ebook Pokolenie Ikea
2.59 / 5.00 (liczba ocen: 8491)

Pokolenie Ikea
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 17.28
Audiobook - najniższa cena: 24.49
wciąż za drogo?
21.39 złpremium: 13.80 zł Lub 13.80 zł
-9% 17.28 zł Lub 15.55 zł
20.40 zł
23.00 zł
23.00 zł Lub 20.70 zł
-9% 17.28 zł
17.28 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dosadna, pełna ekspresji powieść o młodych współczesnych, którzy pracują po to, aby spłacać kredyty, i czują się coraz bardziej rozczarowani rygorystycznym życiem sprzedanym za namiastki szczęścia.

Jak zabawia się w piątkowy wieczór młody gwiazdor warszawskiej palestry? O czym śni Olga, grzeczna dziewczynka z dobrego domu, codziennie wbijająca się w garsonkę? Za czym tęsknią ludzie w szklanych wieżowcach? Co jeszcze można sprzedać? Czy życie trwa przez dwa tygodnie w roku?

„Znam ten typ. Taki, kurwa, emocjonalny dusiciel. Dusi i dusi, i dusi. Gdzie idziesz? O której wrócisz? Pamiętaj, mamy jechać do mamy! Czemu tyle pijesz? Inni tyle nie piją. Zabaw mnie. Jesteś taki nudny.
 Nie pójdziesz grać w kosza. Wszystko ja muszę robić. Czy ty mnie jeszcze kochasz? Dlaczego Cię jeszcze nie ma, co Ty sobie myślisz? Zmień pas! Stań tutaj!
Kiedy pojedziemy na zakupy do Ikei? Gdzie wchodzisz, dopiero myłam podłogę! Dlaczego ciągle siedzisz przy komputerze? Kiedyś byłeś inny.
Dawniej żona Ufa robiła mu laskę w parku o dwunastej w południe. Teraz robi mu co najwyżej pranie.
Man is incomplete, until he is married. Then he is finished” – fragment powieści

Pokolenie Ikea od Piotr C. możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Wśród czytelników pojawia się wiele skrajnych opinii na temat książki Pokolenie Ikea autorstwa Piotra C – „pracującego w jednej ze szklanych warszawskich korporacji”. Przeciwnicy tej publikacji zarzucają pisarzowi nadmierne używanie przekleństw i przedmiotowe podejście do kobiet. Fani z kolei zwracają uwagę na cięty dowcip. Jedno jest pewne – jeśli oczekujecie po tej książce literatury wyższych lotów to lepiej spokojnie sięgnijcie po coś innego. Pokolenie Ikea to tekst na jeden raz. A i to przychodzi z niemałym trudem.

Mój największy problem z tą książką to fakt, że jest ona nierealistyczna. Trudno uwierzyć bowiem w to, iż istnieją ludzie o tak ograniczonych poglądach i sposobie patrzenia na świat. Piotr C stworzył „satyrę XXI wieku”, ale zdecydowanie nieudaną. Nawet jeśli pojawiają się w niej fragmenty rzeczywistych zachowań to są one przejaskrawione do granic możliwości.

Całość wywodu trzydziestoletniego prawnika, którego niemalże życiowym celem jest „zaliczanie kolejnych panienek”, ubarwiona jest wieloma, wieloma przekleństwami. Nie mam problemu z wulgaryzmami w książkach. Są one dość istotnym elementem, ponieważ dodają realizmu. Komu z nas nie zdarza się czasem przekląć? Niektórym zdarza się częściej, innym rzadziej. Niestety co za dużo to niezdrowo, a w tym przypadku autor stanowczo przesadził.

Z drugiej jednak strony książka stanowi interesującą propozycję ze względu na styl pisania. Ociera się on co prawda mocno o grafomanię, ale stanowi intrygującą ciekawostkę. Piotr C pisze w sposób bardzo dynamiczny, a sama publikacja – mimo, iż krótka – to przepełniona jest najróżniejszymi obserwacjami i przeżyciami. Autor bardzo często używa krótkich, jednowyrazowych zdań. Warto również zwrócić uwagę na słownictwo używane w książce. Pojawiają się tu nawet definicje między innymi tytułowego pokolenia ikea, szlaufów czy też słoików. Bez wątpienia nie jest to literatura wysokich lotów, ale posiadająca zaskakująco bogate słownictwo. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę kolejne określenia seksu i użycia coraz to nowych przekleństw w najróżniejszych połączeniach.

Jednego nie można Piotrowi C. zarzucić – jest on dość dobrym obserwatorem otaczającej go codzienności, co przejawia się choćby w ciętym dowcipie głównego bohatera. Jednak zabrakło mu pomysłu na dobre użycie tej umiejętności. W efekcie powstał niestety zlepek historii o relacjach damsko-męskich okraszony realiami pracy w korpo z dużą dawką wulgaryzmów. Pokolenie Ikea nie wnosi zupełnie nic wartego zapamiętania. Może co najwyżej być źródłem dość wątpliwej rozrywki. Na jeden wieczór.

Ocena: 2+/6
©Zaczytana28
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Ogólnie znajdzie się parę błyskotliwych przemyśleń, ale w większości książka to dramat - takie nocno-pijackie wynaturzenia trzydziestolatka po kilku winach.

 • Awatar

  Bardzo, bardzo słabe. Taka trochę Bridget Jones napisana przez kogoś bez polotu i ze zbyt wysokim mniemaniem o sobie.

 • Awatar

  Niestety nie da się tego czytać.

 • Awatar

  Całkowicie niestrawny język książki, ani nie można się odprężyć po prostu czytając stronę za stroną, ani nie ma głębszego przesłania - szkoda czasu.

 • Awatar

  Nic ciekawego, specjalnego, intrygujacego... a jednak pochłaniasz ją w jeden wieczór. Lekka i przyjemna lektura.

 • Awatar

  Zabawna, choć wulgarna. Na pewno nie dla każdego, raczej dla czytelnika z dystansem do siebie i do książki. Taka na poprawę humoru, bez większego polotu.

 • Awatar

  książka lekką ręką pisana. troche przekoloryzowany obraz ale warte przeczytania.

Warto zerknąć