ebook Ktokolwiek widział
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 3101)

Ktokolwiek widział
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 31.99
wciąż za drogo?
31.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Powieść autorki bestsellerowego thrillera „Siostry”. Są wspomnienia, które potrafią prześladować całymi latami. Są sekrety, przed którymi nie sposób uciec. Są zagadki, które domagają się rozwiązania. Czasami jednak lepiej zostawić przeszłość tam, gdzie jej miejsce. Odkryta po latach prawda może okazać się zbyt przerażająca...

Frankie Howe po raz pierwszy od kilkunastu lat wraca do rodzinnego Oldcliffe. Stara się rozwikłać tajemnicę zaginięcia swojej szkolnej przyjaciółki, Sophie. Brat Sophie – Daniel – jest przekonany, że dziewczyna została zamordowana. Ich prywatne śledztwo nie przynosi jednak rezultatów. W dodatku tragiczne wspomnienia i przygnębiająca atmosfera miasteczka fatalnie wpływają na psychikę Frankie...

Ktokolwiek widział od Claire Douglas możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ludzie są różni, więc siłą rzeczy każda przyjaźń też jest inna. Każdy przyjaciel wnosi coś innego i wydobywa inną stronę naszej osobowości.
Wakacje wciąż jeszcze trwają, choć uczniowie zaczynają powoli czas odliczać do pierwszego września. Za to nieco starsza część społeczeństwa niekiedy ma wciąż urlop przed sobą i być może niektórzy pakują walizki. Dla tych którzy w swym wakacyjnym bagażu znajdą miejsce na czytnik książek, kolejna lekka, choć interesująca pozycja kryminalna. Tym razem propozycja z zakresu brytyjskiej literatury – Ktokolwiek widział… Claire Douglas jest już dość znaną autorką na naszym rynku księgarskim, choć napisała dopiero trzy powieści.

Książce można zarzucić pewne nieścisłości i nieco naciągane fragmenty, które mają uzasadnić rozwiązanie zagadki kryminalnej. Ale w końcu to typowy wakacyjny kryminał, więc nie bądźmy zbyt surowi. Powieść jest prowadzona w formie narracji dwóch nierozłącznych kiedyś przyjaciółek. Tak, jak byśmy na zmianę czytali pamiętniki dwóch osób. Z tym, że Sophie nie żyje od kilkunastu lat. Nie wiadomo zatem, czym jest w końcu jej narracja. Czy to pamiętnik nastolatki? Czy na jego końcu zostaną rozwiązane niektóre tajemnice. A tajemnice są, co wynika z narracji prowadzonej przez Frankie.

Ktokolwiek widział jest powieścią rozmyślnie prowadzącą czytelnika na manowce. Żadna z postaci nie okazuje się na końcu taka, jak myśleliśmy na początku. Zaś zakończenie faktycznie jest zaskakujące. Nie wolno zdradzać zakończenia powieści, ale jak na wakacyjną lekturę przystało, książka niesie ze sobą przesłanie optymistyczne. Intryga kryminalna jest dość zagadkowa i wielowątkowa, więc na pewno nie będziecie się nudzić. Zaś odkrywanie kolejnych tajemnic kryjących się w małym nadmorskim miasteczku, jest pasjonujące.

Claire Douglas przed wydaniem swej pierwszej i bestsellerowej powieści nie była szczególnie znana. Pracowała jako dziennikarka, lecz miłośnicy literatury bardziej znali nazwisko J.D.Salingera, którego drugą żoną była. Salinger to autor słynnego Buszującego w zbożu. Wkroczyła na literacka scenę powieścią Siostry, a dwa lata później pojawiła się powieść Ktokolwiek widział… Nie jest to może wielkie arcydzieło, ale porządna warsztatowo i ciekawa, łatwa do czytania powieść. Na wakacje warto ją ze sobą zabrać.

Ocena: 3/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć