ebook Gorzko
3.46 / 5.00 (liczba ocen: 155)

Gorzko
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 27.14
wciąż za drogo?
27.14 zł Lub 24.43 zł
31.99 zł
31.99 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
27.19 zł
28.79 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane

Odważna powieść o tym, że do najtrudniejszej walki staje się każdego dnia…

Życiu Teresy możemy się przyjrzeć z bliska. Opowieścią wciąga w swój świat, do swojej rodziny, Miasteczka, akademickiego pokoju, aż w końcu do Miasta. Ciągle ucieka przed kimś, przed czymś. Szuka miłości i wsparcia. Wszystko znajduje u babci Dobrzyckiej, dumnej arystokratki spod Wilna. Z jej historii i wspomnień czerpie nie tylko radość, ale też siłę na utarczki z matką, siostrami i codziennością. Chciała być najlepsza, wyrwać się z rodzinnej mieściny, by móc coś osiągnąć. Nie tylko ona ma taki cel, jej współlokatorki z uczelnianego lokum również. Każda z dziewczyn uciekała i wybijała się ponad przeciętny studencki tłum: Lucka żarliwością w swojej wierze i skromnością, Lidka bezczelnością, szaleństwem i bezgraniczną miłością. A Teresa? Uporem, wytrwałością w poszukiwaniu choć odrobiny zrozumienia i ciepła drugiego człowieka. Najpierw mamy, babci, potem ojca, sławnego koszykarza, i szkolnej miłości, dla której poświęciła wszystko, co miała, i na którą czekała przez kilkanaście lat.

 

Studia wyzwoliły Teresę z małomiasteczkowości. Do Miasta uciekła od niespełnionej szkolnej miłości, wstydu związanego z pierwszym razem, osądami matki i plotkami na swój temat. Wiedziała, wręcz była pewna, że wróci w rodzinne strony dopiero wtedy, kiedy będzie już kimś i na tyle silna, żeby zmierzyć się ze swoją przeszłością. Nowego spojrzenia, śmiałości, obycia wśród ludzi nabrała dopiero przy swoich współlokatorkach. Każda z nich, choć była całkiem inna, tworzyły mocny i zgrany kolektyw. Razem bawiły się, żartowały, smuciły, wspierały. Wśród studentów Teresa w końcu mogła być sobą, jednak na czas powrotu do domu ciepła i zrozumienia dla młodzieńczych miłości, pasji i szaleństw szukała w babcinych włościach. Tam znajdowała bezpieczeństwo, którego tak bardzo jej brakowało wśród najbliższych – matki, która zawiodła swoją rodzicielkę, ojca chowającego się przed problemami ze swoim Komarem w komórce i nieanielskich bliźniaczek.

Po dziesięciu latach, jednym nieudanym małżeństwie, poronieniu, obronie doktoratu i rozpoczęciu kariery zawodowej Teresa decyduje się na powrót. Jest pewniejsza siebie, niezależna, wolna. Na szkolny zjazd jednak udaje się z pewną dozą nieśmiałości i obawą, iż zagojone z czasem rany mogą zostać rozdrapane przez dawną miłość...

Barbara Kosmowska (ur. 1958) swoimi wierszami debiutowała w liceum w czasopiśmie „Na przełaj”. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie obroniła także rozprawę doktorską o pisarstwie Zofii Urbanowskiej. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Ponadto jest kuratorem społecznym i radną rodzinnego Bytowa.Pierwsza powieść Kosmowskiej zatytuowana Głodna kotka ukazała się w 2000 roku. Rok po tym debiucie prozatorskim wydany został Teren prywatny, który wygrał konkurs literacki Dziennik Polskiej Bridget Jones organizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Poza sukcesami kolejnych książek dla dorosłych czytelników autorka podbija serca także najmłodszych. Za sprawą Buby pisarka została m.in. laureatką konkursu Uwierz w Siłę Wyobraźni, a także była nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY. Opowieść dla dzieci Pozłacana rybka została natomiast wyróżniona tytułem Książki Roku 2007 oraz otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, nad którym patronat sprawuje Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gorzko od Barbara Kosmowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć