ebook Caryca
3.63 / 5.00 (liczba ocen: 838)

Caryca
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.95
Audiobook - najniższa cena: 44.85
wciąż za drogo?
19.95 zł
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
30.72 zł
31.92 zł Lub 28.73 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
-16% 29.90 zł
31.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Fascynująca historia niewiarygodnego awansu Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant, która została pierwszą w dziejach carycą samodzielnie rządzącą Rosją. Powieść Ellen Alpsten to doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej kobiety, która przez ponad 20 lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji tylko pozornie pozostając w jego cieniu. „«Caryca» sprawia, że «Gra o tron” wydaje się bajką dla dzieci” – Daisy Goodwin

Kochanka, matka, morderczyni. Pierwsza kobieta, która samodzielnie władała Rosją.

Z nieprawego łoża, biedna, ale uderzająco piękna Marta w wieku 15 lat zostaje sprzedana na służbę. Tam w akcie desperacji popełnia zbrodnię i musi uciekać. Dziewczynę porywa nurt wielkiej wojny północnej. Kiedy pracuje jako praczka w obozie wojskowym, wpada w oko carowi. Namiętny i obdarzony żelazną wolą Piotr Wielki pragnie zmienić konserwatywne rosyjskie carstwo w nowoczesne zachodnie imperium. Dzięki sprytowi, odwadze i ambicji uboga dziewczyna staje się Katarzyną I. Lecz drogo ją to kosztuje.

Kiedy Piotr umiera, imperium zostaje bez dziedzica, a Rosji grozi chaos. Pustkę tę wypełnia ona – kobieta, która stała u boku cara przez dziesięciolecia: równie ambitna, bezwzględna i namiętna co on.

Od rozrywek rozpustnej arystokracji, poprzez pachnące kadzidłem rytuały Kościoła prawosławnego aż po horror sal tortur – cały oszałamiający i niebezpieczny świat imperialnej Rosji staje przed oczami jak żywy. „Caryca” (ebook w formacie epub, kindle mobi) to opowieść o wyjątkowej kobiecie, która, sięgając po władzę, zmieni rosyjskie imperium.

Rekomendacje e-book Caryca:

• Olśniewająca i precyzyjna niczym zdobione klejnotami i emalią dzieła Fabergégo... świeża i elegancka powieść historyczna przepleciona emocjami i wigorem. - Adriana Trigiani, autorka cyklu o Valentine Roncalli

• Miłość, seks i lojalność kontra wojna, intryga i zdrada tworzą malowniczą opowieść, równie egzotyczną i potężną jak osiemnastowieczna Rosja. Świetnie oddane tło historyczne i piękny język tworzą powieść idealną. - Nancy Goldstone, autorka powieści Królowe rywalki

O e-booku Caryca blogerzy napisali: 

Świetne polskie tłumaczenie, oddające barwny i działający na wyobraźnię styl Alpsten, mnóstwo ciekawych faktów historycznych wplecionych w ekscytującą i przepełnioną cielesnością fabułę sprawiają, że od Carycy nie sposób się oderwać. Przeczytajcie koniecznie! - SieCzyta - Kasia Sosnowicz

Caryca to nie nudna lekcja historii i opis militarnych poczynań Piotra I. To wypełniona emocjami powieść, która wiele razy złamie nam serce i pozostanie w pamięci dożywotnio. - Tylko skończę rodział - Anna Sukiennik

Caryca od Ellen Alpsten możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Życie jest zbyt krótkie, żeby być mściwym. Nienawiść i gniew kradną tylko spokój serca.
Miłość. Kochać to znaczy znać także ciemne strony drugiej osoby i pragnąć ich. Ty jesteś moją planetą, a ja znam cię całego, nawet bez patrzenia przez teleskop na niebo.
Rosja na przełomie XVII i XVIII wieku, czyli okres panowania Piotra I. Czasy niespokojne, krwawe, ale i pełne zmian, otwarcia na nową kulturę, modę.
Czasy w stylu "Zróbmy więc imprezę jakiej nie przeżył nikt, niech sąsiedzi walą, walą, walą do drzwi"...
To nic, że głód, bieda, przestępstwa, gwałty wiodą prym na ulicach. Bawmy się, a potem dalej, dalej mordować ludzi w imię honoru i miłości do ojczyzny...
Za panowania Piotra I był tylko jeden (sic!) rok pokoju... Rosja to potęga, Rosja to mocarstwo niepokonane. Knowania, zbrodnie, zesłania pomieszane z biesiadowaniem, blichtrem, tańcami, rozpustą i niepohamowaną chucią. I gdzieś między tym wszystkim musi się odnaleźć Marta, biedna praczka sprzedana na "służbę", którą pokrętny los rzucił w ramiona cara.

Minęło kilkanaście dni od momentu, kiedy przeczytałam ostatnie zdanie Carycy i nadal nie potrafię zebrać myśli. Zapierająca dech w piersiach. Przygnębiająca. Oszałamiająca bezmiarem okrucieństwa, pragnieniem władzy i bezwzględnością ówczesnego świata za panowania Piotra I.
Ellen Alpsen zabiera nas do świata intryg, namiętności, podstępu. Świata wypełnionego bogactwem, zabawą ale przede wszystkim niepewnością i strachem.
Caryca to opowieść o ubogiej dziewczynie, która została pierwszą kobietą samodzielnie władającą Rosją - Katarzyną I. Od praczki do cesarzowej. Od szczęśliwej, beztroskiej dziewczyny, do bezwzględnej, ciężko doświadczonej przez los żony cara Rosji.

