ebook Lalka i perła
3.53 / 5.00 (liczba ocen: 654) Ilość stron (szacowana): 50

Lalka i perła
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.87
wciąż za drogo?
25.02 złpremium: 16.14 zł Lub 16.14 zł
20.87 zł Lub 18.78 zł
22.87 zł
25.02 zł Lub 22.52 zł
26.90 zł
20.92 zł
22.41 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Inspirujące, osobiste odczytanie najważniejszej polskiej powieści XIX wieku dokonane przez autorkę tak znakomitych utworów jak „Dom dzienny, dom nocny”, „Prawiek” czy „Księgi Jakubowe”.

Oświetlając dzieło Prusa lekturą klasyków filozofii i poezji Olga Tokarczuk odkrywa „Lalkę” na nowo. W opowieści o Stanisławie Wokulskim dostrzega ponadczasową historię człowieka czasu przełomu – jego dążeń, pragnień i obsesji.

„Pisarka zaprasza na lekcję czytania inną niż w szkole. Inną – to znaczy jaką? Najkrócej mówiąc, nastawioną na poszukiwanie w «Lalce» tego, co tajemnicze, wieloznaczne, zakotwiczone w nieświadomości, bliskie marzeniom sennym i baśniowe” – Dariusz Nowacki, „Gazeta Wyborcza”

„Esej Olgi Tokarczuk o «Lalce» Bolesława Prusa potwierdza wyjątkowość autorki. Tokarczuk jest chyba jedyną pisarką swojego pokolenia, która związek z tradycją rozumie bardzo konkretnie – jako wspólnotę duchową ufundowaną na pytaniach przełomu XIX i XX wieku. Te pytania dotyczą relacji między nauką a sztuką, wiedzą a metafizyką, wewnętrzną wolnością jednostki a historią. Najważniejszy jest jednak Prus. Czyta go Tokarczuk niespiesznie, z wdziękiem i wiarą w potęgę starego mistrza” – Grażyna Borkowska, „Res Publica Nova”

„«Lalka i perła» jest świadectwem autentycznej fascynacji powieścią Prusa, jest zapisem jej indywidualnej lektury poprzez pryzmat własnej wizji świata, własnych kompetencji i doświadczeń. Lalkę interpretuje autorka jako powieść inicjacyjną, literacką opowieść o poszukiwaniu i odnajdywaniu sensu życia” – Kazimierz Maciąg, „Fraza”

Lalka i perła od Olga Tokarczuk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Próżność jest zawłaszczaniem świata na własny użytek; to połykanie świata, zapełnianie nim wewnętrznej pustki.więcej
Czytanie dobrej powieści sprawia przyjemność i radość. Może chodzi tu o szczególny rodzaj podglądactwa - bezkarnego śledzenia ludzi, podążania za nimi krok w krok, zaglądania w ich myśli, osądzania i jednocześnie pozostawania w cieniu. Daje więc moc, o której próżno by marzyć w rzeczywistości, moc nieco demoniczną - niemego osądzającego świadka wydarzeń.
Powieść jest więc procesem psychicznym, który nie należy do nikogo, procesem granicznym, miejscem, gdzie czytelnik i autor uzgadniają wspólnie świat. Jest hotelem, gospodą, w której gości się od czasu do czasu. Jest głębszym językiem komunikacji, ponieważ dotyka spraw, które z trudem dają się nazwać słowami.
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć