ebook Immunitet
3.77 / 5.00 (liczba ocen: 12815)

Immunitet
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 14.95
Audiobook - najniższa cena: 20.85
wciąż za drogo?
-6% 16.74 zł
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
19.90 zł
20.94 zł Lub 18.85 zł
-44% 14.95 zł
23.39 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Kolejna świetna powieść Remigiusza Mroza. Mistyfikacja? Perfidna zemsta? Polityczna gra o zniesławienie? Sędzia oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nigdy się nie zetknął, zwraca się o pomoc do Joanny Chyłki. Nie wie jednak, że nieugięta dotąd prawniczka sama zmaga się z demonami przeszłości...

Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara pochodzi z innego miasta i nigdy nie spotkała swojego rzekomego oprawcy, mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu.
Spisek na szczytach władzy? Polityczna zemsta? A może sędzia jest winny?
Oskarżony zwraca się o pomoc do znajomej ze studiów, Joanny Chyłki. Nie wie, że prawniczka, która niegdyś brylowała w salach sądowych, teraz zmaga się z chorobą alkoholową i upiorami z czasów młodości.
Razem zaczynają odkrywać tropy prowadzące do miejsc, gdzie zasady prawa nie sięgają…

Immunitet od Remigiusz Mróz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Alkoholizm jest przestępstwem osobistym, w którym nigdy nie dochodzi do zatarcia skazania.
Nieważne, jak co wygląda. Pozory są po to, by mylić.
Od czasu, kiedy przeczytałam czwarty tom serii o Joannie Chyłce minęło już trochę czasu. I tak, dopiero teraz przychodzę do Was z recenzją tejże książki. Tylko proszę o jedno: nie bijcie!

Nie wiem czy jest sens, żebym się tutaj jakoś specjalnie rozpisywała na temat Chyłki oraz Zordona. Ich postacie jak zawsze były genialne, a jeśli chodzi o Joannę to tutaj pan Mróz przeszedł samego siebie. Po raz kolejny urzekły mnie jej teksty oraz postawy.

Przechodząc już do samej treści. Choć dostrzegłam pewien schemat, którym posługiwał się autor w poprzednich częściach, to jest akurat taki schemat, który mnie osobiście naprawdę pasuje. Oczywiście, nie jest tak, że w każdym tomie w tym samym momencie występuje nagły zwrot akcji albo w tej samej części książki do akcji wkracza Joanna Chyłka. Ten schemat polega bardziej na tym, że na początku mamy krótkie wprowadzenie do tego, na czym będzie się skupiać dany tom, później zaczyna się jak zawsze ta powiedzmy typowo prawna część, czyli gromadzenie wszystkich informacji, przesłuchiwanie świadków, szukanie ewentualnego winnego. Kiedy zbliża się koniec książki, sprawa się wyjaśnia i zaczyna się robić nudnawo, ale Remigusz Mróz zrzuca na czytelnika prawdziwą bombę, która paraliżuje na krótki czas.

Kurcze, wydaje mi się, że jestem naprawdę naiwna. Po przeczytaniu poprzednich trzech części mogłam naprawdę spodziewać się, że ostatnie słowa czwartej mnie zrównają z ziemią, ale moja czujność została uśpiona przez, jak wspomniałam wyżej, nudnawy fragment przy końcówce. I po raz kolejny dostałam na twarz prawdziwy strzał, po którym przyznam szczerze, nie mogłam się pozbierać przez jakieś dwa dni. Dlatego też boję się sięgnąć po tom piąty, ponieważ nie mam bladego pojęcia czego mogę się spodziewać. Przez autora już nie jestem niczego pewna, jeśli chodzi o historię Chyłki i Zordona.

Cóż mogę jeszcze dodać? Po prostu zaczynając książki z serii o Joannie Chyłce, musicie się nastawić na takie bombki, które autor bardzo ludzi zrzucać. Bardzo polecam Wam lekturę Immunitetu i tyle w temacie.

Ocena: 5/6
©Inthefuturelondon
Tak przyznaję, że nie spodziewałam się tego co zastałam w poprzednim tomie tej serii, a nawet powiem więcej, miałam ochotę napisać do autora. Napisać oczywiście z pretensją, bo życie Joanny pobiegło w najmniej oczekiwanym przeze mnie kierunku. Nie napisałam jednak, bo stwierdziłam, że obojgu zarówno Joannie Chyłce jak i jej autorowi dam jeszcze jedną szansę. Poszłam do księgarni i kupiłam Immunitet czyli czwarty tom z serii Joanna Chyłka, no i to było najlepsze co mogłam zrobić.

