ebook Kobiety ciężkich obyczajów
3.4 / 5.00 (liczba ocen: 376)

Kobiety ciężkich obyczajów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 27.37
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
27.37 zł Lub 24.63 zł
31.50 zł
31.50 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
27.42 zł
28.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Są kobiety, dla których mężczyzna jest tylko dodatkiem. Do sukienki i do życia... Trzeci tom serii „Matki, czyli Córki”, opowieści o trudnych relacjach między kobietami, tajemnicach, niewypowiedzianych pretensjach, ale i o miłości, która zawsze daje kolejną szansę.

Kwiryna mieszka w barwnej, przedwojennej Warszawie, a splot nieoczekiwanych okoliczności wprowadza ją do świata ekskluzywnych prostytutek. Nie śni o księciu z bajki, szczęśliwej rodzinie ani miłości na zawsze.
Kira, jej prawnuczka, dziedziczy po prababce nie tylko różnobarwność tęczówek, ale i nonszalancję, z jaką traktuje płeć męską. Czy Kirze uda się odmienić swoje przeznaczenie, czy powtórzy błędy Kwiryny?

Kobiety ciężkich obyczajów od Natasza Socha możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ktoś kiedyś powiedział, że czasem lepsze jest kłamstwo, które wywołuje uśmiech, niż prawda, która powoduje łzy.
Nie wszystkie związki kończą się z klasą. Są też takie, które należy spłukać w publicznym szalecie.
Kobieta zyskuje na wartości, kiedy nie można jej mieć, choć bardzo by się tego chciało.
Po dwóch rewelacyjnych tomach trylogii Matki, czyli córki przyszła pora na jej zakończenie w powieści Kobiety ciężkich obyczajów. Po raz kolejny Natasza Socha wciągnęła mnie bez reszty w swoją opowieść i po raz kolejny totalnie mnie oczarowała.

Są lata trzydzieste ubiegłego wieku. Kwiryna, młoda dziewczyna szukająca pracy i lepszego życia, trafia do Warszawy. Splot nieoczekiwanych zdarzeń sprawia, że trafia ona pod skrzydła Lucyny, która wkrótce wprowadza ją w świat ekskluzywnych prostytutek. Kwiryna nie marzy o wielkiej miłości, księciu na białym rumaku czy rodzinnym gniazdku. Wystarczy jej wygodne życie, które zapewniają jej bogaci i wpływowi mężczyźni.

Kilka dekad później żyje jej prawnuczka, Kira, która odziedziczyła po prababce hipnotyzujące spojrzenie. Dziewczyna ma z Kwiryną jeszcze coś wspólnego. Nie szuka miłości, a mężczyzn traktuje jak zdobycz, którą porzuca, gdy już się nią znudzi. Czy jednak uda jej się znaleźć szczęście, gdy serce zabije mocniej?

Powieść podzielona jest na dwie części, które przeplatają się ze sobą na zmianę. Pierwsza z nich to podróż w czasie, która ma swój początek w przedwojennej Warszawie. Druga to opowieść już w pełni współczesna. Jeśli czytaliście poprzednie części, wiecie już co nieco z tego, jak potoczyły się losy Kwiryny. Ten tom uzupełnia historię kobiet tego rodu. Kwiryna nie jest już jedynie głosem z przeszłości, kładącym się cieniem na życiu Konstancji czy Kaliny. Tutaj wreszcie możemy prześledzić jej życie i poznać ścieżki jej losu. Ten tom także daje nam okazję, by poznać lepiej Kirę, która do tej pory była dosyć wyraźnym, ale jednak nadal tylko tłem opowieści o Kalinie. Tutaj wreszcie możemy zrozumieć, co takiego stało się w jej życiu, że traktuje facetów jak zabawki, a jej głównym celem stało się rozbijanie cudzych związków. Obie te historie są równie ciekawe i równie wciągające. Każda z nich odkrywa rzeczy, które wcześniej były owiane tajemnicą.

Uwielbiam powieści z historią w tle. Szczególnie zaś lubuję się w takich książkach, które bardzo dokładnie, z dbałością o detale, pokazują życie w jakiejś epoce. Muszę powiedzieć, iż pod tym względem Natasza Socha odwaliła kawał naprawdę dobrej roboty. Bardzo spodobało mi się to, jak wiarygodnie pokazała czasy, w których żyje Kwiryna. Jeśli zajrzycie do stron „Od autorki”, sami przekonacie się, z ilu pozycji literatury faktu autorka korzystała, pisząc tę powieść i widać, że przyłożyła się do tego zadania bardzo starannie. W części dotyczącej Kwiryny znajdziecie wiele elementów, które razem tworzą klimat tamtych czasów i tamtego środowiska – od garderoby i kosmetyków, poprzez menu wykwintnych restauracji i zasady dobrego zachowania, po prasę codzienną czy hierarchię wśród prostytutek. Uwielbiam powieści, dzięki którym mogę odbyć swoistą podróż w czasie i Natasza Socha taką właśnie podróż mi umożliwiła. Dodam, iż była ona niezwykle fascynującą.

Część poświęcona Kirze interesująca jest, co oczywiste, z innego względu. Autorka skupia się tutaj głównie na wierności i zjawisku zdrady, stara się spojrzeć na te kwestie z psychologicznego punktu widzenia. Kira jest uwodzicielką, kusi mężczyzn, poluje na nich. Ciekawym było przyglądanie się temu, jak wygląda takie polowanie – jak bohaterka powoli roztacza swój urok, opanowuje myśli swojej ofiary, by wreszcie osiągnąć swój cel. Kira nie jest postacią, którą można jednoznacznie określić jako pozytywną, w końcu jej pojawienie się oznacza zgliszcza dla czyjegoś związku, a mimo to trzymałam kciuki, by znalazła wreszcie szczęście.

Kobiety ciężkich obyczajów to powieść o silnych kobietach wykorzystujących swoje atuty do własnych celów. Mężczyźni są w ich życiu jedynie dodatkiem. Kwiryna wykorzystuje ich, by żyć na poziomie, zapewnić sobie dobry byt. Kira natomiast dzięki facetom buduje swoje poczucie własnej wartości. Obie potrafią osiągnąć swój cel, a jednak ich historie mają gorzki posmak, bo czy można znaleźć prawdziwe szczęście, żyjąc takim życiem?

Kobiety ciężkich obyczajów to kawałek naprawdę dobrej literatury kobiecej. Powieść wciągnęła mnie z taką samą siłą, jak poprzednie części. Autorka ma niezmiennie lekki i przyjemny styl, który nie pozwala oderwać się od lektury. Historie Kwiryny i Kiry porwały mnie bez reszty.
Muszę przyznać, że książka ta ma bardzo zaskakujące zakończenie. Nie przypuszczałabym, że właśnie taką ścieżką potoczą się historie jej bohaterek. Co ciekawe, zakończenie pozostawia otwartą furtkę do ewentualnej kontynuacji. Gdyby Natasza Socha zdecydowała się dopisać ich dalsze losy, na pewno sięgnęłabym po taką powieść.
Książkę zdecydowanie polecam. Jeśli spodobały Wam się poprzednie części, również i ta Was nie zawiedzie.

Ocena: 5/6

czytaj więcej
©Zaczytana Dolina
Jeśli pamiętacie moją opinię na temat książki Dziecko last minute, to wiecie, że bardzo się zdziwiłam, kiedy okazało się, że jest to druga część cyklu Matki, czyli córki. Potraktowałam ją jako powieść jednotomową. 2 marca premierę jednak miała kolejna część, którą bardzo chciałam poznać. Domyślałam się, że tym razem powinnam poznać losy Kiry - najmłodszej z pokolenia.

Są kobiety, dla których mężczyzna jest tylko dodatkiem. Do sukienki i do życia.
Kwiryna mieszka w barwnej, przedwojennej Warszawie, a splot nieoczekiwanych okoliczności wprowadza ją do świata ekskluzywnych prostytutek. Nie śni o księciu z bajki, szczęśliwej rodzinie ani miłości na zawsze.
Kira, jej prawnuczka, dziedziczy po prababce nie tylko różnobarwność tęczówek, ale i nonszalancję, z jaką traktuje płeć męską. Czy Kirze uda się odmienić swoje przeznaczenie, czy powtórzy błędy Kwiryny?

Cenię pióro Nataszy Sochy nie tylko, za świetny styl i niesamowitą fabułę, ale i za mieszankę fantastycznych emocji. Autorka niezwykle umiejętnie przeplata ze sobą żądzę zemsty i miłości, które ze sobą z jednej strony szalenie współgrają, z drugiej jednak zdecydowanie się wykluczają.

Kobiety ciężkich obyczajów to trzeci tom serii Matki, czyli córki. Jak już wiecie nie miałam świadomości, że Dziecko last minute, to kolejna część zaraz po Hormonii. W ten sposób ropoczęłam serię od środka i zdecydowanie nie było to żadnym problemem! Dlaczego do tego nawiązuję? Ponieważ chciałabym Wam przekazać, że choć wszystkie trzy powieści tworzą jedną spójną całość, to napisane są tak rewelacyjnie i przemyślanie, że każda z nich może równie dobrze stanowić odrębną całość i nic w niej nie będzie brakowało. To dopiero sztuka!

Zaskoczyła mnie w tej części akcja powieści, bowiem toczy się ona dwutorowo. W teraźniejszości poznajemy to, co moglibyśmy przypuszczać - życie Kiry. Natomiast przeszłość poświęcona jest Lucynie i Kwirynie. Powracając do przeszłości Natasza Socha w znakomity sposób zaprezentowała klimat dawnej Warszawy. Widać, że autorka solidnie przygotowała się do tematu, o czym może świadczyć obszerna bibliografia. Pisarka zagłębiła się również w temat prostytucji w ówczesnej Warszawie.

W tej części akcja toczy się zdecydowanie wolniej niż w poprzedniej. Autorka postanowiła przybliżyć nieco fabułę z poprzednich tomów. Dzięki temu również można bez problemu przeczytać Kobiety ciężkich obyczajów bez znajomości dwóch poprzednich książek (jeśli zajdzie taka potrzeba). Kiedy Natasza Socha wprowadza nowe bohaterki, akcja przyspiesza, lecz nieznacznie. Najpierw pomyślałam, że właśnie przez to książka wypadnie słabo w mojej ocenie, jednak po chwili namysłu zmieniłam zdanie. Tak się nie dzieje. A dlaczego? Ostatni tom cyklu Matki, czyli córki stawia bardziej na przemyślenia i refleksje. Taka chwila zadumy nad wybranymi tematami. Co prawda zabrakło mi troszkę fantastycznego poczucia humoru Nataszy Sochy, który niesamowicie mnie bawił przy Dziecku last minute, ale może to i dobrze, że dostałam coś nowego? Dzięki temu wiem, że spod pióra autorki wychodzą różne historie. Nie tylko te zabawne i ironiczne, ale i bardziej poważne, skłaniające do przemyśleń. Co ważne, pisarka nie odkrywa tutaj tylko kobiecej natury, ale i męską! Pokazuje, jak w dzisiejszych czasach kobiety stały się silne i niezależne, co w gruncie rzeczy niejednego może odstraszyć!

Kobiety ciężkich obyczajów to przyjemna i ciekawa lektura, która niejednego skłoni do chwili refleksji i przemyśleń. Autorka sprawnie odkrywa karty przeszłości, prezentując jednocześnie kobiecą i męską naturę. Zdecydowanie jest to idealna lektura na spokojny i relaksujący wieczór. Polecam!

Ocena: 4/6

czytaj więcej
©Kraina Książką Zwana
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć