ebook Tatuaż z tryzubem
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 924)

Tatuaż z tryzubem
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich prawie 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 14.94
Audiobook - najniższa cena: 23.94
wciąż za drogo?
23.16 złpremium: 14.94 zł Lub 14.94 zł
-35% 14.94 zł Lub 13.45 zł
19.17 zł Lub 17.25 zł
21.17 zł
24.90 zł
19.17 zł
19.37 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, przez tworzące się państwo – jego meandry i sprzeczności. Szczerek podejmuje próbę zrozumienia coraz bardziej skomplikowanej ukraińskiej układanki.

„To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. Owszem, jest tam i Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się Ukrainą. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróżnicza, ale podróże, które opisuje, są próbą zrozumienia Ukrainy, zarówno tej «prozachodniej» i «prowschodniej». Ta książka to również wyjaśnienie, dlaczego słowa «prozachodniej» i «prowschodniej» są napisane w cudzysłowie. «Tatuaż z tryzubem» to podróż po ukraińskim labiryncie, fascynującym, zabawnym i przerażającym. Po Ukrainie rzeczywistej i wyobrażonej” – Ziemowit Szczerek

„Szczerek znowu w Mordorze. Postapokalipsa po pikarejsku, czyli groza i śmiech. Świetne i dla rodaków niezwykle zalecane” – Andrzej Stasiuk

„Najlepiej oczywiście oderwać się od telewizora i pojechać samemu, żeby zobaczyć, co się dzieje tam, na Ukrainie, co za potwory tam mieszkają, co za anioły latają. Ale przecież i tak nikt nigdzie nie pojedzie – niedługo wieczorny program, którego w żadnym razie nie można przegapić. Dlatego najlepiej uwierzyć temu, kto tam był i widział wszystko na własne oczy. Powiedzmy, Ziemowitowi. On był wszędzie i wszystko widział. Spojrzenie ma chwytne, a pamięć – głęboką. Wszystko dostrzegł, wszystko zapamiętał, od niczego nie odwrócił wzroku. Spróbował opowiedzieć o kraju, który znajduje się jednocześnie tak blisko i tak daleko od Polski. Napisał o nim ostro i zdecydowanie, znaczy uczciwie” – Serhij Żadan

Tatuaż z tryzubem od Ziemowit Szczerek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Tatuaż z tryzubem Ziemowita Szczerka to książka o Ukrainie, ale nie o Majdanie, o Donbasie, Krymie, czy Janukowyczu. Gdzieś tam się przewijają, ale Ukrainie Szczerka daleko jest od tej znanej nam z czołówek gazet. Postkomunistyczna ukraińska apokalipsa w kolorach żółtym i niebieskim, piękna, mityczna, jakby wyjęta z Sonetów krymskich Adama Mickiewicza. Tak bliska Polsce, ale zupełnie inny świat.

Wyprawę na Ukrainę rozpoczynamy jeszcze na polskim Podkarpaciu, "zakerzoniu" , które zamieszkiwało wielu Ukraińców, podążamy do Medyki "przedpiekła", gdzie pełno jest mrówek objuczonych, obklejonych towarem przechodzących na drugą stronę granicy. Za torami już Ukraina, inny świat. Dalej wschodnia Galicja i Lwów, którą polski mit odarł z realności i przerobił na utracony raj. A ona tutaj jest, ta Galicja, Hałczyna, bardzo jest, ma realne kształty, dzieje się w najlepsze. I tu wszystko jest, takie jak w Polsce, tylko inne. Kijów i dalej na wschód, na Ukrainę o której przeciętny turysta nie ma pojęcia.

Tatuaż z tryzubem to historia podróżnicza, połączenie reportaży z esejami i próba odpowiedzi na pytanie jak wygląda rzeczywistość za naszą wschodnią granicą.
Z książki Ziemowita Szczerka wyłania się obraz cierpiącego na schizofrenię kraju, którego symboliczna jedność to żółto- niebieska farba, która pokrywa niemal wszystko co znajduje się w przestrzeni publicznej. Ukraina to kraj rozdarty wewnętrznie na część "prozachodnią", której oczy skierowane są na Europę i "prowschodnią", której serce wciąż należy do Rosji i dawnego Związku Radzieckiego. Zanurzona w konflikcie, wciąż walcząca o swoją tożsamość, gdzie konieczne wydaje się być zdefiniowanie na pojęcia ukraińskości.

Tatuaż z tryzubem ma w sobie sporo z reportażu, w której z dziennikarską drobiazgowością autor opisuje ukraińską rzeczywistość, jednak mnóstwo w nim refleksji i ciekawych spostrzeżeń. Obserwacji, które zaskakują swoją przenikliwością. Ziemowit Szczerek posiada niebywałą umiejętność dostrzegania tego co piękne w miejscach, w których to piękno przeciętnemu człowiekowi trudno dostrzec. W tych momentach reporter przypomina mi Stasiuka, który potrafi czarować językiem, snuć swoją opowieść w taki sposób, że wydobywa na światło dzienne piękno najbardziej brzydkiej rzeczy pod słońcem. Autor potrafi uwodzić językiem.

Ukraina, którą przedstawia Ziemowit Szczerek jest zabawna, przerażająca, ale przede wszystkim fascynująca. Autor przypomina, że dzisiejsza Ukraina to nie tylko toczące się konflikty, ale ponad wszystko to ludzie, z krwi i kości, którym przyszło tam żyć i którzy tworzą ten kraj.

Najtrafniej Tatuaż z tryzubem podsumował Serhij Żadan. Zimowit Szczerek był wszędzie i wszystko widział. Spojrzenie ma chwytne, a pamięć głęboką. Wszystko dostrzegł, wszystko zapamiętał, od niczego nie odwrócił wzroku. Spróbował opowiedzieć o kraju, który znajduje się jednocześnie tak blisko i tak daleko od Polski. Napisał o nim ostro i zdecydowanie, znaczy uczciwie.
Ukraina widziana oczami Ziemowita Szczerka fascynuje i uwodzi. Lektura godna polecenia.

Ocena: 4/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć