ebook Nawiedzony hotel
3.44 / 5.00 (liczba ocen: 2751) Ilość stron (szacowana): 562

Nawiedzony hotel
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 24.64
wciąż za drogo?
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
-23% 24.64 zł Lub 22.18 zł
32.00 zł
32.00 zł Lub 28.80 zł
33.00 zł
24.89 zł
25.31 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wilkie Collins, najbardziej uwielbiany autor swoich czasów, prekursor powieści detektywistycznej, w fascynującej mieszance tajemnicy i grozy.

„Nawiedzony hotel” to inteligentne połączenie fabuły typowej dla powieści detektywistycznej z opowieścią o duchach. Rzecz dzieje się w Wenecji, która jawi się jako miasto ponurych kanałów, cieni i śmierci.
Zagadkowa kobieta staje się przyczyną zerwania zaręczyn Agnieszki Lockwood z jej dalekim kuzynem, lordem Monberrym, a następnie zostaje jego żoną. To początek historii, w której losy obu kobiet są ze sobą splecione, a udział w akcji biorą nawet duchy. Nadprzyrodzone wydarzenia, szybkie tempo akcji i mnożące się tajemnice to główne atuty tej klasycznej prozy.
W tomie prócz tytułowej minipowieści znajdziemy wybór najciekawszych opowieści niesamowitych, jakie wyszły spod pióra autora „Księżycowego Kamienia”.

Nawiedzony hotel od Wilkie Collins możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wdzięczność należy do cnót najrzadszych we wszystkich klasach społecznych (...).
William Wilkie Collins to angielski powieściopisarz żyjący i tworzący w XIX wieku. Za życia ogromnie popularny - napisał blisko trzydzieści powieści, sześćdziesiąt opowiadań i ponad sto esejów. Prekursor powieści detektywistycznej; jego Kamień księżycowy jest uznawany za pierwszą powieść tego typu. W 2013 Wydawnictwo Zysk wznowiło tę książkę a dwa lata później wydało zbiór Nawiedzony hotel, zawierający tytułową powieść oraz osiem opowiadań.

Nawiedzony hotel traktuje o zagadkowej kobiecie - hrabinie Naronne, która staje się przyczyną zerwania zaręczyn lorda Montbarego ze swoją daleką kuzynką Agnes Lockwood; sama zaś później zostaje jego żoną. Jednak to dopiero początek kłopotów jakie czekają Agnes - bowiem jej los jest nierozerwalnie złączony z hrabiną. Na dodatek cała historia dzieje się w pewnym dworku, przemianowanym później na hotel, znajdującym się w Wenecji - mieście ponurych kanałów, cieni i śmierci...

Nawiedzony hotel jest zdecydowanie bardziej połączeniem fabuły typowej dla powieści detektywistycznej z historią o duchach, aniżeli klasycznym przedstawicielem opowieści grozy. Entuzjaści mrożących krew w żyłach historii, czytając tę książkę, mogą poczuć się odrobinę zawiedzeni - nie znajdą tutaj okropieństw, brutalnych i niewytłumaczalnych morderstw, czy bardzo mocno wyeksponowanych zjawisk paranormalnych. Nie zapominajmy jednak, że Collins był jednym z pierwszych autorów w swoich czasach, który do swoich opowieści włączył elementy grozy i uczynił z niej główny temat. Owszem znajdziemy tutaj dość często poruszany temat duchów i zjawisk paranormalnych, lecz współczesnego czytelnika raczej one nie wystraszą, co najwyżej wzbudzą ciekawość. Jednak dla ludzi w czasach Collinsa, musiała to być groza, która mocno oddziaływała na wyobraźnię ówczesnych czytelników. Dlatego ciężko oceniać tę opowieści jak i pomysły autora poprzez pryzmat współczesnej skali grozy. Niemniej uważam, że jest to książka warta uwagi, zwłaszcza dla osób lubujących się w klasyce gatunku. Nawiedzony hotel, to nie tylko opowieść grozy, ale przede wszystkim wspaniała kreacja obu dam grających główną rolę w tej książce, oraz przedstawienie realiów tamtych czasów i jego obyczajów. To czyni tę historię bardzo trudną do jednoznacznego zakwalifikowania gatunkowego a tym bardziej do oceny.