Caryca to doskonała literatura zdecydowanie NIE TYLKO dla miłośników powieści historycznych. Plastyczne opisy, doskonała kreacja postaci, dbałość o szczegóły, pełne emocji fragmenty dotyczące kolejnych tragedii osobistych Katarzyny I.

Caryca to nie nudna lekcja historii i opis militarnych poczynań Piotra I. To wypełniona emocjami powieść, która wiele razy złamie nam serce i pozostanie w pamięci dożywotnio.
Doskonała. Polecam bardzo.

Ocena: 5+/6
©Tylko skończę rozdział
Wspaniale czytało się Carycę – porywającą, pełną namiętności historię ubogiej dziewczyny, która zrządzeniem losu trafiła wprost w ramiona wielkiego cara Rosji.

Gdy brutalnie doświadczona przez życie Marta zaczyna służbę u życzliwego pastora, nie liczy na nic więcej prócz dachu nad głową. Wkrótce jednak jej życie diametralnie się zmienia – niemalże z ulicy zostaje wywieziona na carski dwór, gdzie wpada w oko Piotrowi I. Czy niewinna dziewczyna będzie w stanie pokochać despotę?

Wznowienie Carycy Ellen Alpsten w czasie, gdy wciąż trwa zbrodnicza napaść Rosji na Ukrainę, to doskonały pomysł – ta powieść dobitnie przypomina bowiem o niezaspokojonym apetycie i poczuciu bezkarności, które od wieków przyświecały rosyjskim władcom i które zawsze miały i – jak widać – wciąż mają druzgocące konsekwencje. Rosjanie są narodem pełnym kontrastów, co Alpsten udało się świetnie uchwycić. Brutalność, dzika namiętność, bezwzględność i wyjątkowo obrzydliwe okrucieństwo przeplatają się w tej historii z wielopokoleniową tradycją, arcyciekawą kulturą oraz zwykłą ludzką potrzebą miłości – zarówno małżeńskiej, jak i macierzyńskiej. Caryca jest napisaną z hollywoodzkim rozmachem bajką o Kopciuszku, który z nic nieznaczącej dziewczyny staje się najbardziej oddaną i docenioną powiernicą imperatora Wszechrusi.

W roli głównej Katarzyna I Aleksiejewna – druga żona cara Piotra I Wielkiego, budowniczego Petersburga, którego polityka zmierzała do przeobrażenia Rosji w nowoczesne – jak na tamte czasy – mocarstwo. Ta wywodząca się z biedoty wyjątkowo sprytna dziewczyna była nie tylko kochanką, żoną i matką dzieci jednego z największych despotów, lecz także pierwszą kobietą, która samodzielnie władała Rosją. Zachwycająca urodą, delikatna, świetnie odnalazła się wśród rozpustnej arystokracji i dzielnie dotrzymywała kroku rozbestwionemu carowi, choć nieraz także cierpiała. Piła jak mężczyzna, przymykała oko na liczne romanse, bez mrugnięcia przyglądała się torturom, a jednocześnie opłakiwała zmarłe przedwcześnie dzieci i z wyjątkową czułością opiekowała się mężem podczas ataków trawiącej go choroby. Piękna i subtelna, ale też zdeterminowana i skłonna do zła. Tak jak jej kraj – pełna kontrastów, bo pokochała potwora.

Świetne polskie tłumaczenie, oddające barwny i działający na wyobraźnię styl Alpsten, mnóstwo ciekawych faktów historycznych wplecionych w ekscytującą i przepełnioną cielesnością fabułę sprawiają, że od Carycy nie sposób się oderwać.

I ta zachwycająca okładka! Przeczytajcie koniecznie!

Ocena: 5+/6
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Książkę czyta się rewelacyjnie. Wciągająca historia prostej dziewczyny, która rządziła Rosją z bardzo dobrze oddanym tłem społecznym, historycznym i mentalnością Rosjan. Jedyne co mnie drażniło w samej Cesarzowej to fakt, że zajmowały ją błyskotki, wyśmienite jedzenie i stroje, a nigdy nie nauczyła się pisać i czytać, chociaż miała ku temu okazje.
  Dla tych, którzy uważają, że w powieści jest za dużo seksu: ta kobieta urodziła dwanaścioro dzieci. Dzieci nie biorą się z powietrza. A dla innych, dla których język jest zbyt infantylny: nie można w usta prostej chłopki wkładać słów oświeconej uczonej. To dopiero brzmi żałośnie i głupio.
  Polecam wszystkim, którzy szukają dobrej, barwnej, wielowątkowej powieści.

 • Awatar

  "Caryca" to literacki debiut Ellen Alpsten, i jakże udany! Z całą pewnością sięgnę po kolejne powieści tej autorki, jak tylko się pojawią.
  To książka, w której piękna i bezimienna chłopka Marta Skowrońska, trafia na carski dwór, by po pewnym czasie zostać…  imperatorową Rosji. To, oparta na historycznych faktach, opowieść o kobiecie prostej, ale niezwykle sprytnej i inteligentnej, która żyjąc u boku, i pozornie w cieniu, Piotra Wielkiego, pokazała jak potrafi być silna. 
  W książce doskonale opisane są realia Rosji w latach 1690 - 1727, okrutne, poruszające, frywolne… i jak doskonale to zostało ujęte, pośród cytatów na okładce książki - "Seks, używki i rock'n'roll na carskim dworze…".

  Książka jest rewelacyjna, doskonale napisana, trudno się od niej oderwać. Gorąco polecam. 

Warto zerknąć