ebook Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie
3.65 / 5.00 (liczba ocen: 106)

Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 24.19
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
24.19 zł Lub 21.77 zł
27.00 zł
29.79 zł
29.79 zł Lub 26.81 zł
24.41 zł
25.86 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Autor największego polskiego hitu „Zły” i słynnego „Dziennika 1954”. Guru jazzu. As reportażu. Oto opowieść o jego życiu i o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.

Leopold Tyrmand. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego „Zły”? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy „Dziennik 1954” jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem? Drogi Czytelniku, oto opowieść o jego życiu oraz o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.

Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie od Marcel Woźniak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Leopold Tyrmand wydaje się postacią powszechnie znaną. Jazz, Zły, Dziennik 1954 – te hasła nasuwają się na myśl same. Jednak po chwili okazuje się, że większość z nas nie potrafi wyjść poza nie, że Tyrmand jest dla wielu osób niczym terra incognita. Zainteresowani mieli okazję poznać już kilka pozycji traktujących o życiu popularnego Lolka. Jednak każda z nich opowiadała tylko fragment jego życiorysu.

Wydawnictwo MG od lat wydaje książki Tyrmanda i o Tyrmandzie i to właśnie ten Wydawca pokusił się o zamówienie i opublikowanie jego pierwszej kompleksowej biografii, konfrontującej legendę z rzeczywistością, odsłaniającej tajemnice, wyjaśniającej niedomówienia. Wykonanie tego niełatwego dzieła przypadło w udziale Marcelowi Woźniakowi, toruńskiemu dziennikarzowi i scenarzyście. Zafascynowanemu Tyrmandem już od czasów studenckich. Trzeba od razu na wstępie przyznać, że z powierzonego zadania, wywiązał się Marcel Woźniak znakomicie. Pierwszą jego zasługą stało się już samo odkrycie wielu nieznanych dotąd materiałów: zdjęć, wspomnień, korespondencji. To właśnie dzięki tym źródłom udało mu się stworzyć, nie kolejną wersję legendy, czy też zbiór mniej lub bardziej potwierdzonych anegdotek, ale kompletny obraz Tyrmanda – postaci z krwi i kości. Dowiemy się, więc z książki Woźniaka i o przodkach Tyrmanda i o tym skąd w ogóle wzięło się to nazwisko (kapitalna historyjka z E.T.A. Hoffmanem, autorem Dziadka do orzechów w roli głównej). Prześledzimy przedwojenne lata szkolne i młodzieńcze oraz czasy wojny (okres sowieckiej okupacji Wilna, uwięzienie najpierw przez NKWD, a później w niemieckim obozie w Norwegii). Ze zdumieniem odkryjemy, że nieprawdopodobne z pozoru i wydające się zmyślonymi epizody, zdarzyły się naprawdę. Nie znalazło się co prawda w tej biografii miejsce na głębszą analizę prac Tyrmanda – moim zdaniem jednak bez szkody dla wartości omawianego tu wydawnictwa – ale za to kilka fragmentów poświęconych zostało ciekawostkom, kontekstom i wyjaśnieniom związanym z najgłośniejszymi jego publikacjami.

Ta obszerna, ciekawie napisana książka, ma jeszcze jedną zaletę. Są nią liczne reprodukcje zdjęć, faksymile dokumentów, artykułów, listów, fantastycznie uzupełniające słowo pisane i dające jeszcze dobitniej odczuć ogrom naprawdę solidnej pracy wykonanej przez Marcela Woźniaka.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  3,5
  Przed lekturą nie znałam ani życiorysu, ani twórczości Leopolda Tyrmanda. Po przeczytaniu stwierdzam, że był to niezwykle ciekawy, odważny i pozbawiony uprzedzeń i zahamowań człowiek, który dzięki właśnie takiej postawie miał bardzo ciekawe, choć nie zawsze łatwe, życie.
  Książkę bardzo dobrze się czyta. Nieznajomość twórczości w niczym nie przeszkadza. Widać ogromną pracę i duże zaangażowanie Autora, aby jak najdokładniej przedstawić nie tylko biografię, ale także koloryt epoki w jakiej przyszło Tyrmandowi żyć.
  Jedyny minus to dziwne zabiegi Autora, który zupełnie niepotrzebnie, wielokrotnie wraca do raz opisanych wydarzeń, wtrąca niektóre fakty niechronologicznie, po czym w kilku miejscach tekstu je powtarza. To wprowadza chaos i zamieszanie oraz powoduje, że kilkakrotnie czytamy nie tylko o tym samym, ale dokładnie te same słowa, zdania, a nawet całe frazy.
  Mimo wszystko lektury nie żałuję i polecam innym miłośnikom biografii nietuzinkowych ludzi. Czyta się niczym połączenie powieści drogi z najlepszym kryminałem i romansem w jednym.

Warto zerknąć