ebook Diuna
4.2 / 5.00 (liczba ocen: 540692) Ilość stron (szacowana): 543

Diuna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 35.02
Audiobook - najniższa cena: 34.72
wciąż za drogo?
41.76 złpremium: 26.94 zł Lub 26.94 zł
33.68 zł
35.02 zł Lub 31.52 zł
35.90 zł
40.40 zł Lub 36.36 zł
34.90 zł
34.92 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Przeczytaj, zanim obejrzysz film. Pierwsza część cyklu „Kroniki Diuny” uznawanego przez wielu fanów SF za najwybitniejsze osiągnięcie tego gatunku literatury. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki, uhonorowane prestiżowymi nagrodami Nebulą i Hugo.

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano.

W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron.

Najnowszą ekranizację „Diuny” wyreżyserował Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Sicario). Autorami scenariusza są Eric Roth (Forrest Gump), Jon Spaihts (Doktor Strange) i Denis Villeneuve, a muzyki – Hans Zimmer (Gladiator, Incepcja, Dunkierka).

W obsadzie gwiazdy światowego kina: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgard, Jason Momoa, Charlotte Rampling, Javier Bardem, Josh Brolin, Zendaya i Oscar Isaac.

O e-booku Diuna blogerzy napisali:

Diuna oczarowała mnie niesamowicie i żałuję, że tak długo zwlekałem z jej lekturą. To powieść, którą trudno mi jednoznacznie opisać, którą można interpretować na wiele sposobów, a i tak wciąż przy ponownej lekturze odkryjemy w niej coś nowego. Gorąco polecam! - Łukasz Marciniak - Świat fantasy

Frank Herbert stworzył jeden z najbardziej interesujących fantastycznych światów, a to stawia go w rzędzie pisarzy takich jak Tolkien i Le Guin. - Autorski przewodnik kulturalny

Diuna od Frank Herbert możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór.
Najpewniejszym sposobem zachowania sekretu jest sprawienie, by ludzie myśleli, że znają już odpowiedź.
Pierwsi czytelnicy zaczęli czytać powieść już w roku 1963, choć dopiero dwa lata później Diuna Franka Herberta została wydana w formie książkowej. Wkrótce powstał cykl pod wspólnym tytułem Kroniki Diuny. Szóstą część cyklu autor wydał w 1985 roku, na rok przed swoją śmiercią. Ponieważ Herbert zostawił sporo materiałów i szkiców powieściowych, jego dzieło postanowił kontynuować syn Brian z pisarzem Kevinem J. Andersonem.

Powieść rozpoczyna się w chwili gdy książę Leto Atryda otrzymuje od galaktycznego Imperatora lenno w postaci planety Arrakis. Udaje się tam wraz z całym dworem, aby objąć władzę na niegościnnej i niebezpiecznej dla ludzi planecie. Wie o tym i wszyscy wiedzą, że Arrakis wcześniej była lennem rodu Harkonnenów i jest niezwykle ważną planetą. To tam wydobywa się szczególny skarb Arrakis, inaczej Diuny. Jest to tajemnicza przyprawa zwana melanżem. Jest jednocześnie silnie uzależniającym narkotykiem i lekiem geriatrycznym zapewniającym długie życie. Wywołuje niezwykle precyzyjne wizje przyszłości, które sternikom Gildii międzygwiezdnej pozwalają przemierzać bezpiecznie przestrzeń kosmiczną.

To nie jedyna właściwość melanżu, którego tajemnicę wkrótce pozna Paul Atryda, syn księcia. Także tajemniczy zakon żeński Bene Gesserit korzysta z tej przyprawy. Jest to ogromne bogactwo dla władcy planety. Imperator jednak nie obdarowuje Atrydów szczerze. Poprzedni dzierżawca planety Wladimir Harkonnen przygotowuje napaść. Książę Leto ginie wraz z większością swych żołnierzy, a Paul Atryda ze swą matką Lady Jessiką ledwie ratują życie. Trafiają na pustynię, gdzie w niewielkich skupiskach wśród skał żyją rdzenni mieszkańcy planety. Pustynia jest zabójcza dla ludzi, bo w jej piaskach żyją ogromne czerwie, które właśnie są źródłem melanżu.

