ebook Bieguni
3.7 / 5.00 (liczba ocen: 4498) Ilość stron (szacowana): 298

Bieguni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 20.93
Audiobook - najniższa cena: 24.08
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
27.81 złpremium: 14.95 zł Lub 14.95 zł
20.93 zł
23.32 zł Lub 20.99 zł
28.41 zł Lub 25.57 zł
20.93 zł
24.61 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Bieguni to powieść laureatki literackiej nagrody Nobla 2018 – Olgi Tokarczuk. To książka, która w 2008 roku została nagrodzona Nagrodą Literacką Nike, zaś w roku 2018 Międzynarodową Nagrodą Bookera. Takiej powieści po prostu nie wypada nie znać!

Fabuła:

Wiodącym tematem tej opowieści jest człowiek i jego podróże. Nie tylko te odległe, na skraj świata, ale też te, choćby najkrótsze, które rutynowo odbywamy codziennie. To także opowieść o podróżach, które człowiek odbywa do swojego wnętrza. Podróże, te fizyczne zobrazowane są krótkimi i wydawać by się mogło niepowiązanymi ze sobą wątkami, dotyczącymi wyjazdów samej autorki czy innych bohaterów, których napotkamy w treści. O podróżach duchowych Olga Tokarczuk mówi w wątkach dotyczących ludzkiej nieśmiertelności. Jednak pisarka zawiera w nich także historia XVII-wiecznego anatoma, Filipa Verheyena oraz XXI-wiecznego lekarza, Blaua, poruszając aspekt pragnienia nieśmiertelności, poprzez konserwację martwego ludzkiego ciała.

Sam tytuł nawiązuje do odłamu rosyjskich staroobrzędowców, biegunów (bieżeńców), którzy wierzą, że zło nagromadzone na świecie ma o wiele trudniejszy dostęp do człowieka, który nieustannie znajduje się w ruchu. Dlatego, aby mu nie ulec, musimy być w ciągłym ruchu, bez końca przemieszczać się.

Takiej książki nie można połknąć za jednym posiedzeniem, nią trzeba się delektować, smakować po kawałku i racjonalnie dozować sobie tę literacką ucztę.

Bieguni od Olga Tokarczuk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2021. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
W drodze ludzie zmuszeni są być razem, cieleśnie, blisko siebie, jakby celem podróży był inny podróżny.
Świata jest zbyt dużo, lepiej więc skupić się na szczególe, nie na całości.
Nie będę ukrywał, że Biegunów Olgi Tokarczuk czytało mi się momentami dość ciężko i dopiero z czasem zauważyłem, co autorka chciała przekazać. Przede wszystkim dlatego, że w książce mamy dziesiątki różnych historii - niekiedy opisane ledwie na stronę, innym razem mające kilkadziesiąt stron. Dlatego nie zawsze opisywane ludzkie historie do mnie przemówiły i potrafiły zainteresować, szczególnie te krótkie. Te dłuższe owszem, wiele z nich zapamiętam na długo - nie tylko ze względu na opisane w nich ciekawe i niezwykłe podróże ludzi, ale przede wszystkim za interesujące obserwacje życia dookoła nas, przemyślenia bohaterów oraz co takiego starali się zrobić. Wiele z opisanych historii zapadło mi w pamięci i na długo ze mną pozostaną, inne zaś były jedynie ulotną chwilą, której nie poświęciłem zbyt wiele czasu. Mam wrażenie, że w ten sposób autorka chciała pokazać, że życie to ciągłe przemijanie i nie możemy do niczego się przyzwyczajać Dotychczas czytałem książki, w których autorzy przedstawiali losy tych samych postaci. Natomiast u Tokarczuk nieustannie mamy nowych bohaterów, nowe podróże, myśli, uczucia, do czego musiałem się przyzwyczaić.

