ebook Błękitny zamek
4.02 / 5.00 (liczba ocen: 5531) Ilość stron (szacowana): 189

Błękitny zamek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 10.00
Audiobook - najniższa cena: 15.82
-49% 10.00 zł
18.59 złpremium: 11.99 zł Lub 11.99 zł
19.92 zł Lub 17.93 zł
19.99 zł
19.99 zł Lub 17.99 zł
15.55 zł
16.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (23)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

29-letnia Joanna mieszka z despotyczną matką i ciotką w starym domu w Deerwood, w Kanadzie. Wyśmiewana przez rodzinę z powodu staropanieństwa i nieśmiałości, Joanna znajduje ukojenie w snuciu marzeń o Błękitnym Zamku, gdzie jest adorowana przez najprzystojniejszych rycerzy i nie musi słuchać przezwisk o „starej pannie”.

Gdy pewnego dnia dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę, zdaje sobie sprawę, że nie ma nic do stracenia i zaczyna żyć własnym życiem, nie przejmując się opinią rodziny i społeczeństwa. Ku zgrozie bogobojnej matki Joanna decyduje się opuścić własny i zamieszkać w domu Ryczącego Abla, lokalnego awanturnika i pijaczyny, aby zaopiekować się jego umierającą córką i swoją dawną przyjaciółką. Joanna decyduje się robić to, na co ma ochotę i żyć pełnią życia, nie tylko w wyimaginowanym, ale także tym rzeczywistym świecie.

O e-booku Błękitny zamek blogerzy napisali:

Po tej lekturze pozostaje ze mną jedna myśl: nie czekaj na podróż do swojego błękitnego zamku, aż śmierć stanie u progu. Życie masz tylko jedno i ono jest Twoje, nie Twoich najbliższych. To Ty masz być szczęśliwa i grzać innych swoim blaskiem, wtedy świat jest lepszy. - Joanna Maziarka - Glonek - Zaczytana Majka

Błękitny zamek od Lucy Maud Montgomery możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Miłość jest najwyższym i najszlachetniejszym celem, do jakiego może dążyć człowiek.
Rozpacz czyni człowieka wolnym, nadzieja - niewolnikiem.
Jeśli się płaci za jakieś doświadczenie, staje się ono twoją własnością.
Kto mógłby znieść życie, gdyby nie miał nadziei na śmierć.
Nie ma czegoś takiego jak wolność. Są tylko rozmaite formy niewoli i zobowiązań.
Książka opowiada o dosyć zwyczajnym w dzisiejszych realiach przypadku. Dwudziestodziewięcioletnia Valancy mieszka w rodzinnym domu z matką i ciotką. Jednak w czasach współczesnych bohaterom fakt ten jest traktowany jako staropanieństwo, piętnujące dziewczynę w oczach rodziny. Niestety, ze względu na podejście najbliższych, Valancy jest zahukaną, wyblakłą kobietą, nawykłą do potakiwania i usługiwania wszystkim wokoło. Jedyną pociechą jest dla niej tytułowy, istniejący w jej wyobraźni Błękitny zamek, w którym może być sobą, a tłum adoratorów powtarza tylko jej imię. Jednak pewnego dnia poukładany świat rodziny Strilingów drży w posadach. Valancy postanawia zawalczyć o siebie i wyjść z ram wyznaczonych jej przez dotychczasowe życie i korzystać z tych kilku miesięcy, które jej pozostały. Co skłoniło ją do takiego kroku? List zawierający krótką diagnozę, nie pozostawiający nadziei na wyleczenie. Ciekawi dokąd zawiedzie dziewczynę ta decyzja? Czy uda się jej zajrzeć za bramy błękitnego zamku i znajdzie wymarzoną miłość, nim nadejdzie jej czas?

Wydawało mi się, że znam styl autorki na podstawie szalonej młodzieńczej miłości do serii Ania z Zielonego wzgórza. Z jednej strony odnalazłam charakterystyczne elementy jak chociażby kobieca główna bohaterka, pochodzenie czy czas rozgrywania się akcji, z drugiej moralizatorskie wtrącenia. Jednak to było coś świeżego. Stanowczo jest to książka skierowana do starszych czytelniczek, pełna humoru, zadziorności i próby przełamania sztywnych schematów. Co prawda przewidziałam rozwój kilku wątków, jednak i tak wyśmienicie się bawiłam.

Uśmiałam się setnie, gdy Valancy po przemianie konfrontuje się ze skostniałym podejściem rodziny. Ciągle by narzekali i szukali dziury w całym! Dziewczyna siedzi w domu — źle, wyszła ze swojej skorupy — jeszcze gorzej! I to ciągłe powoływanie się na wstyd! Ten cytat z pewnością sobie zapiszę, przyda się w odpowiedzi na złośliwe docinki:

Czy ty nie masz wstydu? (...) Mam, ale to, czego ja się wstydzę, różni się od tego, czego wy się wstydzicie.

Bohaterowie w większości przypadków trzymają się narzuconych im ról i można przewidzieć jak zareagują. Oprócz Valancy i osób, które spotyka kobieta na swej drodze po usłyszeniu wyroku, postacie są raczej płaskie i stanowią dekorację dla wątku pierwszoplanowego.

Jednak biorąc poprawkę na czasy, w których powstała książka i nie czepiając się bardzo mocno schematyczności bawiłam się wyśmienicie! A może właśnie potrzebowałam książki, w której choć raz autorka nie bawi się ze mną w kotka i myszkę na każdym kroku?

W każdym razie po lekturze pozostaje ze mną jedna myśl: nie czekaj na podróż do swojego błękitnego zamku, aż śmierć stanie u progu. Życie masz tylko jedno i ono jest Twoje, nie Twoich najbliższych. To Ty masz być szczęśliwa i grzać innych swoim blaskiem, wtedy świat jest lepszy.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Książka - wspomnienie dzieciństwa i czasów, gdy czytało się "Anię z Zielonego Wzgórza". Czasów ufności i książek, w których wszystko kończyło się dobrze, źli bohaterowie znajdowali karę za swoje czyny, a dobrzy spełnienie marzeń. Wszystko było proste, czarno-białe, świat bezpieczny w swej przewidywalności.
    Książka w konwencji dla dorastających panien, ale ma w sobie coś, co uwiedzie kobietę w każdym wieku.

Warto zerknąć