ebook Peryferal
3.5 / 5.00 (liczba ocen: 181)

Peryferal
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 22.61
wciąż za drogo?
30.04 złpremium: 16.15 zł Lub 16.15 zł
-17% 22.61 zł Lub 20.35 zł
22.90 zł
27.46 zł Lub 24.71 zł
21.96 zł
23.97 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wielki Londyn i mała Ameryka. Terroryzm, broń i gry, i jeszcze więcej broni. Powieść, która według „The Guardian” jest cudownym odjazdem w przyszłość.

Flynne Fisher żyje w pierwszej przyszłości, tak bliskiej, że tu i tam jest już naszą teraźniejszością. Jak prawie wszyscy nie ma pracy, chyba że bogaty gracz wynajmie ją na zastępstwo w rozgrywanej on-line symulacji wojennej. Jej brat, Burton, eksmarine ze skromną rentą za neurologiczne rany odniesione w nienazwanej wojnie, dorabia jako wirtualny ochroniarz tajemniczej sieciowej przygodówki. Dziwnej, bardzo dziwnej.
Druga przyszłość, za siedemdziesiąt lat, jest dla Willa Nethertona dobra. Jest dobra dla wszystkich bogaczy, a poza bogaczami na Ziemi nie został prawie nikt.

Dwie przyszłości dzieli kataklizm, którego nikt nie rozpoznał, aż było za późno. Łączy chiński serwer, którym informacja może podróżować w czasie. I morderstwo pięknej celebrytki lubiącej nieodpowiednie towarzystwo.
W grze? Wirtualne? A może jednak nie?

Peryferal od William Gibson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Peryferal Williama Gibsona to kolejna powieść ukazująca czytelnikowi niezbyt optymistyczną przyszłość technologicznego społeczeństwa. Rzecz dzieje się w bardzo nieodległej przyszłości, oczywiście w USA. Z jednej strony elektronika jest na bardzo wysokim poziomie, ale z drugiej – jest zwyczajna bieda. Bohaterka powieści pracuje dorywczo w kilku miejscach, by mieć jakieś minimalne środki na przeżycie. Jej brat jest weteranem na wojskowej kiepskiej rencie i dorabia na czarno udziałem w wirtualnych grach. Pewnego razu Flynne zgadza się go zastąpić.

Okazuje się, że to wcale nie jest gra. Za pomocą tajemniczego chińskiego serwera możliwe jest nawiązanie kontaktu ze światem przyszłości, z rzeczywistością, która nastąpi za kolejnych kilkadziesiąt lat. W tej przyszłości Flynne może się znaleźć za pomocą przeniesienia swej świadomości w androida. To jest właśnie ów tytułowy peryferal. Inaczej mówiąc to potoczna cyberpunkowa nazwa urządzenia peryferyjnego, należącego do komputerowej infrastruktury. Świat przyszłości nie jest wcale lepszy od tego, w którym na co dzień żyje Flynne.

Na dodatek naszą bohaterkę ktoś usiłuje zabić przeznaczając na to ogromne zasoby. Zarówno finansowe, jak i technologiczne. Wizyta w przyszłości spowodowała, że Flynne i jej bliscy muszą walczyć o życie. Czytelnik wraz z bohaterami powoli poznaje świat przyszłości, którego reprezentacją jest Londyn za kilkadziesiąt lat. I zaczynamy się zastanawiać czy to to jest wyłącznie dystopia fantastyczna, czy może faktycznie ludzkość nieubłaganie zmierza do jakiegoś niezbyt optymistycznego końca.

Książka Gibsona została niedawno zaadaptowana na serial przez Amazon. Utwory Williama Gibsona zaliczają się do tych trudniejszych. Autor zwykle nie wyjaśnia rozmaitych pojęć, oczekując od czytelnika, że sam zbuduje swoją własną wizję świata przedstawionego, do którego wprowadza go autor. Z tego względu sądzę, że serial ma szansę stać się bardzo popularny, jako bardziej przystępny w odbiorze.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Książkę czyta się ciężko, serial moim zdaniem dużo łatwiejszy w odbiorze, żeby nie pokusić się o stwierdzenie "lepszy od książki".
    Istnieje kontynuacja pt. Agencja, jak widać nie ma jeszcze w ebooku. Moim zdaniem dużo lepiej napisana, czyta się z przyjemnością.
    p.s. Obie czytałem w oryginale znaczy po angielsku. Może stąd trudności w odbiorze.

Warto zerknąć