ebook Ja, robot
4.18 / 5.00 (liczba ocen: 211175)

Ja, robot
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.95
Audiobook - najniższa cena: 21.95
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 19.95 zł Lub 19.95 zł
-29% 21.95 zł Lub 19.76 zł
24.90 zł
35.25 zł Lub 31.73 zł
39.90 zł
28.49 zł
30.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dziewięć klasycznych opowiadań science fiction o ewolucji robotów posiadających sztuczną inteligencję. Książka, która stała się inspiracją dla filmu o tym samym tytule.

„Ja, robot” to absolutnie klasyczne opowieści science fiction napisane przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez ludzi poleceń i starać się zachować własne istnienie. W dużym stopniu to dzięki maszynom ludzkość wciąż istnieje i zaczyna kolonizować Galaktykę. Ale same roboty przechodzą ewolucję od zaprogramowanych pomocników przez świadomych towarzyszy ludzi do ich – czy im się to podoba, czy nie – przywódców.
Opowiadania Isaaca Asimova to niezwykłe historie robotów popadających w obłęd, miewających zdolności telepatyczne i poczucie humoru, tworzących własnych bogów, i w końcu – świadomych własnej inteligencji i siły – prowokujących najważniejsze pytanie: o istotę człowieczeństwa.

O e-booku ja, robot blogerzy napisali: 

Nie da się ukryć, że wszystkie dziewięć historii zostało bardzo dobrze przemyślanych i zaplanowanych, a wnioski z nich płynące dają wiele do myślenia na temat sztucznej inteligencji. - Łukasz marciniak - Świat fantasy

Zdecydowanie mogę uznać moje pierwsze spotkanie z Asimovem za bardzo udane. Była to bardzo przyjemna opowieść, której nie brakuje świetnego klimatu, dobrej fabuły czy ciekawych bohaterów. Poza tym, że jest to po prostu dobra powieść fantastyczna, to mimo wszystko skłania do refleksji i daje do myślenia. - Meg Sheti - BookeaterReality

Ja, robot od Isaac Asimov możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zbiór opowiadań Ja, robot został opublikowany ponad 70 lat temu, a dokładniej mówiąc w 1950 roku. Znajdziemy tutaj dziewięć krótkich, ale bardzo dobrze i lekko napisanych historii, z których każda pokazuje kolejną ewolucję robotów i problemy, jakie napotkali ich twórcy. Niekiedy są to zagadnienia dość prozaiczne, które mają pokazać jakie dylematy mogą napotkać roboty wykonując swoją pracę i będąc ograniczonymi Prawami Robotyki. Autor pokazuje również jakie problemy napotykają twórcy robotów, którzy wydają im polecenia, co niekiedy nie jest wcale takie proste i może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Cała fabuła jest związana z trzema Prawami Robotyki, które Isaac Asimov wymyślił, na długo zanim poziom techniki i robotyki osiągnął taki poziom, żeby można było w ogóle zajmować się tego typu zagadnieniami. Nawet współcześnie nie mają one jeszcze zastosowania, ponieważ nie istnieją inteligentne roboty, jakie występują w książce. Niemniej jednak prawa te stanowią bardzo interesujący punkt wyjścia do rozważań, które później inspirowały dziesiątki autorów science fiction. Nie da się ukryć, że wszystkie dziewięć historii zostało bardzo dobrze przemyślanych i zaplanowanych, a wnioski z nich płynące dają wiele do myślenia na temat sztucznej inteligencji.

Prawa Robotyki:

1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.
2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.
3. Robot musi chronić samego siebie, o ile tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.

Ja, robot jest to zbiór 9 opowiadań science fiction, w których Isaac Asimov pokazuje ewolucję robotów, obdarzonych sztuczną inteligencją, których zachowanie kontrolują trzy Prawa Robotyki. Polecam!

Ocena: 5+/6
©Świat fantasy
Tak naprawdę Ja, robot jest na swój sposób zbiorem różnych opowiadań czy historii, które mimo wszystko wydają się mieć wspólny wydźwięk. Roboty posiadające sztuczną inteligencję zaczynają popadać w obłęd, stają się świadome własnej siły i mądrości, co zaczyna zagrażać ludziom. Zdecydowanie mogę uznać moje pierwsze spotkanie z Asimovem za bardzo udane. Była to bardzo przyjemna opowieść, której nie brakuje świetnego klimatu, dobrej fabuły czy ciekawych bohaterów. Poza tym, że jest to po prostu dobra powieść fantastyczna, to mimo wszystko skłania do refleksji i daje do myślenia.

Cała recenzja na blogu: Ja, robot

Ocena: 5/6
©BookeaterReality
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Fanem Asimova zostałem po lekturze Fundacji. Niestety muszę stwierdzić, że opowiadania o robotach to nie moja bajka. Podczas lektury czuć, że całość nieco trąci myszką. W tej tematyce zdecydowanie bardziej udanym dziełem jest chociażby "Pozytronowy detektyw".

  • Awatar

    Dość filozoficzne podejście do kwestii robotów i sztucznej inteligencji. Momentami zabawne, momentami nieco straszne opowiadania o świecie, w którym roboty żyją obok nas i niekiedy są bardziej ludzkie od samych ludzi, którzy nałożyli im kaganiec praw robotyki. Ta lektura to czysta przyjemność.

Warto zerknąć