ebook Lód
4 / 5.00 (liczba ocen: 6073) Ilość stron (szacowana): 1306

Lód
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.45
wciąż za drogo?
30.20 złpremium: 18.12 zł Lub 18.12 zł
-35% 27.45 zł Lub 24.71 zł
51.06 zł Lub 45.95 zł
54.90 zł
54.90 zł
44.87 zł
45.19 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Książka XX-lecia rankingu „Polityki”, obsypana najważniejszymi nagrodami przyznawanymi twórcom SF! Alternatywna wizja historii, w której I wojna światowa nigdy nie wybuchła...

Jacek Dukaj znowu udowadnia, że w fantastyce wciąż nie powiedziano ostatniego słowa! Akcja tej powieści toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy się nie odbyła. Jest 1924 r., a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Nieziemskie anioły mrozu, tzw. lute, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz...

Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka. Ma odnaleźć swojego ojca, który podobno potrafi porozumiewać się z aniołami mrozu. Tysiąc rubli gotówką wydobyłoby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie...

Fabuła „Lodu” wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych. Wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość.

Lód od Jacek Dukaj możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Prawda i fałsz nie istnieją na zewnątrz naszych głów.
Skoro nie wiesz, kim jesteś, przynajmniej miej pewność, kim nie jesteś.
Nie ma ucieczki od wstydu, jak tylko w inny wstyd.
To, czego się wstydzimy, i to, czego się nie wstydzimy - dzięki temu właśnie człowiek różni się od człowieka, że nie wszyscy wstydzą się tego samego, nie w tym samym stopniu, nie w tej samej sytuacji, nie wobec tych samych ludzi. On czyni mnie mną - mój wstyd.
Sami zawsze ostatni się dowiadujemy, jakiego idiotę zrobiliśmy z siebie w towarzystwie.
Prawdę można tylko powtarzać wiernie: po tym poznać kłamstwo, że kłamstwo się zmienia, że jest go więcej niż jedno.
Kto pragnie posiąść wiedzę o samym sobie, pragnie śmierci.
Kto pragnie posiąść wiedzę o świecie - ten pragnie życia.
Dobrą opowieść smakuje się jak dobry tytoń czy dobrą whisky, nie należy się spieszyć, nie należy popędzać opowiadającego, nie o to tu idzie, by dognać jak najprędzej do puenty, złapać za grzbiet fabułę, poznać losy, sensy i tajemnice, nie o to.
Lód to obszerna, licząca ponad 1000 stron książka, a w formie audiobooka o długości ponad 50 godzin. Nie jest to zatem lektura na kilka wieczorów, ale na zdecydowanie więcej. Co więcej, nie jest to też łatwa, ani lekka powieść, czego się zresztą spodziewałem po Jacku Dukaju. Autor kreśli w książce bardzo ciekawą i intrygującą wizję alternatywnej rzeczywistości obok której trudno przejść obojętnie. Jest ona stworzona z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, które poznajemy w miarę czytania - od sytuacji politycznej na świecie, po nowinki techniczne, aż po codzienne życie ludzi w skutej lodem rzeczywistości. To także historia pełna bardzo dobrze wykreowanych postaci, których losy śledziłem z zapartym tchem. Pojawia się wiele postaci historycznych, jak Nikola Tesla, który odgrywa dość ważną rolę w całej opowieści. Ponadto, w książce znajdziemy również wiele różnych wątków od naukowych i metafizycznych, przez miłosne i obyczajowe, aż po polityczne i gospodarcze. Trudno zatem jednoznacznie zakwalifikować Lód do jednego gatunku.

Książka Dukaja, jak napisałem wcześniej, nie jest najlżejszą powieścią i trudno się z tym nie zgodzić. Przede wszystkim bardzo dużo dużo jest tutaj rozmów i monologów dotyczących różnych rozważań filozoficznych, metafizycznych, czy politycznych. Są one ciekawe, bardzo przemyślane i trafnie opisują rzeczywistość. Jednakże powoduje to, że akcja jest dość nierówna, raz dużo się dzieje, a za chwilę mamy kilkanaście lub więcej stron rozważań i dyskusji na różne tematy. Zdecydowanie część można byłoby skrócić lub w ogóle usunąć, ponieważ nie wnoszą zbyt wiele do fabuły. W ten sposób akcja byłaby zdecydowanie płynniejsza, a rozmowy i rozważania bohaterów bardziej trafiałyby do czytelnika.

Lód jest książką opisującą alternatywną rzeczywistość, w której duża część świata jest skuta lodem. Jacek Dukaj stworzył dopracowaną i interesującą wizję, którą na długo zapamiętam. Żałuję tylko, że sama akcja powieści jest dość nierówna przez liczne rozmowy i rozważania bohaterów.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Się przeczytało się. Do końca nie wierzyło się, że do końca dotrwa się. I taki wstyd w człowieku, że przerzucał strony by pominąc to co nudne ;)

 • Awatar

  Pozycja nie dla wszystkich. O ile 'Inne pieśni' czytało się doskonale - tutaj język i słowotwórstwo 'daję w kość'. Historia ciekawa, a kreowane światy przez Pana Jacka Dukaja to czyste mistrzostwo!

 • Awatar

  Nie wszystkim się spodoba, ale ja kompletnie zatopiłam się w świecie lodu, nowej fizyki, zimna i wielu niesamowitych rzeczy. Warte każdego grosza! Polecam.

 • Awatar

  Wygląda jak książka pisana w dłuuugiej podróży przez Syberię, pozornie nic się nie dzieje, ale książka nie pozostawia obojętną i daje duż do myślenia.
  Niektóre motywy przywodzą na myśl powieści typu Lalka, ale są też motywy filozofii arystotelesowskiej czy szkoły platońskiej. Dla koneserów.

Warto zerknąć