ebook Записки из мертвого дома
4 / 5.00 (liczba ocen: 1)

Записки из мертвого дома
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 14.90
wciąż za drogo?
14.90 zł
14.90 zł Lub 13.41 zł
14.01 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Очерки «Записки из Мертвого дома» Достоевский писал после возвращения из каторги. Они представляют собой уникальный документ, где находятся рассказы о судьбах реальных заключенных, с которыми писатель сталкивался на каторжных работах, множество характерных поговорок и выражений, услышанных им из уст арестантов и солдат. Перед читателем открывается мир, где насилие над человеческой личностью принимает привычный, повседневный характер. Это история о судьбах отверженных, виновных и невинных, убийц и контрабандистов, лихих воров и интеллигентных фальшивомонетчиков, дворян и крестьян... И в тоже время это глубокое философское произведение, главной идеей которого выступает Свобода как необходимое условие человеческого существования.

Записки из мертвого дома od Fiodor Dostojewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Po Dostojewskiego, a przecież dzisiaj z wiadomych powodów literatura rosyjska jest passe, sięgnąłem przez Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, autor „Innego Świata” na stronach swoich wspomnień z „nieludzkiej ziemi” opisuje jak czytał „Wspominki z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego. Cóż tu dopowiadać, pan Gustaw przeczytał, postanowiłem przeczytać i ja, potraktowałem to jako swoistą kontynuację wgłębiania się w stan umysłu ruskiego człowieka, to po to by zrozumieć, by pojąć co się tam wyprawia teraz, i skąd u nich tyle nienawiści i zła w stosunku do innych. Zabrałem się za rzecz w oryginale, chociaż dzisiaj znajomość rosyjskiego pozwalająca na swobodne w nim czytanie, może nie być przyczynkiem do chwały, niemniej jednak uważam, że jeżeli można, to należy obchodzić się bez pośredników, w tym wypadku bez tłumacza. Książka z tysiąc osiemset sześćdziesiątego roku, fakty jednakoż opisuje takie same jak Herling-Grudziński prawie sto lat później, czy rzeczywistość dzisiaj. Tam się od zawsze w kwestii filozofii o człowieku nic nie zmienia, jeżeli w ogóle można mówić o filozofii jakiejkolwiek w rosji, tam tylko brutal force jest hołubione i tylko brutalną siłę ten kraj poważa i jako jedyny ten język przemocy rozumie. Ludzie posępni, źli, tępi, z rozumem na wakacjach, takie to towarzystwo spotkało Dostojewskiego, który z łaski cara, to taki współczesny putin, z łaski cara nie został rozstrzelany, a zesłany na cztery lata katorgi. Niewolnicza praca ponad siły, głód, bójki, zabójstwa, złodziejstwo, wszy, choroby, donosicielstwo, batożenie czyli bicie oficjalne nakazane przez władzę gułagu, to wszystko widzi i doświadcza Dostojewski na zsyłce. Oczywiście są też ludzie dobrzy, z którymi się zaprzyjaźnia, tych dobrych to tak może z pięcie się na stronicach książki odnajdzie, trzeba wnikliwie szukać. Dostojewski, Herling-Grudziński i Sołżenicyn, tych Panów należy przeczytać, by mieć pojęcie skąd się wzięło takie coś czego dzisiaj doświadczamy.

Warto zerknąć