ebook Uległość
3.46 / 5.00 (liczba ocen: 3666)

Uległość
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich 2 miesiącach
E-book - polecana oferta: 20.90
Audiobook - najniższa cena: 26.71
wciąż za drogo?
-37% 20.15 zł
-18% 20.90 zł
27.19 zł Lub 24.47 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
-25% 23.90 zł
23.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Najbardziej kontrowersyjna powieść Michela Houellebecqa. Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie.

Przed wyborami w 2022 roku życie Franҫoisa wyglądało zupełnie zwyczajnie – jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, Franҫois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości.

Uległość od Michel Houellebecq możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
U mężczyzny miłość nie jest niczym innym jak wdzięcznością za otrzymaną rozkosz.
Przeszłość zawsze jest piękna,przyszłość zresztą również,tylko teraźniejszość zadaje ból,który nam towarzyszy jak ropiejący wrzód miedzy dwiema nieskończonościami beztroskiego szczęścia.
Pozbawione chrześcijaństwa narody europejskie są tylko ciałami bez duszy, jak zombi.
Ale czy to wystarczy, żeby życie miało sens? I dlaczego w ogóle życie ma mieć sens? Wszystkie zwierzęta i miażdżąca większość ludzi żyje bez najmniejszej potrzeby sensu. Zgodnie ze swoim rozumowaniem żyją, bo żyją, ot i wszystko; zapewne umierają, bo umierają, i na tym się kończy ich analiza.
Ludzie żyjący w określonym systemie społecznym prawdopodobnie nie potrafią sobie wyobrazić punktu widzenia tych, którzy niczego od systemu nie oczekując, planują jego zniszczenie.
(...)cywilizacje nie giną zamordowane, lecz umierają śmiercią samobójczą"
(...) jedną z nielicznych czystych radości życia tej ziemi jest ułożyć się wygodnie na łóżku, mając pod ręką stertę dobrych książek i paczkę tytoniu.
Uległość z pewnością będzie jedną z najciekawszych przeczytanych przeze mnie w tym roku książek. Porusza, intryguje, zostawia z uczuciem niepokoju. Chociaż pewne aspekty Houellebecqowskiej wizji przyszłości budzą też niedosyt. Zapraszam.

Francja, rok 2022. W wyborach niespodziewanie zwycięża Bractwo Muzułmańskie, co oznacza całkowitą zmianę funkcjonowania państwa. Całą sytuację obserwujemy z punktu widzenia Francois - paryskiego wykładowcy literatury w średnim wieku, specjalisty od Huysmansa. Celem Houellebecqa nie jest jednak z całą pewnością przedstawienie samej wizji przyszłości, a rozliczenie z kondycją moralną francuskiego społeczeństwa.

Jej reprezentantem jest właśnie główny bohater. Reprezentant elit intelektualnych, który w rzeczywistości całość własnego krytycznego myślenia poświęca swojej działce literatury. Gdy musi zmierzyć się z problemami zmian w otaczającym go społeczeństwie, odnosi je do twórczości ulubionego pisarza. Symptomatyczna jest scena pierwszej debaty wyborczej, którą nasz bohater przegapia, gdyż zepsuła mu się mikrofala. Gdy decydują się losy jego świata, on ucieka na prowincję lub opisuje spożywane posiłki.

Zwolennik laicyzmu, który na poważnie rozważa zalety patriarchatu, humanista niezainteresowany otaczającym go światem. Tak naprawdę jedyna wartość, którą wyznaje, to on sam. Jego przejście na islam w nowej rzeczywistości staje się po prostu naturalną konsekwencją jego egoizmu, egocentryzmu i oportunizmu. Lecz to nie tak, że Houellebecq daje nam klasycznego antybohatera. Nie, nasz drogi Francois nie jest ukazany w negatywnym świetle, nie odrzuca nas na najbardziej podstawowym poziomie. Dopiero obcowanie z jego przemyśleniami wewnętrznymi nastawia nas do niego negatywnie. Nie, żeby były one jakieś głębokie. Życie w czasach wielkich przemian nie budzi w naszym bohaterze żadnych większych dylematów czy rozdarcia. Ma to również swoje odbicie w stylu i konstrukcji powieści. Czyta się ją niezwykle gładko, jak dobre czytadło. Bo i żadna bardziej uporczywa myśl nie zakłóca strumienia świadomości narratora.