Diuna Franka Herberta w Polsce ukazała się dwadzieścia lat po premierze. Dopiero bowiem w latach osiemdziesiątych Polacy z różnych powodów, także politycznych, mogli poznać ogromną część literatury zachodniej. Warto dodać, że Frank Herbert stworzył jeden z najbardziej interesujących fantastycznych światów, a to stawia go w rzędzie pisarzy takich jak Tolkien i Le Guin.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Moje zainteresowanie Diuną zaczęło się wiele lat temu i w tym czasie zdążyłem co nieco dowiedzieć się na temat tej książki, fabuły, kolejności czytania kolejnych tomów itd. Zupełnie jednak nie byłem przygotowany na to, jaka jest to powieść. Wymyka się ona jednoznacznej ocenie i można by o niej pisać dziesiątki stron, a to wciąż nie wyczerpałoby tematu. Z pewnością nie jest to powieść, która każdemu przypadnie do gustu. Nie będę ukrywał, że mnie również nie od razu Diuna oczarowała, dopiero z czasem dostrzegłem, jak dobrze jest to napisana książka i jak wiele różnych elementów w sobie kryje. Znajdziemy tutaj liczne nawiązania do islamu i chrześcijaństwa, ciekawych bohaterów, intrygę, rozbudowaną mitologię świata Diuny, wartką akcję i wiele więcej. Co więcej, książka została wydana ponad 50 lat temu, ale w trakcie czytania ani przez moment nie miałem poczucia, że się zestarzała, co jest często problemem starszych powieści science fiction. Dlatego jestem pod dużym wrażeniem świata, a w zasadzie wszechświata, jaki wykreował Frank Herbert i to z ogromną dbałością o każdy detal.

Jak wspomniałem wcześniej, Diuna wymyka się jednoznacznej ocenie i tak naprawdę każdy odbierze poszczególne wątki nieco inaczej, jedne mniej zwrócą naszą uwagę, drugie bardziej. Stąd jeszcze wiele dni po lekturze książki Herberta, duchem wciąż byłem na Arrakis i rozmyślałem nad losem bohaterów i problemami, przed jakimi stoją. To dlatego, że Herbert nie napisał niczego wprost, wiele rzeczy zostało zręcznie ukrytych i to od nas zależy, co wyniesiemy z lektury jego powieści, co przykuje naszą uwagę. Autor skłania wielokrotnie do zastanowienia się i przemyślenia wielu kwestii, a poruszane przez niego problemy są ponadczasowe i za 100 lat wciąż będą jak najbardziej aktualne. Diuna to także doskonały przykład na to, że science fiction to nie tylko wojny w kosmosie, czy walka na miecze świetlne. To piękna, przemyślana powieść, poruszająca wiele ważnych tematów i do której będę wielokrotnie wracał.

Wydanie Diuny, jak i pozostałych książek z tej serii, jest po prostu znakomite. Od dawna jestem wielkim fanem malarstwa Wojciecha Siudmaka i uwielbiam jego styl. Dlatego bardzo się cieszę, że to właśnie jego dzieło jest na widoczne okładce Diuny, natomiast w środku znalazło się kilka jego rysunków. Dodatkowo przed każdym rozdziałem mamy krótki fragment z różnych książek, które czasami dopowiadają niektóre kwestie poruszane w powieści, pokazują jak z perspektywy czasu zapiszą się opisywane wydarzenia, a innym razem są tylko ciekawostką. Na samym zaś końcu mamy kilka dodatków, między innymi dotyczące ekologii Diuny i jej religii, ale także Terminologię Imperium, która jest pomocna zwłaszcza na początku, kiedy pojawia się dość dużo nowego słownictwa.