Jak wspomniałem na początku, znajdziemy tutaj także osiem opowiadań i to właśnie one podbiły moje serce. Urzekła mnie ich fabuła oraz ciekawsza i znacznie bardziej intrygująca tematyka niż w powieści Nawiedzony hotel. Wśród najciekawszych opowiadań warto wymienić Upiorne łóżko opowiadające o pewnym przybytku, w którym istnieje bardzo specyficzne łóżko - duszące osoby w niej śpiące. Dziewiąta!, ujawniające historię pewnej rodziny, której członkowie umierają nagle i tragicznie, zawsze punktualnie o dziewiątej. Czy Diabelskie okulary, w którym tytułowy przedmiot pozwala odkryć osobie go noszącej, prawdziwą naturę otaczających go ludzi i ich myśli. Główny bohater tej minipowieści napyta sobie przez to biedy, lecz uchroni to go od wielu złych decyzji i małżeństwa dla pieniędzy. Pomysły Collinsa są bardzo różnorodne i stwierdziłbym nawet, że były bardzo oryginalne jak na epokę w jakiej tworzył. Jeśli opowiadania te nie spowodują ogromnego strachu u współczesnego czytelnika, to są z pewnością go zaintrygują i urzekną swoich urokiem. Mają one jeszcze jedną zaletą - nie posiadają jednoznacznych lub do końca wyjaśnionych zakończeń. Autor w ten sposób zmusza czytelnika do dopisania własnej wersji końca tych historii.

Nawiedzony hotel to klasyczna już powieść detektywistyczna z elementami grozy. Polecam ten zbiór przede wszystkim fanom klasyki, ale nie tylko. Z pewnością, nie jedna osoba odkryje urok, jaki kryje się w tych starych opowieściach.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Miłośnicy twórców epoki wiktoriańskiej znają Wilkie Collinsa jako prekursora powieści detektywistycznej, bliskiego przyjaciela wielkiego Karola Dickensa. Autor ten na polskim rynku księgarskim najbardziej kojarzony jest z bodajże najsłynniejszą jego powieścią zatytułowaną „Kobieta w bieli”.
    Osobiście bardzo się cieszę, że wydawcy coraz częściej decydują się na wydawanie klasyki, tym bardziej jeśli mogę znaleźć ją w formie elektronicznej. Prócz wspomnianej, słynnej „Kobiety w bieli” w formie e-booka można znaleźć jeszcze „Córki niczyje”, „Armadale”, „Kamień księżycowy” i „Nawiedzony hotel.”

    To właśnie ta ostatnia pozycja zajmowała mnie przez mijające kilka dni. „Nawiedzony hotel” zawiera w sobie jedną mini powieść o wspomnianym tytule, oraz wybór 8 najlepszych opowiadań grozy, które zostały stworzone przez tego znakomitego autora. Na ponad 500 stronach spotykamy się z prozą najwyższych lotów, napisaną przepięknym językiem i stylem. Każda z zamieszczonych w tym tomie historii opowiada o zupełnie innych wydarzeniach, inne osoby są ich bohaterami. Pomimo tego mają one wiele cech wspólnych. Prócz zjawisk nadprzyrodzonych, duchów i zjaw, których zdaniem było przestraszenie XIX - wiecznych czytelników, w opowieściach tych wiedzie prym człowiek i jego ułomności charakteru, chciwość podstępność, żądza bogactwa, intryganctwo. Osobliwymi bohaterami są także wspaniale przedstawione miejsca, te nawiedzone, ale także te najzwyklejsze. Dla Wilkie Collinsa,w jego prozie nie ma rzeczy mniej ważnych. Każdy szczegół zasługuje na uwagę, co daje czytelnikowi możliwość obcowania z literaturą przedstawiającą w sposób ogromnie zachwycający epokę, rządzące nią konwenanse, oraz ludzi, dla których w większości, honor był podstawową dewizą życiową. Należy zdecydowanie podkreślić, że w tym przypadku szczegółowość nie oznacza w żadnym wypadku nudy. Tekst wprost się pochłania, czerpie z niego pełnymi garściami. Czytelnik czuje się zachwycony, w pełni usatysfakcjonowany.

    Przestrzec należy jedynie amatorów współczesnych horrorów, czy powieści grozy. Ich wymagania dotyczące gatunku mogą zostać całkiem zawiedzione. Jeszcze raz należy przypomnieć, że „Nawiedzony hotel” powstał w zupełnie innej epoce, w której ludzie żyli zupełnie inaczej niżeli współcześni, zatem zapewne poczucie strachu, obawę wywoływały w nich zupełnie inne wrażenia.

Warto zerknąć