immunitet jak sam tytuł wskazuje będzie oscylował wokół kręgów władzy. Najmłodszemu sędziemu Trybunału Konstytucyjnego zostaje postawione oskarżenie o zabójstwo człowieka. Teoretycznie oskarżonego nic nie łączy z ofiarą, a nawet dzieli, bowiem pochodzą z innego miasta i nigdy się nie spotkali. Niestety wszystkie dowody świadczą przeciwko sędziemu, a prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu.
Oskarżony zwraca się o pomoc do koleżanki ze studiów i tak wkracza do akcji Joanna Chyłka oraz spekulacje czy winny jest na pewno winny, czy to spisek na szczytach władzy, a może jakaś polityczna zemsta. Na domiar złego nagle ktoś znika, tropy zaczynają prowadzić do miejsca, gdzie raczej prawo nie istnieje, a Joanna nie tylko walczy o klienta ale przede wszystkim o siebie. Powracają bowiem demony z przeszłości, a choroba alkoholowa raczej w tym wszystkim nie pomaga.

Sięgając po Immunitet zastanawiałam się czy nie przedobrzę, bo ile można tego Mroza czytać, ale i na to znalazłam złoty środek. Ponieważ mimo wszystko bardzo odpowiada mi styl tego autora postanowiłam, że zanim sięgnę po jego kolejną książkę zrobię sobie przerwę czytając innego autora. I to był idealny sposób na mnie, by nie znudzić się a nawet więcej, by nadal czytać z wielkim zainteresowaniem dalsze losy Joanny.
Zatem mój sposób na Mroza w duecie z jego kunsztem literackim sprawiają, że w moim przypadku sprawdza się to znakomicie. i dlatego teraz pławię się w coraz większej przyjemności bycia fanką Pan Remigiusza i jego głównej (w tej serii) bohaterki Joanny.

Reasumując, po raz kolejny jestem na tak. Książka wciągnęła mnie tak bardzo, że oczywiście zarwałam dwie noce, bo nie mogłam się od niej oderwać. Napisana jak zawsze bardzo dynamicznie i z błyskawicznymi zwrotami akcji, które sprawiły, że nie tylko się nie nudziłam ale wręcz przeciwnie. Dzieje się naprawdę dużo i intensywnie co mnie osobiście bardzo odpowiada, no i jak to u Mroza specyficzne zakończenie. Takich fanów tej serii jak ja chyba nie muszę zbytnio przekonywać, dodam tylko, że ten tom pochłonął mnie tak samo mocno jak pierwsza i niepowtarzalna cześć - Kasacja. Nowym czytelnikom natomiast radzę by zaczęli koniecznie od pierwszej części. Bowiem wbrew obiegowej opinii jaką usłyszałam w pewnej sieci księgarni, od Pani sprzedawczyni, że każda cześć jest o czym innym i można ją czytać oddzielnie, polecam całą serię od początku i po kolei. Dodam tylko, że akurat był w promocji czwarty tom - i pewnie stąd ta opinia.

Immunitet sprawił, że w końcu zrozumiałam, dlaczego Joanna tak a nie inaczej postępowała w Rewizji, Polubiłam tę postać jeszcze bardziej mimo wszystkich jej wad, a Pan Remigiusz ponownie się zrehabilitował. Ponadto dodatkowej atrakcji powieści też dodał odrobinkę inny charakter tego tomu, bowiem autor przybliżył jej bieg do naszych kręgów władzy co sprawiło, że seria nabrała nowego blasku i rumieńców. Pan Remigiusz Mróz ponownie zaskakuje, Joanna Chyłka znowu zadziwia, a ja nadal czytam z zapartym tchem, pomimo już czwartego tomu serii.
Polecam zdecydowanie!

Pozdrawiam serdecznie
Zaczytana Joana

Ocena: 5+/6
©Epilog - zaczytana Joana
Kolejne losy mecenas Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego i kolejny typowy podczas czytania tej serii mętlik w mojej głowie. Dlaczego?