Równocześnie Uległość naprawdę nie jest powieścią futurystyczną. Mogłaby nią być, gdyby Francois posiadał większą dawkę empatii. Ale on nie dostrzega licznych aspektów otaczającej go rzeczywistości. Więc i my ich nie dostrzegamy. Z tego też względu ciężko mi nazwać tę powieść utworem antyislamskim - bo to nie islam jest de facto jej tematem. Z drugiej strony autor celowo zdaje się nie wprowadzać niczego, co mogłoby wyrwać bohatera z jego samozadowolenia. I choć rozumiem taki zabieg, to prowadzi on równocześnie do pewnego paradoksu. We Francji zdaje się nie być niemal nikogo, kto chciałby się sprzeciwić zachodzącym zmianom. I nie mówię to o nacjonalistach, ale o lewicy, a zwłaszcza o grupach "poszkodowanych" w nowym ustroju. Gdzie feministki? Gdzie osoby nieheteronormatywne? Wszystkie kobiety w powieści postrzegane są przez pryzmat ich związków z mężczyznami, a ci drudzy wspomniani są dosłownie raz i to w kontekście braku sprzeciwu katolików wobec małżeństw homoseksualnych (sic!). Trochę nierealistyczne, prawda?

Ale poza tym jednym punktem Uległość to naprawdę świetna, fascynująca lektura. Zmuszająca do przemyśleń, a równocześnie zaskakująco przystępna. Mam nadzieję, że to nie ostatnie moje spotkanie z twórczością Houellebecqa. Co polecacie na następny raz?

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Między sklejonymi kartkami
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Książka trudna choć myśle, że w bardzo trafny sposob oddaje kierunek w ktorym zmierza Europa ..

 • Awatar

  Kontrowersyjna : TAK
  Pozycja zdecydowanie wywołuje szok i zdumienie. Tematyka porusza bardzo aktualny problem jakim jest szeroka imigracja ludzi z krajów muzułmańskich na stary kontynent. Przy czym nie kończy się to na ich asymilacji z kulturą europejską, a stopniowym wprowadzaniu prawa szariatu na nowych ziemiach. Co najbardziej budzi kontrowersję to brak reakcji środowisk lewicowych, których usta zamyka się pieniędzmi napływającymi z bogatych krajów Arabskich.

  Trudny język : TAK
  Książka mimo swojego prostego przekazu pisana jest ciężkim i wymagającym językiem. Często sięgałem do słownika, gdyż wiele słów użytych przez autora nie jest spotykanych w codziennym słownictwie. Dodatkowo powoływanie się bohatera na dzieła francuskich pisarzy wprowadza spore zamieszanie, a część tekstu może być trudna w interpretacji, nie znając twórczości wspomnianych autorów.

  Bohater: JEDEN
  Główny bohater to czterdziestolatek, intelektualista, profesor renomowanej uczelni, który nie stroni od alkoholu, seksu i innych używek. Jednak pomimo pozornie obfitego w rozrywki życia, czuje wewnętrzną pustkę. Nie widzi sensu swojej egzystencji. W efekcie islamizacji szkolnictwa, traci pracę co powoduje u niego coraz większe zachwianie psychiczne. Będąc zagorzałym ateistą postanawia znaleźć ukojenie w religii.

  Narracja : PAMIĘTNIK
  Cała historia spisana jest w formie pamiętnika, gdzie bohater bezpośrednio zwraca się do czytelnika.

  Czy warto przeczytać ? TAK
  Pozycja mimo swojej złożoności i trudnego języka warta przeczytania. Z góry zaznaczam, to nie jest literatura rozrywkowa, która ma umilić nam czas. Wręcz przeciwnie, sporo trzeba się namęczyć, aby dokładnie zrozumieć przesłanie książki. Pozycja zdecydowanie skierowana do dorosłego odbiorcy.

 • Awatar

  Muszę przyznać, że po tym całym szumie wokół tego tytułu, spodziewałem się i więcej i lepiej. Mnie osobiście tym dziełkiem Łelbek odrobinę rozczarował.

 • Awatar

  Temat bardziej niż aktualny. Autor pokazuje na jakim poziomie społecznego i kulturowego rozkładu jest Europa i jak krok po kroku przesuwane są granice relacji między prawami gospodarzy, a błędnie rozumianą tolerancją dla gości. Plus za pokazanie jak kultury zachodnia i islamska są różne i jak utopijną ideą jest multikulturowość w obecnym wydaniu.. Warto przeczytać ku refleksji własnej.

 • Awatar

  Najchętniej dałabym 4,5.
  Męczą mnie wątki romansowe, opisy penisów, erekcji i takie tam
  ALE na szczęście nie są one głównymi motywami powieści - pozostałe fragmenty są wciągające. Autor jest przekonywujący, jego argumenty mocne, a całość ma niemal prekognicyjną moc.
  Polecam!

 • Awatar

  Dla mnie zbyt intelektualna. Choć zgadzam się ze zdaniem bohatera, że Europa popełnia samobójstwo.

Warto zerknąć