ebook Dziennik pustki
3.54 / 5.00 (liczba ocen: 11532)

Dziennik pustki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 29.10
wciąż za drogo?
37.20 złpremium: 24.00 zł Lub 24.00 zł
29.10 zł Lub 26.19 zł
35.00 zł
40.00 zł
40.00 zł
29.60 zł
35.58 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Shibata czuje się wykorzystywana w firmie, w której pracuje od kilku lat. Drobne, ale uciążliwe dodatkowe obowiązki zrzucane na nią ze względu na płeć są jej codziennością.

Wyczerpana tą sytuacją, pod wpływem impulsu kłamie, że spodziewa się dziecka. To całkowicie zmienia nie tylko jej pozycję w pracy, ale także całe życie. Odgrywanie roli przyszłej matki okazuje się zaskakująco komfortowe i pochłania ją bez reszty. Z dnia na dzień granica między kłamstwem a prawdą coraz bardziej się zaciera. 

Dziennik pustki, miejscami surrealistyczny i pełen cierpkiego humoru, jest zapisem samotności, jakiej doświadczają kobiety. Japońskie społeczeństwo zapewnia jedynie powierzchowne rozwiązania i pozorne zrozumienie. Urodzisz – piekło; nie urodzisz – też piekło. Shibata postanawia zadbać o bezpieczne miejsce tylko dla siebie, pielęgnując w sobie małe kłamstwo.

Nadchodzi czterdziesty tydzień ciąży. Jaką przyszłość przyniesie „rozwiązanie”?

Ta opowieść o kłamstwie w przewrotny sposób obnaża prawdę o społeczeństwach, w których wartość jednostki jest mierzona jej użytecznością dla innych i gotowością do odgrywania z góry wyznaczonych ról. - Adrianna Wosińska, redaktor naczelna magazynu „TORII”

Dziennik pustki to nie tylko gorzki komentarz na temat sytuacji japońskich kobiet na rynku pracy. To także dosadna, acz niepozbawiona ironii oraz humoru rozprawa nad dyktatem społecznych oczekiwań i konwenansów, które pętają nas niczym pajęcza sieć. Jaką cenę jesteśmy gotowi zapłacić, aby się z nich wyswobodzić? - Agata Czapkowska, Honbon.pl

Emi Yagi (1988) urodzona w prefekturze Nagano, mieszka w Tokio. Ukończyła studia na Uniwersytecie Waseda. Obecnie jest zatrudniona jako redaktorka w czasopiśmie dla kobiet. Dziennik pustki, jej pierwsza powieść, zdobył nagrodę im. Osamu Dazaia, przyznawaną corocznie najlepszemu debiutowi literackiemu.

O e-booku Dziennik pustki blogerzy napisali:

Dziennik pustki to książka, która jest komentarzem społecznym na temat japońskiej kultury pracy, ale też opowieść o samotności, o tym jak ważne jest, aby kobiety nie czuły się przywiązane do wyznaczonym dla nich z góry społecznych ról. - Cuddle up with a good book - Marta Pyznar

Dziennik pustki od Emi Yagi możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Książka Emi Yagi Dzienniki pustki była dla mnie nie tylko niezwykle zajmującą lekturą, ale również pośrednio dzięki niej dowiedziałam się o tym jak bardzo w japońskim społeczeństwie jest zakorzeniony podział ról związanych z płcią, jak silna jest presja społeczna wykluczająca indywidualne poszukiwania sensu i spełnienia w życiu i o tym jak dobrze w Japonii mają się wszelkie przejawy dyskryminacji.

Na główną bohaterkę powieści, Shibatę, jedyną kobietę w dziale spada obowiązek parzenia kawy, sprzątania po spotkaniach i inne drobne dodatkowe obowiązki. Zmęczona tą sytuacją, mając dość takiego traktowania, tylko dlatego, że jest kobietą, kłamie że jest w ciąży. Odmienny „stan” całkowicie odmienia jej sytuację nie tylko w pracy, zmienia całe jej życie.

Przyznam, że zaskoczył mnie pomysł głównej bohaterki, aby to właśnie ciąża miała nakłonić jej pracodawcę do lepszego traktowania, a to z uwagi na zjawisko matahary, dyskryminację pracujących kobiet w ciąży, której w Japonii doświadczyło 20,9% pracujących kobiet (2015).
Emi Yagi w swojej powieści nie sugeruje jednak, ciąża jest biletem do łatwiejszego życia. Zresztą przekonuje się o tym sama Shibata, gdy okazuje się, że te specjalne warunki, to nic innego jak przestrzeganie praw pracowniczych, które należą się każdemu, bez względu na to, czy jest w ciąży czy nie.

Autorka sporo miejsca poświęca temu, jak trudno jest być kobietą, a japońskie społeczeństwo wcale tego nie ułatwia. Przyjaciółka Shibaty czuje się zawstydzana przez inne matki ze szkoły, że nie przygotowuje dla dziecka domowych obiadów. Inna z kobiet tuż po urodzeniu dziecka czuje się wyczerpana i samotna, a mąż nie chce jej w niczym pomóc.
Bohaterki powieści próbują pogodzić pracę z życiem rodzinnym, ale zamiast wsparcia są jeszcze bardziej wpychane w role matek, żon, pracownic. Ta powieść nie jest jednak o starciach kobiet z mężczyznami, a opowiada o społecznych zasadach, uprzedzeniach i oczekiwaniach, które mogą uwięzić jednostkę.

Dzienniki pustki to książka, która jest komentarzem społecznym na temat japońskiej kultury pracy, ale też opowieść o samotności, o tym jak ważne jest, aby kobiety nie czuły się przywiązane do wyznaczonym dla nich z góry społecznych ról.

Ocena:5/6 czytaj więcej
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć