ebook Rewers
Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Chmielarz, Ćwirlej, Grzegorzewska, Guzowska, Mróz... Aż jedenaście głośnych nazwisk polskiego kryminału w jednej książce. I tyle samo historii, z których każda naznaczona jest zbrodnią i tajemnicami z przeszłości. Ta książka jest jak pułapka – nie uwolnisz się aż do ostatniej strony ostatniego opowiadania.

Jedenastu najlepszych polskich autorów kryminałów, jedenaście miejscowości, z których każda naznaczona jest zbrodnią.
Każde miasto ma swój rewers. Znajome nazwy, utarte ścieżki i oswojone miejsca kryją ciemną stronę schowaną pod osłoną nocy, w zapomnianych schowkach, starych piwnicach, a często – za oknami pozornie zwykłych mieszkań. Pamiętają i wiedzą o niej mury budynków, brukowane uliczki, ciemne zakamarki parków, miejskie stawy i rzeki.
„Rewers” to podróż po mrocznej stronie polskich ulic, zaułków i dzielnic, po kraju nierozwikłanych zabójstw, zdrad i tajemnic przeszłości.
Opowiadania do książki napisali: Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Robert Małecki, Marta Mizuro, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Sobieszczańska, Marcin Wroński.

Rewers od Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Robert Małecki, Marta Mizuro, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Sobieszczańska, Marcin Wroński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Rewers jest z zasady tą mniej ważną stroną jakiegoś przedmiotu. To na awersie monety ryte są podobizny uznanych ludzi czy ważnych w danym kraju budowli, rewers zaś pozostaje z założenia w cieniu. Podobna idea przyświecała jedenastu polskim autorom kryminałów, gdy pisali opowiadania do zbioru pod tytułem Rewers. Punktem wspólnym, osią porządkującą teksty miała być ciemna strona miasta, ta niewidoczna na co dzień, nieeksponowana turystom, często nieznana samym mieszkańcom. To obszar gangów, drobnych oszustów i kombinatorów, gdzie ogólnie przyjęte prawa zdają się nie obowiązywać. W antologii kryminalnej Rewers czytelnik może zajrzeć pod podszewkę jedenastu polskich miast.
Podstawowym atutem, który jednak szybko może przerodzić się w zarzut, jest różnorodność tekstów. Z jednej strony dzięki temu czytelnik łatwo się nie znudzi, bowiem zmiana konwencji, nowe historie i kolejni bohaterowie powinni sprawić, że jego uwaga będzie utrzymywana na wciąż wysokim poziomie, z drugiej zaś – gdy koncept zbioru będzie zbyt ogólny lub gdy pisarze pofolgują sobie przy tworzeniu i za daleko odejdą od pierwotnej koncepcji, całość może rozleźć się w szwach. Jak można się domyślić, nie wszyscy autorzy piszący teksty do omawianej antologii, byli równie zdyscyplinowani.

Mroczne, żywe, pulsujące miasto jest czymś więcej niż tłem w opowiadaniach Wojciecha Chmielarza (Gliwice), Remigiusza Mroza (Opole) czy Marcina Wrońskiego (Lublin). Ten ostatni zresztą, wraz z Ryszardem Ćwirlejem godnie reprezentuje kryminał retro. Aktualne problemy społeczne dobrze porusza Małgorzata Sobieszczańska, natomiast jej bohaterowie właściwie nie opuszczają klatki bloku mieszkalnego, trudno więc wyczuć tu klimat miasta. Wydaje się, że wydarzenia opisane w Sąsiadach mogłyby się rozegrać w jakimkolwiek miejscu w Polsce. Świetny językowo i mocno trzymający w napięciu jest tekst Gai Grzegorzewskiej, śmiały i oryginalny w koncepcie – Joanny Jodełki.

Niestety niektóre opowiadania nie bronią się z różnych powodów. A to wydają się nakreślone zbyt pobieżnie (Małgorzata Mizuro, Joanna Opiat-Bojarska), a to zawodzą otwartym (chciało by się rzec: urwanym) zakończeniem (Remigiusz Mróz, Marta Guzowska). Jest prawdą powszechnie znaną, że nie każdy, kto pisze dobre powieści, będzie pisał dobre opowiadania (i na odwrót). Jest też wiadome, że antologie (czy to dzieł jednego autora czy pokazujące warsztat wielu pisarzy) nigdy nie będą prezentowały równego poziomu od pierwszej do ostatniej strony. Ja po lekturze Rewersu wpisałam na listę „do przeczytania” kilku autorów kryminalnych, których twórczość muszę dogłębniej poznać. Zdecydowanie na podium postawiłabym Marcina Wrońskiego, Gaję Grzegorzewską i, ex aequo, Ryszarda Ćwirleja i Wojciecha Chmielarza.

Choć zbiór miał swoje minusy, oceniam go pozytywnie. Zapewnił mi świetną rozrywkę w jesienne wieczory i pozwolił bezpiecznie, bo zza kart książki, obserwować mroczną stronę polskich miast. Mam nadzieję, że wydawnictwo Czwarta Strona szykuje już kolejny zbiór opowiadań kryminalnych, może tym razem z innym motywem przewodnim? Wszak polski rynek książki może się poszczycić wieloma utalentowanymi „kryminalistami”, którym, jestem pewna, niejeden zbrodniczy pomysł kłębi się pod czaszką.

Ocena: 4/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Ciekawy zbiór polskich opowiadań kryminalnych pozwala się zorientować kto jak pisze. Większość dobra a nawet bardzo dobra np Ćwirlej. Dla mnie dwa kiepskie i jedno nieczytalne (Jodełka). Mimo to warto przeczytać w dla odpoczynku od wielotomowych mega epopei

  • Awatar

    Bardzo dobry zbiór. Opowiadania właściwie do pochłonięcia na raz. Krótsza forma nie sprzyja głębokiemu wiązaniu intrygi, ale mimo to każde z nich potrafi zaskoczyć rozwiązaniem. Narracja jest lekka, co sprawia, że bardzo przyjemnie się tę pozycję czyta. Jeśli znasz autorów zbioru z innych książek, tym bardziej godne polecenia.

  • Awatar

    Lubię opowiadania, tym razem wpadł mi w ręce Rewers. Jest to zbiór opowiadań najlepszych polskich autorów kryminałów i choć nie są one zapierające dech w piersiach to wszystkie trzymają przyzwoity poziom i fajnie się je czyta. Zbiór nie rozczarowuję , ale tez nie zachwyca.

Warto zerknąć