Immunitet – czyli czwarta już odsłona cyklu z Joanną Chyłką i Kordianem Oryńskim na czele. Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka. Ofiarą jest osoba pochodząca z innego miasta, która nie miała możliwości spotkać się z oskarżonym. Mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu. Wiesz, jak to mówią – pytania są dla nas ciężarem, ale odpowiedzi więzieniem, do którego sami się wtrącamy. Im dalej brnę w losy Chyłki i Zordona, tym bardziej autor zaczyna mnie przerażać swoją wyobraźnią. Piszę to, ponieważ mam wrażenie, że dawna Chyłka zmieniła się pod względem emocjonalnym i już nie jest tą samą osobą, co na początku serii. Wiadomo, człowiek, jak i bohater książki zmieniają się z biegiem czasu, wobec okoliczności, w których się znaleźli, jednak coś z nią było nie tak, aż do samego końca, gdy okazało się, że czytając ostatnie strony – ponownie zostałam wywrócona z równowagi. Być może brzmi to tak, jakbym negatywnie ten aspekt postrzegała i niewątpliwie tak było, choć po odłożeniu książki na bok i zakończeniu, które dużo wyjaśnia i zarazem nic – uważam, że Remigiusz Mróz całkiem nieźle potrafi manipulować emocjami czytelnika. Nie wgłębiaj się zbyt w umysł psychopaty, bo możesz już z niego nie wyjść. Nie skupiajmy się jednak na postaci samej Chyłki, choć szczerze mówiąc, dla mnie Kordian jest tym samym człowiekiem, co w Kasacji i w jego charakterze niewiele różnic od tamtej pory zaobserwowałam. Gdyby samobójcy mieli wcześniej wypisane na czole, co zamierzają zrobić, rodziny nigdy nie pozwoliłyby, by targnęli się na swoje życie, prawda? W tej książce było niewiele rzeczy, które tak naprawdę bardzo by mnie zaskoczyły, zdenerwowały i zirytowały, jak to w powieściach tego autora jest w zwyczaju. Poza zwalającym z nóg zakończeniem, nie odebrałam tej książki tak, jak pierwsze tomy serii, ponieważ Remigiusz Mróz pisze dość schematycznie. Jest jednak coś w tym sposobie przekazywania informacji w książkach, że kiedy wychodzą kolejne powieści autora, bardzo często po nie sięgamy, bo po prostu chcemy więcej. I ja chcę więcej, i na pewno po więcej będę sięgać, z tym, że moim zdaniem większym zaskoczeniem są ukazane w cyklu relacje Chyłki i Zordona, niż cała sprawa, na której opiera się clue powieści, a według mnie powinno być odwrotnie. Oczywiście są to jedynie moje rozważania na temat Immunitetu i nie każdy może odbierać tą książkę w podobny sposób. Ja tymczasem mogę ją Wam serdecznie polecić, lecz przygotujcie się na duże zaskoczenie.

Ocena: 4/6
©Marionetka Literacka
Joannę Chyłkę poznałam w lutym 2015 roku, i już po kilkunastu stronach wiedziałam, że jest to właśnie taka postać, której nie dałoby się znieść w prawdziwym świecie, za to jest idealna jako bohaterka powieści. Chyłka jest tak bardzo wyrazista, że nie sposób jej nie zapamiętać. Pokazała pazurki już w pierwszej scenie pierwszej powieści prawniczego cyklu Remigiusza Mroza, a potem… cóż, potem tylko coraz bardziej jechała po bandzie. Kordian Oryński zwany Zordonem to jej zupełne przeciwieństwo, lecz w przypadku tych dwojga zdaje się być prawdą, że przeciwieństwa się przyciągają, tak zawodowo, jak i prywatnie. Immunitet to już czwarty tom tego zdobywającego coraz większą popularność cyklu i czwarta sprawa prowadzona przez duet prawników. Tym razem Chyłka i Zordon podejmują się obrony Sebastiana Sendala, sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Młody mężczyzna jest znajomym Chyłki ze studiów, a znając skuteczność koleżanki z roku, prosi ją o pomoc. Sprawa jest niebagatelna, bowiem Sendal jest oskarżony o zabójstwo.

Jest to sprawa sprzed lat: Sendal nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu, przeczy też, jakoby był w Krakowie w dniu, kiedy doszło do zabójstwa i twierdzi, że nie zna ofiary, jednak z jakiegoś powodu prokuratura zaczyna się ubiegać o uchylenie przysługującego mu jako członkowi Trybunału Konstytucyjnego immunitetu. Wszystko to jest mocno zagadkowe, bowiem sędzia Sendal cieszył się do tej pory nieposzlakowaną opinią w środowisku, a i jego życie prywatne zdaje się przykładne – jego młoda żona jest zdruzgotana oskarżeniem. A przed Chyłką i Zordonem nie lada wyzwanie: rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym, a sędziowie wchodzący w jego skład to nie byle płotki… Oczywiście dla ostrej prawniczki to nie brzmi jak problem, raczej jak wyzwanie.

