ebook Szczury Wrocławia. Chaos
3.42 / 5.00 (liczba ocen: 1289)

Szczury Wrocławia. Chaos

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Pełnokrwista polska apokalipsa zombie. Wrocław, sierpień 1963. W mieście szaleje czarna ospa. Milicjanci pilnujący izolatorium są świadkami coraz bardziej niepokojących incydentów…

Wrocław, sierpień 1963. W mieście szaleje czarna ospa. Milicjanci pilnujący izolatorium na Psim Polu są świadkami dziwnych incydentów – „odmienieni” pacjenci atakują przebywających w ośrodku chorych i personel. Wybucha panika. Do Komendy Wojewódzkiej docierają kolejne sygnały o „zmartwychwstałych” napastnikach. Sztab kryzysowy zmuszony jest podjąć zdecydowane działania. Do izolatoriów zostają wysłane oddziały KBW i ZOMO. Rozkaz jest prosty: opanować sytuację.
„Szczury Wrocławia” to pełnokrwista (w podwójnym tego słowa znaczeniu) polska apokalipsa zombie pióra znakomitego autora fantastyki, Roberta J. Szmidta. To również nowatorski eksperyment literacki – na kartach powieści giną rzeczywiste osoby, wylosowane przez Autora spośród kilkutysięcznej i stale powiększającej się rzeszy czytelników skupionych wokół poświęconego książce profilu społecznościowego. To wreszcie podróż sentymentalna do czasów obskurnego, siermiężnego i cuchnącego bimbrem PRL-u, który stanowi klimatyczne tło zmagań żołnierzy i zomowców z hordami nieumarłych.

Szczury Wrocławia. Chaos od Robert J. Szmidt możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Oto inspiracja, która musi rozczarować, bo że nie wniesie niczego, to pewne. Epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu, daje początek wydarzeniom irytująco tragicznym. Plaga zombie wcale nie jest zabawna, a fabuła im dalej w las, tym bardziej żenuje. Faktycznie, poza chaosem, nie ma w tej książce nic, a to na dłuższą metę nie może być atrakcyjne. Historia, którą śmiało można zamknąć w dwóch zdaniach - to smutne. Gorąco nie polecam!Ocena: 2/6
©Opowiedziane.pl
Szczury Wrocławia. Chaos to klasyczna powieść z gatunku apokalipsa zombie. Jednak w przeciwieństwie do znanych nam fantastycznych seriali i powieści nie dzieje się w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale w realnym świecie sprzed ponad pięćdziesięciu lat. Mamy więc do czynienia z alternatywną wersją rzeczywistości. Rzecz bowiem dzieje się we Wrocławiu, w którym szaleje epidemia czarnej ospy w 1963 roku.

Tom pierwszy wprowadza czytelnika w atmosferę tamtych lat i ukazuje początek epidemii, która stała się jeszcze gorsza niż czarna ospa. Milicjanci pilnujący izolatorium zauważają, jak z okna wypada pielęgniarka, skręca sobie kark, umiera, a po chwili wstaje, by atakować innych ludzi. To przekracza pojmowanie ludzi, którym wpojono marksistowski naukowy światopogląd. Zanim ludzie zrozumieją, że należy od “nieumarłych” uciekać, zaraża się kilkaset, potem parę tysięcy osób. Na pomoc przybywają jednostki ZOMO i KBW.

Autor swą powieść niezwykle rzetelnie, bowiem zadbał o zgodność historycznych realiów z powieściowymi. Na kartach pierwszego tomu, “zabił” ponad 250 osób, których nazwisk użyczyli mu czytelnicy. Pierwszy tom jest niezwykle dynamiczny. W krótkich reporterskich rozdziałach czytamy o kolejnych beznadziejnych próbach uratowania się kolejnych postaci. Nie zdążymy ich polubić, zanim zginą. Trochę to przypomina Grę o tron.

Zaletą książki jest dynamika i realizm, co nie jest tak oczywiste w konwencji fantastycznej. Zombie Szmidta są znacznie groźniejsze niż te znane z rozmaitych seriali. Na swój sposób ich istnienie i zachowanie jest lepiej uzasadnione logicznie. Minusem jest pewien brak wiodących postaci, które czytelnik mógłby powiązać z ciągłością akcji.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Wg. mnie kilka błędów dot. słownictwa lat minionych. Czyta się szybko i płynnie. Czekam na dalszą część. No bo jak wybrnąć z takich problemów...

  • Awatar

    Bardzo dobrze się czyta, znany z sieci trup pada gęsto. :) Klimat lat 60. oddany pięknie. No i obraz miasta ogarnianego przez chaos: brak informacji, dezorientacja, panika. Ciekawa jestem, jak autor zamierza opanować sytuację w kontynuacji (bo że zostanie opanowana, to rzecz pewna): pójdzie w kierunku rozwiązania zastosowanego przez Wellsa w "Wojnie światów" czy nie?

Warto zerknąć