ebook Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak
3.81 / 5.00 (liczba ocen: 3711)

Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

"Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka. Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę? Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz. "

Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak od Jacek Hugo-Bader możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
..że szczęście to jest to, jak patrzysz na świat, a nie to, co on oferuje. Zatem wszystko zależy od okularów, przez które patrzysz na życie. Mądrość tkwi w tym, żeby umieć być szczęśliwym bez względu na okoliczności.
Mówią, że czas leczy rany, a jest coraz gorzej, coraz bardziej go brakuje.
Czekanie sprawia,że niektóre rzeczy lepiej smakują.
Szczęście to jest to, jak patrzysz na świat, a nie to, co on oferuje. Zatem wszystko zależy od okularów, przez które patrzysz na życie. Mądrość tkwi w tym, żeby umieć być szczęśliwym bez względu na okoliczności...
Miłość do gór, obsesja zdobywania szczytów, zmierzenie się z samym sobą, z bezwzględną naturą. Muszę przyznać, że jest mi to obce. Owszem, chodziłam po górach z moim tatą, jednak nigdy nie dla satysfakcji zdobywania, a dla relaksu, spaceru i pięknych widoków. Dlatego też zawsze wolałam Beskidy (choć nie powiem, podejścia mają godne) od Tatr, w których częstokroć po wielkim wysiłku jedyną „nagrodą” była mgła, uniemożliwiająca zobaczenie czegokolwiek i prawie zwiewający mnie z wąskiego wierzchołka wiatr. Jacek Hugo-Bader w książce „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” opowiada historię o ludziach, dla których wysokie góry były całym życiem – o himalaistach.

Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski. Czterech Polaków zdobyło zimą Broad Peak, tylko dwóch zeszło. Tragiczną historią zimowej wyprawy żyła w pewnym momencie cała Polska. Gdy się okazało, że Berbeka i Kowalski zginęli podczas wycofu, zaczęły się wzajemne oskarżenia i dociekania jak to było. Co stało się w wysokich, niedostępnych górach, kto zawinił, co można było zrobić inaczej?

Może powinni zawrócić, ale pchała ich ta ogromna siła nadziei, że zdobędą szczyt. I zdobyli, lecz góra zastawiła pułapkę i zażądała ofiary. Zabrała siły Maćkowi i Tomkowi, aby nie mogli zejść, aby nie mogli być z nami i cieszyć się z ogromnego sukcesu.
– Adam Bielecki dla Newsweek (20 marca 2013)

Jacek Hugo-Bader jest członkiem wyprawy, która w czerwcu 2013 udała się po ciała Tomka i Maćka, by godnie ich pochować, by nie zostali na szlaku, gdzie każdy kolejny wspinacz by ich mijał, przechodził nad nimi, robił im zdjęcia… Reporterowi nie jest łatwo. Po pierwsze, nikt go tam nie chce, a szczególnie brat zmarłego Berbeki, Jacek. Boją się, że nie zrozumie, że będzie szukał sensacji, szarpał ledwo zabliźnione rany. Do tego JHB nigdy nie wspinał się na takie wysokości i nie wiadomo jak poradzi sobie w wysokich górach. Jednak stawia na swoim, jedzie. Rozmawia z himalaistami oraz z bliskimi ofiar. Stara się zrozumieć jedno: co ciągnie ludzi w wysokie góry, gdzie niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia jest tak wielkie? Co powoduje, że chcą ryzykować odmrożenie palców, hipotermię, obrzęk płuc i mózgu, śmierć w lodowcu? Na miłość nie ma logicznego wytłumaczenia i mimo wysiłków nie znajduje jej również autor książki. Odpowiedzi na pytanie „co ciągnie ich w góry” są tak samo różne, jak gdyby zapytać „co to znaczy kochać”.

Wyprawa po ciała Tomka i Maćka jest udana w połowie. Zostaje odnalezione i pochowane w lodowej szczelinie ciało Tomasza Kowalskiego, zwłok Macieja Berbeki nie udaje się znaleźć.

Czytałam tę książkę jednym tchem, choć każdy rozdział bolał. JHB jest tu obserwatorem, stara się nie wtrącać, gdy kręci filmy z bazy w Karakorum „nie chce pokazywać swojego pyska”, jednak czasem zasiada przed kamerą, bo są takie dni, gdy reporter czuje się wykluczony. Nikt mu nie mówi co się dzieje. Nikt nie proponuje telefonu do bliskich (podczas gdy inni telefonują do swoich). Nikt nawet na niego nie patrzy. Podziwiam upór tego człowieka, który mimo wszystkich przeciwności i ryzyka pojechał tam i starał się zrozumieć. Czasem mnie denerwował, bo był ostry, bezpośredni, zadawał bolesne pytania. Ale taki jest JHB i szanuję ogrom roboty, którą wykonał. Szanuję i podziwiam jego odwagę i ciekawość świata. Jednak dalej nie rozumiem himalaistów… Bo miłości nie można objąć rozumem.

Ocena: 5/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Zimowa wyprawa na Broad Peak była jedną z głośniejszych i bardziej medialnych. Nie tylko z powodu dwóch zmarłych w trakcie zdobywców. Szczerze przyznaję, że ja o wypadku nie słyszałam dwa lata temu, lecz wtedy raczej nie za bardzo interesowałam się tym, co dzieje się na świecie.

  Dla tych, którzy jak ja nie słyszeli o sprawie, podam kilka najważniejszych szczegółów. 23 stycznia 2013 wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego dotarła do bazy pod ścianą Broad Peaku. W jej skład wchodzą - Adam Bielecki, Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski oraz Artur Małek. 5 marca wszyscy osiągają szczyt. Następnego dnia Adam i Artur wracają do bazy. Pozostali już nigdy się w niej nie pojawiają i zostają uznani za zmarłych.

  W czerwcu tego samego roku rusza wyprawa grabarzy poszukiwawcza, która ma zamiar odnaleźć ciała zaginionych i godnie je pochować w szczelinie górskiej. W jej składzie są: Jacek Berbeka - brat Maćka, Jacek Jawień, Krzysztof Tarasewicz oraz Jacek Hugo-Bader. Ten ostatni nie jest wspinaczem wysokogórskim, pojechał by spisać historię oraz nagrać film (który najprawdopodobniej się nigdy nie ukaże).

  Z książki dowiedziałam się, o co chodziło w całej sprawie Broad Peaku z marca oraz o przebiegu akcji letniej. Ukazane jest tu wiele okoliczności, które mogły wpłynąć na wypadek, a także pokazane, że każda z osobna raczej nie wypłynęłaby tak niekorzystnie na sprawę. Wnioskuję, iż był to ciąg wydarzeń prowadzących do klęski, który w trakcie ciężko było zatrzymać.

  Ciekawym zabiegiem było wplecenie w treść wypowiedzi osób postronnych. Z ich formy wnioskuję, iż są to komentarze ludzi pod artykułami dotyczącymi wyprawy zimowej w internecie. Często oskarżają one Adama Bieleckiego o przyczynienie się do katastrofy, lecz czasami też go bronią wskazując na inne czynniki w/w ciągu zdarzeń. W książce znajdują się także zapisy rozmów Krzysztofa Wielickiego ze wspinaczami przeprowadzane w czasie ataku szczytowego, które kierownik wyprawy nagrywał.

  Jak można się domyślić, reporter rozmawiał z pozostałymi uczestnikami wyprawy poszukiwawczej, z rodziną Tomka i Maćka, Wielickim i Bieleckim. Te rozmowy (jak również kilka innych) przytoczone są w książce; czasami nawet w formie scenariusza do filmu, który, jak wiemy, nie powstał.

  Myślę, że książka Hugo-Badera prócz dobrego reportażu jest również świetnym wprowadzeniem w temat wspinaczy wysokogórskich dla laików. Sam autor wcześniej się po ośmiotysięcznikach nie wspinał, więc poniekąd odkrywamy świat alpinistyczny razem z nim. Wcześniej nie miałam pojęcia, jak wygląda proces aklimatyzacji na wysokościach, co to jest deterioracja, czy też czym jest zdobywanie korony ziemi. Przyswoiłam sobie również trochę nazwisk znanych himalaistów oraz nazw kilku ośmiotysięczników. Zdałam sobie sprawę z istnienia Karakorum oraz szczytu Kanczendzonga, które są przecież jednymi z wyższych. Naprawdę, jest tu ogrom informacji specjalistycznych przedstawionych w przystępny sposób, który pozwala je sobie zapamiętać na dłużej.