Diuna oczarowała mnie niesamowicie i żałuję, że tak długo zwlekałem z jej lekturą. To powieść, którą trudno mi jednoznacznie opisać, którą można interpretować na wiele sposobów, a i tak wciąż przy ponownej lekturze odkryjemy w niej coś nowego. Gorąco polecam!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Majstersztyk. Długo się wzbraniałem z powodu objętości tej serii. Ale Diunę czyta się bardzo szybko. W zasadzie trudno jest przestać. Niesamowita wartka akcja to oczywista zaleta ale wg mnie jest to książka o dużo głębszym znaczeniu. Mnogość zależności, intryg i dalekosiężnych planów poszczególnych frakcji, powala. "Finta wewnątrz finty w fincie". Dla mnie jest to protoplasta wszelkich sag na poziomie Gry o Tron. Absolutny must read.

 • Awatar

  Świetnie zarysowane charaktery, zgrabne tło polityczne. Widać zainteresowanie historią religii, zwłaszcza islamu, także od strony filozofii. W zasadzie jest to przede wszystkim rozbudowana próba uchwycenia istoty i sportretowania religii u jej narodzin, u samego zarania. Dość zaskakujące podejście w obrębie gatunku - bez silenia się na nieprawdopodobną wizję przyszłości, Herbert stwierdza jasno, że niektóre mechanizmy są wpisane w proces kulturotwórczy. W tym ujęciu "Diuna" jest przede wszystkim historią narodzin narodu, księgą wyjścia, opisem kultury tradycyjnej w momencie transformacji: członkowie plemienia stają się protoplastami być może wielkiej cywilizacji. Interesujące.

 • Awatar

  tylko dlaczego przyprawę nazywają melanżem w tłumaczeniu :/.

 • Awatar

  klasyk, ale nie dla wielbicieli porywającej akcji.

 • Awatar

  Klasyka science fiction. Tej książki się nie połyka bezmyślne, należy nad nią przysiąść, pokontemplować. Pierwsza z cyklu powieści o pustynnej planecie Arrakis i chyba najlepsza. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana sf.

 • Awatar

  Pierwsza czesc z serii. Wspaniala. Niezwykla. Tej ksiazki sie nie czyta. Ja sie rozwaza, rozpamietuje i przezywa. Polecam.

 • Awatar

  Pierwsza czesc z serii. Wspaniala.
  Niezwykla. Tej ksiazki sie nie czyta. Ja sie rozwaza, rozpamietuje i przezywa. Polecam.

 • Awatar

  Klasyka. Koniecznie trzeba ją przeczytać.

 • Awatar

  Klasyka SF. Doskonały opis walki o władzę i życia w bardzo surowym środowisku jakim jest planeta Diuna. Pierwsza i najlepsza cześć cylku

 • Awatar

  Książka klasyk sf, do której wracam od lat. Genialnie opowiedziana historia walki o władzę i bogactwa w skali kosmicznej. Technologia i mistycyzm połączone w magicznych proporcjach.

 • Awatar

  Diuna nie pozostawia obojętnym. Wydaje się, że świat stworzony przez Herberta jest tak odrealniony, że nie sposób w niego uwierzyć. Tymczasem książka (i cały cykl) wciąga człowieka niczym czerwie zamieszkujące Diunę.

 • Awatar

  O cyklu Diuny słyszałem wiele razy, nawet film Lyncha obejrzałem - zostawił jakiś niedosyt. Sięgnąłem w końcu po książkę. I to było to COŚ. Inne spojrzenie, inny wymiar czasu, inny wymiar przestrzeni, ale wciąż te same ludzkie dążenia do władzy i nieśmiertelności. A przy tym jak wspaniale przedstawiony świat! Mimo wielu neologizmów, czasem skomplikowanych teorii i mitologii, historię chłonie się całym sobą i nie chce kończyć. Powieść absolutnie konieczna do poznania!

 • Awatar

  Urodzony w 1920 roku Frank Herbert zaliczany jest do najważniejszych pisarzy science fiction nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. Od napisania jego najwybitniejszej powieści, a za taką uważana jest Diuna, a w dalszej kolejności także kolejne części sagi, minęło już pięćdziesiąt lat, nie da się jednak ukryć, że twórczość Herberta nadal inspiruje nie tylko czytelników, ale także innych pisarzy. Co więcej, to właśnie Herbert uważany jest za twórcę tak zwanego hard science fiction, w którym zagadnienia związane z technologią i jej rozwojem łączą się z tymi, które dotyczą filozofii, ekologii, psychologii, a nawet stosunków ekonomicznych.