Elementem łączącym wszystkie opisywane historie są krótkie wykłady wygłaszane na lotniskach przez tzw. psychologów podróżnych. Każda prelekcja zdradza coraz więcej na temat idei przyświecającej całej książce. Musimy nieustannie pozostawać w ruchu i ciągle podróżować. Człowiek, który pozostaje dłuższy czas w jednym miejscu i przywiązuje się do przedmiotów, czy budynków, jest słaby. Utrwala swoje przyzwyczajenia i obyczaje, szuka spokoju i akceptacji środowiska, w którym żyje. Ratunkiem jest pozostawanie w ciągłym ruchu, robienie rzeczy niecodziennych, uciekanie od rutyny życia. W tym momencie pojawia się nawiązanie do tytułowych Biegunów, choć dość ukryte i nie od razu jasne do zrozumienia. Dopiero z czasem wszystko zaczyna układać się w przemyślaną całość. Jestem świadomy, że nie wszystko zrozumiałem z lektury, ale z pewnością jeszcze powrócę do tej książki, jak i sięgnę po inne tytuły Olgi Tokarczuk.

Bieguni to pierwszy tytuł Olgi Tokarczuk, który miałem okazję przeczytać. Jest to zbiór dziesiątek różnych historii, które łączy jedno - każdy z bohaterów jest w podróży. Jest to lektura trudna w odbiorze, niejednoznaczna, ale z pewnością kiedyś do niej jeszcze powrócę.

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Bieguni Olgi Tokarczuk to książka należąca do literatury wysokiej. To nie jest jakiś kryminał, czy romans. Należałoby napisać recenzję tej książki z szacunkiem i poważnie. Jest to w jakimś sensie dzieło, które ma ambicję symboliczne przedstawienie świata. Taka literacka synteza ludzkiej obecności na Ziemi. Sam tytuł, który nawiązuje do dawnej rosyjskiej prawosławnej sekty bieżeńców (biegunów), jest jasną wskazówką. Bieguni uważali, że świat jest pełen zła i tylko będąc w ciągłym ruchu, można uciec przed złem. W drugiej polowie XVIII wieku sekta ta wyłoniła się ze Staroobrzędowców.

RUSZAJ SIĘ, RUSZAJ. BŁOGOSŁAWIONY, KTÓRY IDZIE

Odczucia moje po lekturze tej książki są ambiwalentne. Z jednej strony są tam świetne fragmenty, ciekawe celne i czasami złośliwe spostrzeżenia na temat otaczającego nas świata. Spostrzeżenia, które powodują, że autorka buduje pewną wspólnotę z czytelnikiem, szczególnie takim, który jakiś tam kawałek świata zobaczył i ma też swoje spostrzeżenia na temat miejsc, ludzkich zachowań i rozmaitych grup społecznych.

Wszyscy, nawet Francuzi, mówili po angielsku.

Wszyscy wiemy jak bardzo Francuzi są czuli na punkcie swego języka i jak bardzo złości ich to, że to nie ich język jest lingua franca współczesnego świata. To jedno krótkie wtrącenie w opisowym – w gruncie rzeczy – zdaniu zmienia perspektywę. Opis sytuacji staje się lżejszy, nie tak poważny, a odrobina ironii jest niczym szczypta przyprawy nadającej smaku potrawie.

W tej opowieści pełnej dygresji znajdzie się miejsce na historię opowiadającą o śmierci Chopina i przewiezieniu jego serca do Warszawy. Są wątki dotyczące rozmaitych podróży. Jest też historia anatoma z XVII wieku, Filipa Verheyena, który był prekursorem preparowania ludzkich szczątków w celach edukacyjnych i dochodzimy do współczesnej wystawy spreparowanych ciał ludzkich. Czy to jedyna opcja dostąpienia nieśmiertelności? Sama autorka określa książkę jako powieść konstelacyjną, czyli odpowiadającą naszym życiowym doświadczeniom. Czy tak jest faktycznie? Ponieważ każdy ma inne doświadczenia życiowe, wiec nie można jednoznacznie ocenić książki. Trzeba ją przeczytać.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  strasznie męczy od samego początku, jak dla mnie jeden wielki chaos nie wart poświęconego czasu!

 • Awatar

  Nagroda Nobla ? Różewicz nie dostał
  Odojewski nie dostał
  Andrzejewski nie dostał
  Myśliwski nie dostał
  a dostaje nagrodę takie TO

  nagroda gwn warta

 • Awatar

  Książka jest bardzo różnorodna. I bardzo nierówna. Raz mnie bardzo ciekawiła, a drugi raz mnie nudziła.

Warto zerknąć