  Kiedy książka została wydana (a nawet wcześniej) wzbudziła wiele kontrowersji. Baderowi zarzucało się, iż część faktów pozmieniał, że był zbyt dociekliwy, niewystarczająco delikatny w kontakcie z rodzinami tragicznie zmarłych. Ponoć autor nie odpowiada na pytania dotyczące swojej publikacji. Jednak dziwne wydają się być zarzuty ze strony Jacka Berbeki, który przecież zgodził się na uczestnictwo reportera w ich wyprawie.

  "Długi film o miłości" jest bogato zdobiony kolorowymi zdjęciami, jak na reportaż przystało. Są to kadry z filmu Badera, który miał mieć taką właśnie nazwę. Autor opowiadał, że przez wyjazdem zrobił czterodniowy kurs operatora kamery, co przekłada się na jakość zdjęć. Pięknie ukazują góry oraz inne okoliczne krajobrazy.

  Gorąco polecam tę publikację wszystkim! Nie tylko wielbicielom gatunku, nie tylko zainteresowanym wyprawą na Broad Peak. Często porywa ona jak powieść, której akcja jest w 100% fikcją. Można z niej wynieść dużą wiedzę oraz wiele kłębiących się w głowie pytań, na które czasem nie ma odpowiedzi. Jest to piękna opowieść o górach, braterstwie wspinaczy orz moralności.

 • Awatar

  Przede wszystkim Jacek Hugo-Bader świetnie wywiązał się z reporterskiego zadania i przedstawił niemal wszystkie strony, wszystkie poglądy i punkty widzenia. Na tyle na ile mu pozwolono przynajmniej, bo nie wszyscy zgodzili się na rozmowę, nie każdy chciał mówić o wszystkim. Ale w miarę swoich możliwości przedstawił wszystkie osoby dramatu - uczestników wyprawy, najbliższych Tomka Kowalskiego i Maćka Berbeki, członków wyprawy poszukiwawczej, ekspertów, a nawet zwykłych internautów - klasycznych komentatorów, którzy na wszystkim znają się najlepiej. Do tego powołuje się na przykłady z historii himalaizmu, przywołuje mnóstwo faktów. Odwalił kawał dobrej roboty.

 • Awatar

  Dobra... do łyknięcia w jeden dzień.

 • Awatar

  Obowiązkowa pozycja dla miłośników reportarzu o górach, wysiłku, instynkcie przetrwania. Dla śledzących temat tragicznych wydarzeń na Broad Peak powinna być argumentem do tego, aby nikogo nie oceniać czarno - biało. Tych co wrócili i tych co zostali pod szczytem. Dla mnie ważny jest opis codzienności himalaisty, który przygotowuje się do ataku. Jedyny minus wg mnie to wyjście JHB z roli dokumentalisty i przyjmowanie pozycji arbitra. Stąd pewnie konflikt z Jackiem Berbeką. Warto obowiązkowo.

 • Awatar

  O Broad Peak mówiło się wiele o tym co się tam wydarzyło o braku partnerstwa o zerwaniu więzi zaufania o pragnieniu ponad wszystko aby zdobyć szczyt. Przeczytałam wiele reportaży innych wywiadów itp. dotyczące tej tragicznej wyprawy. Jacek Hugo - Bader przedstawia to z perspektywy obserwatora zwykłego człowieka w rozmowach między innymi z Adamem Bieleckim który został kozłem ofiarnym. Myślę że warto sięgnąć po tą pozycję i spojrzeć na całość tej tragedii z nieco innej strony zostawiając na bok media i to co tam się mówi. W górach ludzie giną i będą ginąć to jest pasja choć bardzo niebezpieczna i Ci którzy chodzą po górach lub się wspinają zrozumieją. Każdy wychodząc w góry jest świadomy ryzyka które się z tym wiąże. Polecam lekturę wszystkim pasjonatom gór oraz zwykłym ludziom którzy w chociaż w ten sposób będą mogli przybliżyć sobie warunki i atmosferę panującą w Karakorum.

 • Awatar

  To książka pozornie o Broad Peak. Pozornie wpisująca się w medialne żerowanie na temacie śmierci. To książka de facto o tym, jak trudno odpuścić. De facto zdzierająca z tej historii mityczną narośl nadaną przez media. Nawet jeśli jest w tym romantyzm, to szukaliśmy nie tam, gdzie trzeba. (JHB oklaski)

Warto zerknąć