ebook Poczet królowych polskich
4.4 / 5.00 (liczba ocen: 60) Ilość stron (szacowana): 535

Poczet królowych polskich
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 16.39
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
25.53 zł
29.00 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
34.06 zł Lub 30.65 zł
16.39 zł
18.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

„Poczet królowych polskich. Powieść i klucz” to powieść obyczajowa pisana z sensacyjnym zacięciem, kryminał splatający polskie i żydowskie losy oraz niezwykły romans, w którym to mężczyźni okazują się słabą płcią.
Marcin Szczygielski prezentuje historię kilku pokoleń Polek, które są paniami własnego losu w czasach, w których przyszło im żyć. Co łączy przedwojenną gwiazdę kina, ideową komunistkę i współczesną singielkę?

Nowa powieść Marcina Szczygielskiego to wielowątkowa rodzinna historia, tajemnicze zmiany tożsamości głównych bohaterek oraz niewygodna fortuna, która zamiast wielkim szczęściem okazuje się niechcianym dziedzictwem.

Autor bestsellerowego Berka przygląda się losom polsko-żydowskich społeczności, którym daleko było do harmonijnego współistnienia. Wydobywa na światło dzienne mroczne kulisy przedwojennego showbiznesu, wyrafinowany półświatek wileńskich dandysów i lal czyli gejów.

Poczet królowych polskich to również niezwykły portret Warszawy i Wilna lat 30. Nowoczesna, tętniąca życiem stolica zestawiona jest z dekadenckim Wilnem, miastem w którym to polscy oficerowie dopuszczają się zbrodni. Autor proponuje całkowicie niesztampowy i nieromantyczny, obraz pomników polskiej martyrologii. Nad wszystkim zaś unosi się duch przedwojennej królowej polskiego kina Iny Benity, postaci nietuzinkowej, po której ślad zaginą wraz z upadkiem Powstania Warszawskiego.

Szokujący bieg wydarzeń, wyraziści bohaterowie prowadzący ryzykowną grę oraz niezwykła dbałość o historyczne detale sprawiają, że książkę Marcina Szczygielskiego czyta się z zapartym tchem, niczym psychologiczny thriller i niepokorny portret Polski XX i początku XXI wieku.

Poczet królowych polskich od Marcin Szczygielski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jestem w kropce. Wyobraźcie sobie, że czytacie książkę, w której trudno jest odnaleźć jakieś sympatyczne postaci. Na dodatek zagmatwanie wątków i postaci powoduje, że czytacie tę książkę niecierpliwie jak kryminał z wartką akcją. Tylko że spora część wydarzeń rozgrywa się w czasach dla nas już historycznych i nawet jeśli wydarzenia nie są prawdziwe, to nie sposób w nich znaleźć jakiś błąd. Włosi mawiają w takich wypadkach se non e vero, e ben trovato. To określenie w literaturze oznacza szczególnie dobrze umocowaną w realiach fikcję.

Powieść i klucz

Splot wydarzeń jest niezwykły, ale do bólu możliwy i nie dający się podważyć, a kiedy już rozgryzamy to ziarnko tajemnicy okazuje się ono być ziarnkiem pieprzu, a na dodatek widzimy jak równocześnie z nami zaskoczona jest główna bohaterka.

Siedzę przez długą chwilę całkowicie oniemiała. Moja babka była Żydówką, dziadek hitlerowcem, matka komunistką, a ojciec — z tego, co Ina dała mi do zrozumienia — radzieckim szpiegiem. Przecież to jakaś monstrualna bzdura! Takie rzeczy nie są możliwe!

A jednak. Do tego wszystkiego jest jeszcze trup w symbolicznej szafie, do którego w końcowych sekwencjach zmierza wartka i potoczysta narracja. Na dodatek ta narracja jest prowadzona naprzemiennie przez występujące w książce postaci. Nie brakuje też mocnych scen obyczajowych i bezlitosnego podsumowania polskiej historii dwudziestego wieku. Ten mniej lub bardziej symboliczny trup w szafie kryje się w historii wielu polskich rodzin. Jednak mało jest takich, które potrafią szafę uprzątnąć i głośno o tym trupie powiedzieć. Wiem co mówię, bo i w mojej rodzinie tkwił trup w szafie przez ponad pięćdziesiąt lat.

Nie będę jednak opowiadać fabuły, bo element suspensu jest w niej zbyt ważny. To jest po prostu książka, którą każdy powinien przeczytać.

Marcin Szczygielski, Poczet królowych polskich – polecam.

Ocena: 6/6
czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Świetna historia, świetnie poplątana a jednocześnie wiarygodna.
  Królowe rozmaite - zwariowane, fascynujące, zimne i dziwaczne.
  Polskie i niepolskie - same nie wiedzą jakie.
  Historia Polski XX wieku w tle pokręconego życia gwiazdy kina lat 30tych...
  Bardzo mi się podobało, znakomicie czytało.

Warto zerknąć