ebook Cicha przystań
2.93 / 5.00 (liczba ocen: 289) Ilość stron (szacowana): 373

Cicha przystań

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Zuza, pracowniczka prokuratury zostaje wysłana na przymusowy urlop, który postanawia spędzić w Mokrowie, malowniczo położonej pojezierskiej miejscowość letniskowej. Życie Zuzy nie układa się najlepiej, jest przepracowana, ma kłopoty z mężczyznami, nie może uwolnić się od toksycznej matki, a w dodatku pewna rzecz nie daje jej spokoju… Rok temu w tajemniczych okolicznościach nad mokrowskimi jeziorami zginęła jej przyjaciółka Baśka. Choć powiedziano jej, że Baśka utonęła, Zuza nie może w to uwierzyć, bo Baśka, była świetną pływaczką. Od momentu przyjazdu Zuzy do Mokrowa, zaczynają się dziać dziwne rzeczy, Zuza nabiera coraz większych podejrzeń, że za śmiercią przyjaciółki stoi jakiś mroczny sekret…

Marta Mizuro (ur. 1970) – krytyk literacki. Laureatka Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1996 do 2000 r. współpracowała z "Telewizyjnymi Wiadomościami Literackimi'", emitowanymi w na antenie TVP 2. Od 2001 do 2004 r. była redaktorką zawieszonego obecnie wrocławskiego Tygodnika Internetowego TIN. Regularnie publikuje recenzje m.in. w FA-arcie, Nowych Książkach, Przekroju, Zwierciadle, a także na łamach portalu Polskiego Radia. pracuje w miesięczniku „Odra” i prowadzi rubrykę książkową w „Zwierciadle”, była członkiem jury Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka we Wrocławiu.

Cicha przystań od Marta Mizuro możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Atmosfery Twin Peaks nie poczułam, natomiast uwielbienie autorki do serialu owszem. Zuzy na początku strasznie nie lubiłam, książka mnie wręcz męczyła. Ale powoli, powoli... wciągnęło, Zuza zyskała ludzką twarz a zagadka zaintrygowała. Rozwiązanie ciekawe. A główne wrażenie po lekturze - całe szczęście, że nie mieszkam w małym, cichym i spokojnym miasteczku... to może jednak coś z tym Twin Peaks?

  • Awatar

    Zuzanna Bylińska, w której mam wrażenie ukrywa się równolegle alter ego samej autorki oraz precyzyjnie skonstruowana kreacja artystyczna, sprawiła mi jeszcze w części książki kłopot swoją osobowością. To z zawodu prokuratorka, z balastem doświadczeń i wymogów pracy w świecie zbrodni i zła ludzkiego, ale także świecie z dominacją męską, co dla tej historii ma znaczenie. To osoba z dość niewyparzonym językiem, nie bojąca się ludzi, choć równocześnie w wielu sytuacjach wycofana i zamknięta emocjonalnie. Na wiele rzeczy spoglądająca przez kliszę filmową, stąd częste przywołania i nawiązania do wielu tytułów filmowych, jak na przykład: „Closer", "Dr House", "Noce i dnie”, "Czułe słówka”, ”Zostawić Las Vegas” czy "Archiwum X”. Czy takie elementy podniosły jakość narracji? Moim zdaniem trochę ją przegadały. Właściwa czytelnicza jakość i atrakcyjność powieści ukrywa się - fizycznie - w jej drugiej części i w jej - jak nazwałem na samym początku recenzji - drugiej twarzy. I taką pisarsko Mizuro lubię. Łagów z tytułową cichą przystanią, przestaje być niebiańską krainą spokoju i wakacyjnym rajem. Wraz ze śmiercią dwóch osób, na przestrzeni tylko kilku tygodni, pozornie nie wskazujących na przestępstwo rozpędza się akcja powieściowa i wchodzimy wreszcie w świat intrygi. Od tego momentu tajemnica przeszłości (przywołam tu „Noc Nenufarów) oraz zawiązana milcząca zmowa mieszkańców małego miasteczka zaczyna wyziewać spod tego, co widoczne na zewnątrz i pozornie neutralne. Co przyjemne w tego typu lekturach, dostrzegamy to, albo wespół z nosem śledczym Zuzy, w końcu prokuratorki, choć ciągle zainteresowanej sprawą poza zawodowo, albo też dokonujemy własnych spostrzeżeń, niejako obok, a nawet w rywalizacji z główną bohaterką. Bylińska dzięki temu staje się postacią ciekawszą, mocniejszą, bardziej wyrazistą. Autorka „Cichej przystani” do samego końca pociąga za sznurki wielu wątków, zamyka nas w labiryncie intrygi i samego śledztwa. Stanowczo druga połowa lektury powieści Marty Mizuro to znakomity kąsek dla miłośników dobrej literatury kryminalnej.
    www.kryminalnapila.blogspot.com

Warto zerknąć