Prawnicy z Żelaznego&McVaya zaczynają drążyć sprawę, a nowe tropy, które odkrywają, zaprowadzą ich do miejsc, gdzie prawo nie obowiązuje. Zordon znów spróbuje dla dobra śledztwa wniknąć do niebezpiecznego środowiska (choć wyraźnie mu to nie w smak po tym, co już go spotkało), a Chyłka nadal będzie się mierzyć ze swoimi demonami. W Immunitecie Remigiusz Mróz kontynuuje wątek mrocznej przeszłości prawniczki i tym razem odkrywa przed nami wszystkie karty, a robi to ustami samej Chyłki. Narrator wszechwiedzący ustępuje w jednym rozdziale narratorowi pierwszoosobowemu, co jest jak najbardziej uzasadnionym zabiegiem. Sądzę, że wydarzenia opisane w „Cymelium Chyłki” nie miałyby takiej mocy, gdyby nie przedstawiała ich sama główna bohaterka. Ponoć sceny, jakie przed naszymi oczami roztacza autor, pisało mu się najtrudniej ze wszystkich w cyklu – wierzę! I w ogóle współczuję researchu, jaki musiał tym razem zrobić. Czego dotyczył, tego wam nie zdradzę, bo powiedziałabym za dużo…

Po wypełnionych szaleńczą akcją Kasacji i Zaginięciu oraz po wyraźnie zwalniającej tempo Rewizji, w Immunitecie Remigiusz Mróz znalazł balans. Młody autor dobrze zrównoważył tu wątki prywatne i prawnicze, a w obu dużo się dzieje – typowo dla Mroza, z każdym kolejnym rozdziałem czytelnik jest zaskakiwany coraz mocniej.

Muszę jednak przyznać, że tym razem mocniej zajęła mnie kwestia przeszłości Chyłki. Batalia sądowa, choć niewątpliwie świetnie rozpisana, po prostu mniej mnie zaintrygowała ze względu na temat: świat polityki to coś, od czego staram się, w miarę możliwości, trzymać z daleka. Żałuję również, że pewna sprawa, którą Chyłka nieopatrznie zgodziła się przyjąć na koniec Rewizji, tutaj nie znajduje rozwiązania. Autor wyraźnie odsunął ją na bok, mam jednak nadzieję, że pociągnie ten wątek w kolejnych odsłonach cyklu. Wygląda więc na to, że nadal moimi faworytami pozostaną dwa pierwsze tomy, ale to jest już kwestia gustu. W moim odczuciu cała seria trzyma równy poziom, a czytelnicy spokojnie mogą założyć, że znajdą tu wszystko to, czego się po Mrozie spodziewają, czyli szaleńczą akcję, nieprzewidziane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie, które jest już znakiem firmowym Maestra Książkowych Suspensów.

W Immunitecie autor postawił na aktualne wątki. Już w Trawersie (trzecim tomie cyklu o Wiktorze Forście) Mróz wyraźnie nakreślił wydarzenia, którymi w owym czasie żyła cała Polska: tam była to sprawa przybywających do kraju uchodźców, tu – problemów z Trybunałem Konstytucyjnym. Mam obawy, na ile ten aspekt obroni się za 10 czy 15 lat, gdy przywoływane wydarzenia zblakną już w pamięci rodaków – zawsze jest niebezpieczeństwo, że za jakiś czas przeciętny czytelnik nie bardzo będzie pamiętał, o czym mowa… Na pewno jednak postać Chyłki będzie się bronić nawet po latach, a w końcu to ona jest niekwestionowaną gwiazdą tej serii.

Jak przyznał Mróz, Kasacja miała być pojedynczą historią, jednak wątki tak się zaplotły, że nie sposób było nie napisać kontynuacji. I tak czytelnicy otrzymali już czwarty tom, a końca tej przygody nie widać, i całe szczęście! Mam nadzieję, że w piątym tomie co nieco na temat swej przeszłości zechce zdradzić Zordon. Cokolwiek szykuje nam Remigiusz Mróz, już nie mogę się tego doczekać.

Ocena: 5-/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Rewelacja! Zakończenie powala!

 • Awatar

  WOW. To pierwsze co mi się nasuwa. Po Rewizji, która była wg mnie najgorszą książką Mroza w ogóle, tutaj było po prostu wszystko. Trochę mi żal, że na koniec został tak skrzywdzony Zordon ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie żeby kiedykolwiek relacja Z-Ch była sielankowa i sztampowa. Jedyne czego mogę się przyczepić to postać Sendala - za bardzo podobne do młodego Langera z 1. części - oskarżony nie współpracuje, niewiele mówi, ta tajemniczość jest zbyt tutaj powtórzona. Poza tym dla mnie genialna część, zdecydowanie moja ulubiona i już czekam na 5. tom - mam nadzieję, że na święta się doczekam.

 • Awatar

  No nareszcie!!! Ile można czekać?!
  I zaraz - do diabła! Kiedy dalszy ciąg?!

  Właśnie skończyłam i nie wiem jak to podsumować. Pan Mróz ma jednak wybitny talent do zakończeń. Bo różnych rzeczy można się było spodziewać, ale tego?!?!?

 • Awatar

  Jak zwykłe doskonała

 • Awatar

  Według mnie najlepsza do tej pory powieść Autora.

Warto zerknąć