  W powieści Diuna śledzimy losy Paula Atrydy, syna księcia Leto Atrydy i Jessiki, spotykamy go przy tym w momencie, który może mieć przełomowe znaczenie dla jego dalszego życia. Książę, wraz z całym dworem, przenosi się na pustynną planetę Arrakis znaną też jako Diuna, a choć pozornie pozycja jego rodziny poprawia się wraz z otrzymaniem własnej planety w lennie, nikt nie ma wątpliwości, że jest to jedynie pozorny dar w rzeczywistości nie będący niczym innym niż zasadzką. Okazuje się zresztą, że ani Paul, ani jego najbliżsi nie chcą buntować się przeciwko takiemu stanowi rzeczy. Poznanie niebezpieczeństwa jest pierwszym krokiem na drodze do jego uniknięcia, a nie można nie zgodzić się z tym, że Diuna jest planetą na tyle niezwykłą, że nie można jej ignorować. To właśnie tu, na pustynnych terenach, żyją nie tylko przybysze z zewnątrz, ale również Fremeni – lud tubylczy, który, jak chyba nikt inny, przystosował się do życia w warunkach, które nakazują czynić z wody jedną z najważniejszych wartości. Gdy spisek wymierzony przeciwko Atrydom zaczyna przynosić rezultaty Paul musi szukać schronienia właśnie w ich otoczeniu nie mając wcale pewności, czy ludzie pustyni zechcą mu pomóc.

  Diuna to powieść, która zachwyca nie tylko dlatego, że stworzone przez Herberta uniwersum tętni życiem i jest dopracowane nawet w najdrobniejszych szczegółach. Wielu czytelników zachwyca również to, że problemu poruszane przez autora, takie, jak choćby pozytywna eugenika, poszukiwanie Boga i zagadnienia związane z ekologią, pozostają aktualne również współcześnie. Nie brakuje też osób, które wracają do powieści przede wszystkim dlatego, że tęsknią za odpowiedzialną w niej historią, w której jest miejsce nie tylko na refleksje mimo upływu lat nie tracące na znaczeniu, ale także na wartką akcję pozwalającą z zapartym tchem śledzić walkę o władzę w uniwersum i zabiegi mające na celu zdobycie melanżu – niezwykle cennej substancji, której jedynym dostarczycielem jest właśnie pustynna Diuna.

 • Awatar

  Na początek mała uwaga - jeśli widziałeś ekranizację Diuny Davida Lyncha bądź produkcję Syfy i żadna z nich nie przypadła ci do gustu – nie zrażaj się. Książka Franka Herberta jest o WIELE lepsza. ;-)

  Sądzę, że Diuny nikomu nie trzeba przedstawiać – jest to jedna z najbardziej znanych powieści fantastyczno naukowych i każdy, kto uważa się za miłośnika tego gatunku, powinien ją przeczytać. Jeśli dotychczas jeszcze nie miałeś styczności z tym tytułem to poniżej krótka recenzja.

  Diunę pierwszy raz przeczytałem mając 14 lat. Łatwo było mi się wtedy zidentyfikować z głównym bohaterem książki – nastoletnim księciem Paulem Atrydą, który wraz ze swoimi rodzicami przybywa na pustynną planetę Diuna. Pomimo iż na planecie panują ekstremalne, pustynne, warunki jest ona niezwykle istotna dla całego znanego wszechświata. To właśnie tu wydobywa się bezcenny produkt, narkotyk który umożliwia podróże międzygwiezdne oraz wydłuża życie ludzi. Ów narkotyk, zwany przyprawą, będzie powodem wielu zdrad, knowań i przewrotów.

  Autorowi książki udało się stworzyć niezwykły świat przyszłości, zawiłości religijno-polityczne i przede wszystkim wartką akcję i złożoną fabułę.

Warto zerknąć