Lub 27.88 zł
37.11 zł Lub 33.40 zł
39.90 zł
39.90 zł
31.03 zł
32.12 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kolekcjoner dziwnych maszyn. Entuzjasta nart i słodkości. Słynny na cały świat pisarz, który wielu tajemnic nie zdradził nawet bliskim. Co robił z nieudanymi wersjami książek? Czym podpadł Philipowi K. Dickowi? Jak przetrwał trzy okupacje Lwowa? Jednym słowem: Stanisława Lema życie nie z tej ziemi.

Lwów, lata 20. Mały Staszek wymyśla: rower z napędem na przednie koło, samolot o napędzie parowym, silnik spalinowy z kamieniami od zapalniczek… Jego zeszyty są pełne projektów wynalazków.
Rok 1943. Stanisław Lem ukrywa się przed Niemcami i jednocześnie pisze „Człowieka z Marsa”, swoją pierwszą książkę science fiction.
Rok 1950. W zakopiańskiej Astorii Lem poznaje „grubego pana”, z którym idzie na spacer do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Po dwóch tygodniach do autora przychodzi pocztą umowa na wydanie książki. W puste miejsce młody literat wpisuje chwytliwy tytuł „Astronauci”.
Rok później Stanisław Lem jest już pionierem polskiego science fiction. W 1957 r. tajemniczym zrządzeniem losu cenzura przepuszcza „Dialogi”. W tym samym roku ukazują się „Dzienniki gwiazdowe”. Kilka lat później „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Solaris”… Gwiazda Stanisława Lema świeci coraz jaśniej – w PRL, państwach bloku sowieckiego, na Zachodzie. Matka pisarza do końca życia jednak nie może pogodzić się z tym, że porzucił karierę lekarza. A przecież mógł jeszcze zostać spawaczem…
„Lem. Życie nie z tej ziemi” to opowieść pełna niespodziewanych zrządzeń losu, budzących uśmiech anegdot, ale i tragicznych wydarzeń. Drobnych sekretów i wielkich tajemnic. Pierwsza polska biografia Stanisława Lema, napisana do tego przez innego autora science fiction, Wojciecha Orlińskiego.

Lem. Życie nie z tej ziemi od Wojciech Orliński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Dość długo czekać musieliśmy na pierwszą biografię Stanisława Lema. Chyba ciężar gatunkowy tematu – jeżeli można to tak określić – ewentualnych śmiałków odstraszał. Podjął się wreszcie zadania Wojciech Orliński – pisarz, dziennikarz, ale przede wszystkim (w tym wypadku) znawca i miłośnik Lema i jego twórczości – i poradził sobie z nim bardzo dobrze.

Podstawową wartością książki Orlińskiego jest przedstawienie najwcześniejszych lat życia Stanisława Lema, czasu dzieciństwa i młodości, ale przede wszystkim czasu II wojny światowej. To spora część tej biografii, ale taka konstrukcja wydaje mi się jak najbardziej słuszna. Orliński pokazuje, jak ogromne piętno na życiu i twórczości Lema odcisnęły lata w wojennym Lwowie. Jak wiele z tych traumatycznych przeżyć, znaleźć będzie można później w książkach pisarza. Spojrzenie na życie Lema poprzez perspektywę jego twórczości to druga z zalet tej biografii. Dla każdego, kto będzie zaczynał przygodę z książkami Stanisława Lema, ale także dla tych, którzy już je znają, to kapitalna pomoc, zmieniająca niekiedy zupełnie odbiór niektórych z dzieł pisarza.

Jednak ta biografia to także portret Lema, jako człowieka, borykającego się w różnych okresach swojego życia z różnorodnymi problemami, o mniejszej lub większej wadze. Czasem śmiesznymi, czasem jednak o znaczeniu fundamentalnym.

Przekopał się – mówiąc kolokwialnie – Orliński przez wiele, niepublikowanych często źródeł, korespondencję, archiwa, dając czytelnikowi w efekcie tekst ważny, zajmujący, miejscami zabawny, a z drugiej strony często wcale nie do śmiechu. Swoisty kontrapunkt, po trosze uzupełnienie wspomnień Tomasza Lema, na które zresztą Orliński się powołuje. Znamienne, że pomimo dwóch książek - rozmów z Lemem, jakie ukazały się przed laty tak wiele nowego udało się Orlińskiemu pokazać w historii życia wybitnego pisarza. Trochę brakuje mi szerszego spojrzenia na okres po roku 1981. Jednak powiązanie intensywności przedstawiania zdarzeń z intensywnością działalności pisarskiej Lema musiało dać taki właśnie efekt.

Znakomicie napisana, wciągająca, nie przegadana. Dla mnie osobiście odkrywająca Lema na nowo.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć