ebook Bardziej gorzka niż śmierć
3.35 / 5.00 (liczba ocen: 147)

Bardziej gorzka niż śmierć

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Pewnego deszczowego popołudnia, w jednym ze sztokholmskich bloków pięcioletnia Tilde staje się świadkiem śmiertelnego pobicia swojej mamy.

W tym samym czasie psychoterapeutka Siri wraz ze swoją przyjaciółką Ainą spotykają się z grupą kobiet, ofiar przemocy domowej, którym mają pomóc uporać się z traumatycznymi przeżyciami. Podczas serii wieczornych sesji kobiety dzielą się swoimi historiami, opowiadają o beznadziejnej miłości, przemocy i poniżeniu.

Jednocześnie Siri przeżywa osobiste rozterki – czy powinna zawierzyć miłości, która i jej, i tylu innym kobietom przyniosła jedynie rozczarowanie?

Stopniowo dzieje Tilde splatają się z losami Siri i uczestniczek terapii grupowej. Poszukiwanie pojednania i zadośćuczynienia przeradza się w szalony pościg za groźnym mordercą.

Camilla Grebe i Asa Traff są siostrami. Camilla, urodzona w roku 1968, jest ekonomistką, współzałożycielką wydawnictwa StorySide, specjalizującego się w wydawaniu audiobooków. Obecnie kieruje firmą konsultingową. Mieszka w Sztokholmie.

Asa, rocznik 1970, jest psychologiem i razem z dwoma kolegami prowadzi poradnię psychologiczną w centrum Sztokholmu.

„Bardziej gorzka niż śmierć” to druga książka tych autorek. Pierwsza, „Spokój duszy”, ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 2013 roku.

Bardziej gorzka niż śmierć od Camilla Grebe, Asa Träff możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nie ma miłości bez cierpienia. Zawsze jest tak, że ktoś chce jeszcze więcej. I zawsze ktoś inny zostaje oszukany. Wiecznie ten ból.
Nasze życie społeczne opiera się głównie na kontakcie z różnymi ludźmi. Codziennie na swojej drodze napotykamy różne osobowości i obserwujemy zmienne typy ludzkich zachowań. Wielu z nas zastanawia się, dokąd tak naprawdę nasza egzystencja nas poprowadzi i czy jesteśmy warci więcej niż sami o sobie myślimy. Człowiek jest jednostką skomplikowaną lecz zarazem prostą w swej istocie, a to czyni nas niepowtarzalnym i skłonnym do przejawów różnych typów zachowań.

Powieść Bardziej gorzka niż śmierć jest kryminałem psychologicznym, pisanym z punktu widzenia psychoterapeutki Siri Bergman. Jest to kobieta w średnim wieku, która przeżywa osobiste rozterki. Jest w związku, lecz nie jest gotowa ponownie się zakochać. Co to za cholerna miłość, która narzuca mi się z tamtej strony. Jest jak rysa na mojej duszy, tkwi jak klin między jawą i snem, dlatego przeszłość przecieka do mojego życia jak ścieki z nieszczelnej kanalizacji. Z drugiej jednak strony nie chce rozstawać się z partnerem i wciąż ma wątpliwości co do przyszłości związku. Nie ma miłości bez cierpienia. Zawsze jest tak, że ktoś chce jeszcze więcej. I zawsze ktoś inny zostaje oszukany. Wiecznie ten ból. Wraz z przyjaciółką Ainą prowadzą terapię grupową kobiet, ofiar przemocy domowej. Psychoterapeutki pomagają pacjentkom uporać się z przeszłością z widocznym już po kilku sesjach rezultatem. W tym samym momencie dochodzi do makabrycznej zbrodni, bynajmniej nie na tle rabunkowym, gdzie pięcioletnia Tilde jest świadkiem śmiertelnego pobicia swojej mamy. Wkrótce losy małej dziewczynki oraz uczestniczek terapii splatają się ze sobą i tworzą jeden wiecznie ciągnący się pościg za groźnym mordercą. To co najbardziej urzekło mnie w powieści to to, iż idealnie rozplanowane zostały wskazówki prowadzące do odnalezienia zabójcy. Pięcioletnia córka zmarłej kobiety, na pozór majacząca z powodu szoku wywołanego śmiercią matki oraz teoria na temat miłości, którą pacjent głównej bohaterki wypowiedział przy okazji odejścia jego żony: Skończyłem z miłością. Już nie chcę. Nie jest tego warta. Za dużo cierpienia.”, „W mózgu człowieka zakochanego występują te same neuroprzekaźniki co u wariata. Rozumiesz? Miłość jest śmiertelnie niebezpieczna. Strzeżcie się miłości. Czytając utwór literacki miałam wrażenie, że przeczytałam dotąd jedynie z dziesięć, może dwanaście stron. Książkę bardzo szybko się czyta, co zdecydowanie mogę uznać na plus. Zabójca jest osobą niepoczytalną, wynikającą po części z zaburzeń na tle psychicznym. Człowiek ten ma w sobie dwie osobowości i nigdy nie wiesz czego się po nim spodziewać. Ze swojej strony mogę dodać, iż na kryminał jest to trochę za mało. Po przeczytaniu książki, uważam ją bardziej za powieść czysto psychologiczną, niż kryminalną.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Marionetka Literacka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    „Bardziej gorzka niż śmierć” to przede wszystkim kryminał, a nie powieść psychologiczna czy obyczajowa. Intryga kryminalna odgrywa w niej istotną rolę, którą nie od razu odkrywamy. Choć dość szybko rozpoczyna się gra pomiędzy autorkami a czytelnikiem. Od pierwszych scen, zwłaszcza grupowych spotkań psychoterapeutycznych z ofiarami przemocy domowej, przeczuwamy, że coś musi się stać. Coś, co nosi charakter dramatyczny i zbrodniczy. I będzie wymagało śledztwa, rozwiązania. Oczywiście już w pierwszej scenie mamy do czynienia ze zbrodnią - brutalnym zabójstwem młodej kobiety, matki na oczach małej córki. Ale ściganie sprawcy tego morderstwa przez dużą część powieści jest jakby tematem ubocznym, bowiem na pierwszych stronach dominuje wątek związany z omawianym już zagadnieniem terapii grupowej ofiar przemocy domowej. Dopiero dramatyczne zajście podczas jednej z sesji terapeutycznej wysuwa na czołowy plan kryminalną intrygę. I okazuje się na końcu książki, że nie jest ona prosta, lecz złożona, w sposób zaskakujący i jednocześnie rzeczywisty, jak najbardziej życiowy. Wnikliwy czytelnik, co prawda przeczuwa i dostrzega pewne powiązania i zależności pomiędzy osobami i scenami, ale równocześnie fabuła jest ułożona w taki sposób, by nic nie było takie oczywiste i bezdyskusyjne. Po raz kolejny zresztą (podobnie jak w pierwszej powieści) policyjni śledczy, choć nie odpuszczają prowadzonej sprawy, to nie docierają do najważniejszych informacji, a przede wszystkim nie łączą odpowiednio faktów, co powoduje, że sprawca zawsze jest przed nimi, kreując realia i kierunek prowadzonego śledztwa. I znów główna bohaterka, Siri Bergman, staje oko w oko ze zbrodniarzem. Ponownie doświadcza chwil na granicy życia i śmierci, ale tym razem nie tylko swojego istnienia. Więcej powiedzieć nie można, by nie psuć przyjemności lektury.


    Camilla Grebe i Asa Traff w swoich dwóch powieściach cyklu: „Spokój duszy” i „Bardziej gorzka niż śmierć” stworzyły interesującą literacką wizję, w której łącznikiem dominujących wątków psychologicznych, społecznych i kryminalnych jest postać głównej bohaterki. Jest ona o tyle interesująca, o ile stanowi swoistą mieszaninę typowych, zwyczajnych przymiotów, bliskich każdemu człowiekowi obok cech wyjątkowych, pisarsko wykreowanych, celowo podnoszących atrakcyjność czytelniczą. Niewątpliwie bez postaci Siri książki dwóch sióstr-autorek posiadałyby przeciętny poziom kreacji literackiej. Ze stworzoną przez siebie terapeutką wartość artystyczna ich powieści wyrasta ponad przeciętną i stanowi nadzieję na dalsze, ciekawe tytuły, zwłaszcza, że jej papierowa biografia pozostałą w omawianym tytule otwarta.
    www.kryminalnapila.blogspot.com

Warto zerknąć