ebook Lawinia
3.83 / 5.00 (liczba ocen: 13841)

Lawinia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 32.12
Audiobook - najniższa cena: 32.77
wciąż za drogo?
39.60 złpremium: 26.40 zł Lub 26.40 zł
32.12 zł Lub 28.91 zł
32.90 zł
33.88 zł Lub 30.49 zł
44.00 zł
33.88 zł
36.21 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Ostatnia powieść Ursuli K. Le Guin. Ebook „Lawinia” to mistrzowska fabuła o kobiecie, która musi stawić czoła przepowiedni i wielkiej polityce. Przygody Lawinii, księżniczki Lacjum, wypełnione są namiętnością, okrucieństwem i lirycznym pięknem, ich finał zależy od jej wyborów. Czy Lawinia zdoła przeciwstawić się przeznaczeniu i zapobiec wojnie?

Lawinia, księżniczka Lacjum, bardzo chciałaby żyć w spokoju. Jej marzenia przekreśla jednak wielka polityka i starania matki, Amaty, by zaręczyć dziewczynę z przystojnym, ambitnym Turnusem. Na drodze do małżeństwa staje przepowiednia: Lawinia ma poślubić cudzoziemca, który przyczyni się do rozpoczęcia okrutnej wojny, a następnie w niej zginie. Tymczasem do Italii przypływają uciekinierzy z opanowanej wojną Troi, a wraz z nimi tajemniczy Eneasz…

Zainspirowana „Eneidą” opowieść to jedna z najbardziej wyjątkowych historii w dorobku Ursuli K. Le Guin. Zrodziła się z refleksji nad postacią Lawinii, współzałożycielki przyszłego imperium, która u Wergiliusza nie wypowiedziała nawet słowa. Autorka „Ziemiomorza” po latach oddaje sprawiedliwość legendarnej kobiecie, opisując jej pełne namiętności i okrucieństwa losy w mistrzowski, pełen lirycznego piękna sposób.

O e-booku Lawinia blogerzy napisali:

Ta książka to pytanie o sedno człowieczeństwa. O to co jest pomiędzy losem, a wolą. Czy człowiek jest czymś więcej niż sumą komórek organizmu? Le Guin po raz kolejny napisała książkę, która boli, budzi wątpliwości, a jednocześnie pełna jest miłości do tej ułomnej i okrutnej rasy ludzkiej. -  Autorski przewodnik kulturalny

Lawinia od Ursula K. Le Guin możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Do jakiego gatunku należy zaliczyć powieść Lawinia? Ostatnia powieść Ursuli K. Le Guin wymyka się wszelkiej klasyfikacji. Le Guin u kresu życia i twórczości pokazała, że na przekór trudnościom należy się jej laur zwyciężczyni. Była jedną z nielicznych wielkich i wybitnych autorek. Swe miejsce w panteonie sławy literackiej zdobyła niepospolitym talentem i ponadczasową wyobraźnią.

Mieszkająca w Lacjum przed tysiącami lat młoda dziewczyna ma zostać zaślubiona walecznemu i możnemu królowi sąsiedniego królestwa. Lawinia poznaje, wraz ze swym ojcem, przepowiednię, która każe jej czekać na przybysza z dalekiej krainy, bo to jego żoną ma zostać. Ów mężczyzna to Eneasz, który po klęsce Troi przybywa do Italii z garstką pozostałych mu ludzi. Bohaterka musi podjąć ogromne ryzyko i sprzeciwić się obyczajom, by przepowiednia mogła się spełnić.

Zatem jest to alternatywna wersja mitologii rzymskiej? Inna postać Eneidy Wergiliusza, w którego poemacie Lawinia jest zaledwie postacią epizodyczną. Bez znaczenia. Bowiem cała uwaga skupia się na herosie spod Troi. Eneasz jest mitem założycielskim starożytnego Rzymu. Rzymu republikańskiego, a potem cesarstwa. Jednak to nie takie oczywiste, bowiem w powieści Le Guin następuje splecenie czasów. Bohaterka widzi człowieka z przyszłości, który już napisał swój poemat i nic już nie zmieni, bo umiera. A jednocześnie rozumie, że jego wizja historii była w dużej mierze fałszywa.

To nie jest Eneida opowiedziana na nowo z akcentem na postaci kobiecej. To nie jest też feministyczny manifest. Czy bohaterka powieści Ursuli K. Le Guin stała by się żoną Eneasza i przyczyniłaby się do powstania założycielskiej opowieści o starożytnym Rzymie, gdyby nie wizja mężczyzny z przyszłości? Ta książka to raczej pytanie o sedno człowieczeństwa. O to co jest pomiędzy losem, a wolą. Czy człowiek jest czymś więcej niż sumą komórek organizmu? Le Guin po raz kolejny napisała książkę, która boli, budzi wątpliwości, a jednocześnie pełna jest miłości do tej ułomnej i okrutnej rasy ludzkiej.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć