ebook Broad Peak. Niebo i Piekło
3.89 / 5.00 (liczba ocen: 1706)

Broad Peak. Niebo i Piekło

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

 Pasja przekraczająca granice zrozumienia ogółu, „sztuka cierpienia”, hymn wolności? Reportaż o tragicznej wyprawie na Broad Peak, który jest jednocześnie rzetelnym obrazem polskiego himalaizmu.

Czy wraz z tragedią na Broad Peak kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas?
Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji górskiej etyki. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

„W tej książce nie znajdziecie spekulacji i sensacji. To rzetelna relacja z dokonań «Lodowych Wojowników», porywająca opowieść o wyjątkowych ludziach, którzy przesunęli granicę naszych możliwości i na zawsze przejdą do historii”. - Martyna Wojciechowska

„Kiedyś marzyłem, by zostać wspinaczem wysokogórskim. Chłonąłem książki o tych, którzy poczuli szczyty pod stopami. Czy pomiędzy ścianami fal można poczuć się tak samo jak oni? Nie wiem... Jak jest naprawdę w górach – przeczytajcie”. - Roman Paszke

„Niezwykła książka pokazująca od kulis nie tylko przebieg tragedii na Broad Peaku. To także retrospekcja i spojrzenie na sprawę z dzisiejszej perspektywy. Dzięki książce bliżej poznałem ludzi, z których wielu znałem osobiście, w tym Tomka Kowalskiego, który chciał wybrać się na Bieguny Ziemi”. - Marek Kamiński

Broad Peak. Niebo i Piekło od Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Życie polega na spełnianiu marzeń, swoich i cudzych.
Człowiek wpadł w ten surowy, biały świat i będzie go pragnął do końca życia. Lecz w tym surowym świecie będzie też pragnął rodziny i bliskich. Kompromis nie istnieje.
Góry nie znoszą gadulstwa.
Wspinaczka to pragnienie życia, a nie śmierci. W górach żyje się pełniej Tadeusz Łaukajtys

Każdy z nas ma jakąś pasję, jakąś drogę ucieczki od szarej, nudnej codzienności. Niektóre z nich są bardziej przyziemne, inne zdecydowanie mniej. Jednak czy to naprawdę takie ważne? Licytowanie się o granicę, której teoretycznie nie można, bądź nie powinno się przekraczać? Skoro to właśnie pasje pozwalają nam oderwać się choć na chwilę od otaczającej nas rzeczywistości, jeżeli choć w małym stopniu sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, powinniśmy je pielęgnować, a nie zduszać w zarodku. To przecież dzięki nim żyjemy bardziej.

Siedząc pod ciepłym kocem, popijając jeszcze parującą herbatę nie czuję się chociażby w najmniejszym stopniu upoważniona do tego, by wydawać jakieś osądy, by kogokolwiek oceniać. Jednak tragiczne wydarzenia na Broad Peak z 2013 roku wywołały ogromną medialną burzę, która osiągnęła niespotykaną wręcz do tamtego momentu skalę. Nagle himalaizm stał się tematem pierwszych stron gazet, a sami uczestnicy wyprawy i przede wszystkim ich moralność została poddana publicznej ocenie. Książka ta natomiast skupia się na faktach, a nie na zaognianiu powstałego konfliktu, który niejako podzielił środowisko górskie. Rzetelna, przemyślana, dopracowana w najmniejszym szczególe. Bez oceniania, bez opowiadania się po którejś ze stron.

Widząc ten zachód słońca, uświadomiłem sobie, że zacznie się jeden z najważniejszych momentów naszego życia. Moment walki o powrót do żywych. Artur Małek

Już teraz przyznam, że dawno żaden reportaż nie wywołał we mnie aż tak wielu emocji, a znajdujący się z tyłu książki opis serii Rzeczywistość wciąga bardziej niż fikcja idealnie oddaje tę pozycję. Pozycję, która całkowicie mnie pochłonęła. To smutne, jednak nie od dziś wiadomo, że ludzką ciekawość tragedie przyciągają najbardziej. Ale Broad Peak. Niebo i Piekło to nie tylko relacja pierwszego, dramatycznego zimowego wejścia na ten szczyt. To również ukazanie w piękny sposób życia osób, które raz na zawsze zapisały się w historii himalaizmu. Dzięki tej pozycji przenosimy się w czasie i odkrywamy jak i kiedy to wszystko się w ogóle zaczęło, jak stopniowo rodziła się w nich ta ogromna, nieopisana pasja do wspinaczki, jak z biegiem czasu ewoluowała w nich miłość do gór. Poznajemy również tę drugą stronę, stronę bliskich himalaistów. Poruszające, ale przeprowadzone z niebywałym wyczuciem wywiady z rodzinami wspinaczy ukazują ich perspektywę względem pasji bliskich. I przede wszystkim pozwalają ją zrozumieć.

Byłem przekonany, że walczę o przetrwanie. Czy słusznie? Tego się nigdy nie dowiem i będę musiał z tym żyć. Adam Bielecki

Przedstawiona została również niesamowita historia, jak i sama idea programu Polskiego Himalaizmu Zimowego. W książce tej ukazane zostało, skąd wzięła się motywacja osób, które dążyły do jego zrealizowania oraz dobrze znana łatka "Zimowych Wojowników", która prawdopodobnie nieodwracalnie przylgnęła już do legend polskiego himalaizmu. A jeżeli już o legendach mowa... Autorzy skupili się również na innych wielkich postaciach wspinaczkowego świata, między innymi na Arturze Hajzerze oraz Krzysztofie Wielickim, dzięki czemu poznajemy również zarys ich górskich (i nie tylko) przygód. Ponadto wspomniane są inne koszmarne wydarzenia z 2013 roku, który nieustannie zbierał swoje żniwa, takie jak chociażby śmiertelny wypadek Artura Hajzera, czy też masakra z udziałem terrorystów pod Nangą Parbat, która wstrząsnęła górskim środowiskiem na całym świecie.

Autorzy starają się również odpowiedzieć na pytanie, czy po Broad Peaku ostatecznie nastąpił koniec pewnej epoki? Czy w dobie wypraw komercyjnych, narodowych ekspedycji zastępowanych koleżeńskimi i towarzyszącej im ogromnej oprawy medialnej jest jeszcze w ogóle szansa, by wskrzesić "złotą erę" polskiego himalaizmu? Aby się tego dowiedzieć, musicie sięgnąć po ten reportaż. Ja powiem tylko jedno - naprawdę warto.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Ver.reads
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć