ebook Tajemnica Edwina Drooda
3.67 / 5.00 (liczba ocen: 11414)

Tajemnica Edwina Drooda
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.04
wciąż za drogo?
23.24 złpremium: 14.99 zł Lub 14.99 zł
21.04 zł Lub 18.94 zł
24.99 zł
24.99 zł
21.24 zł
22.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

„Tajemnica Edwina Drooda" to bardzo mroczna, niedokończona powieść kryminalna Dickensa. Na przestrzeni wieków pojawiło się wiele spekulacji dotyczących jej związków ze śmiercią pisarza. Głównym bohaterem jest tutaj młody architekt Edwin Drood, który zgodnie z obietnicą daną jeszcze w czasach dzieciństwa ma zostać mężem pięknej Rosie Bud. Para jest do siebie bardzo przywiązana, choć płomienne uczucie między nimi już dawno wygasło. Pewnego dnia Drood znika w tajemniczych okolicznościach i ginie wszelki ślad po nim. Czy ma to związek z jego osobliwą narzeczoną albo pobliską palarnią opium? Powieść doczekała się wielu interpretacji, alternatywnych zakończeń oraz rozwiązań zagadkowego zniknięcia młodego architekta.

Jeśli gustujesz w mrocznych historiach z epoki wiktoriańskiej, na pewno będziesz pod wrażeniem tej pełnej teorii spiskowych i dwuznacznego erotyzmu lektury.

O e-booku Tajemnica Edwina Drooda blogerzy napisali: 

Samą powieść dość trudno ocenić, ponieważ jest niedokończona i nie znamy tak naprawdę jej zakończenia i rozwiązania zagadki kryminalnej. Niemniej jednak oceniając po tym, co Dickens zdążył napisać, to jest to historia z rozbudowanymi portretami psychologicznymi bohaterów, z ciekawą zagadką kryminalną i wiernym przedstawieniem realiów oraz problemów ówczesnego świata.  - Świat fantasy - Łukasz Marciniak

Tajemnica Edwina Drooda od Charles Dickens możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Powiadają, że w każdym domu gdzieś kryje się szkielet.
Tajemnica Edwina Drooda to książka, wokół której przez lata narosło wiele legend i tajemnic, a także licznych spekulacji i poszukiwań związku pomiędzy tą powieścią a śmiercią autora. Charles Dickens bowiem nigdy nie dokończył swojej książki i pozostawił jedynie notatki, dzięki którym powstało wiele alternatywnych zakończeń. Trzy z nich zostały zamieszczone w niniejszym wydaniu, dzięki czemu można poznać różne spojrzenie na rozwiązanie zagadki kryminalnej. Ta wbrew pozorom nie jest wcale taka trywialna i skrywa niejedną tajemnicę, choć to pierwszy i jedyny kryminał Dickensa.

Samą powieść dość trudno ocenić, ponieważ jest niedokończona i nie znamy tak naprawdę jej zakończenia i rozwiązania zagadki kryminalnej. Niemniej jednak oceniając po tym, co Dickens zdążył napisać, to jest to powieść z rozbudowanymi portretami psychologicznymi bohaterów, z ciekawą zagadką kryminalną i wiernym przedstawieniem realiów oraz problemów ówczesnego świata. Owszem, chwilami opisy potrafią być męczące ze względu na swoją długość, ale nie przeszkadza to w trakcie lektury. Natomiast dołączone trzy zakończenia pokazują, że w powieści mamy wiele niejasności, tajemnic i niedopowiedzeń, które autor z pewnością planował wyjaśnić w kolejnych rozdziałach, ale niestety już nie zdążył. Nic zatem dziwnego, że wokół tej książki wciąż są snute liczne spekulacje.

Tajemnica Edwina Drooda to ciekawie napisany kryminał, osadzony w XIX-wiecznej Anglii, z rozbudowanymi portretami psychologicznymi. Niestety książka nigdy nie została dokończona przez Charlesa Dickensa, przez co wokół niej narosły legendy, a wielu autorów podejmowało próbę napisania do niej zakończenia.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Wstyd się przyznać, ale było to bodajże moje pierwsze spotkanie z prozą Dickensa. W prawdzie książek związanych ściśle z epoką wiktoriańską i tych, które w trakcie trwania tej epoki powstały przeczytałem wiele, to do tej pory jakoś udawało mi się ominąć książki tego sławnego pisarza.

  Na Tajemnica Edwina Drooda miałem już dawno chęć i w końcu zdecydowałem się na te lekturę. Wiedziałem, że będzie to przygoda niepełna, gdyż Dickens nigdy nie ukończył tej powieści, niestety w trakcie pisania tego dzieła zaskoczyła go nagła śmierć. Dziwnie czyta się książkę, wiedząc, że nigdy nie pozna się jej zakończenia. Pomijam fakt, że czytałem egzemplarz, w którym zawarte zostały alternatywne zakończenia tej powieści, zaproponowane przez innych autorów. W żaden sposób nie można ich porównywać do oryginalnego tekstu. Nikt też nie poznał nigdy prawdziwych zamiarów Charlesa Dickensa, związanych z ukończeniem tej powieści. Zatem pomysłów doprowadzających wątek do finałowego końca może być wiele.

  Przyznać niestety muszę, że nie czytało mi się tej powieści łatwo. Gdybym miał porównywać styl literacki Dickensa do tego stosowanego przez jego przyjaciela Wilkie Collinsa, to zdecydowanie wybrałbym tego drugiego. W Tajemnicy Edwina Drooda język jest tak rozbudowany, rzekłbym kwiecisty, że momentami staje się może nie tyle ciężki do przebrnięcia, ale powodujący odpływ myśli w zupełnie innym kierunku, niżeli proponuje to sam tekst. No niestety, łapałem się na tym w trakcie lektury, że moje myśli zaczynały błądzić, a ja bezwiednie wzdychałem, uznając że autor trochę przynudza.

  Ta nigdy niedokończona powieść będzie niewątpliwie ogromną przyjemnością i wielką gratką dla osób ceniących sobie literackie wyzwania, przepiękny język i rozbudowane opisy oraz dialogi. Nie mogę powiedzieć, że literatura ta nie sprawiła mi przyjemności, oczywiście czytałem z zaciekawieniem. Może to wiedza o tym, że i tak nie poznam zakończenia nie pozwalała mi na całkowite oddanie się tej historii?

  Cieszę się, że w końcu sięgnąłem po prozę Dickensa, mogłem sobie wyrobić zdanie o tym czego należy się spodziewać po tym autorze. Zapewne wrócę do jego książek, tyle tam jeszcze do odkrycia.

  Ocena: 4/6

Warto zerknąć