ebook Wasilewska. Czarno-biała
3.24 / 5.00 (liczba ocen: 38)

Wasilewska. Czarno-biała
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 33.86
wciąż za drogo?
40.83 złpremium: 26.34 zł Lub 26.34 zł
33.86 zł Lub 30.47 zł
37.90 zł
40.82 zł Lub 36.74 zł
43.90 zł płacąc BLIKiem: 41.71 zł
33.84 zł
36.14 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dla jednych renegatka, kolaborantka i zdrajczyni. Dla drugich bohaterka, wybawicielka, dzielna przywódczyni Polaków w ZSRR. Opinie o Wandzie Wasilewskiej zawsze były skrajne, a jej zwolennikom i krytykom nigdy nie udało się dojść do porozumienia. Aleksander Wat opowiadał o niej: Niezbadana jest dusza kobiet fanatycznych, świętych Teres komunizmu. To są mistyczki, które nie widzą rzeczywistość, raczej widzą inną rzeczywistość, której my nie widzimy. Jak więc wyglądała rzeczywistość Wandy Wasilewskiej?

Jej droga do komunizmu była nietypowa urodziła się w inteligenckim domu wywodzącym się z kresowej podupadłej szlachty. Bez względu na epokę i ustrój jej rodzina nienawidziła Rosji, a Wandę i jej siostry wychowano w kulcie Józefa Piłsudskiego. Ją jednak z czasem, na przekór ojcu, coraz bardziej fascynował Związek Radziecki. Z postępowej przedwojennej socjalistki i emancypantki zrodziła się twarda komunistka. I choć jako jedna z nielicznych kobiet w polityce niejednokrotnie trafiła na szklany sufit, dzięki zaciekłości, dyscyplinie i ślepemu oddaniu dostała się do grona najbardziej zaufanych ludzi Stalina. Założycielka Związku Patriotów Polskich, negująca zbrodnie w Katyniu, nienawidząca wszystkiego, co wiązało się z przedwojenną Polską, z AK-owskim podziemiem i emigracyjnym rządem premiera Sikorskiego. Wasilewska robiła wszystko, by służyć stalinowskiemu reżimowi. Jednak im bliżej było końca wojny, tym mniej zdawała się potrzebna, a jej bezgraniczne oddanie stało się przekleństwem. I choć w czasach Gomułki trafiła do politycznego czyśćca, Sowietką pozostała świadomie do końca życia.

O e-booku Wasilewska. Czarno-biała blogerzy napisali:

Piotr Lipiński potrafił uniknąć osobistego zaangażowania w ocenę swojej bohaterki. Nie próbował usprawiedliwiać Wasilewskiej, ale też powstrzymał się od wyolbrzymiania negatywów jej biografii. Pozwolił by do czytelnika przemówiły fakty, w tym przypadku niezwykle wyraziste. -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Wasilewska. Czarno-biała od Piotr Lipiński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Piotr Lipiński, po raz kolejny opisuje losy postaci z PRL-owskiej „wierchuszki”. Po Bierucie, Cyrankiewiczu i Gomułce, przyszła pora na Wandę Wasilewską. Chociaż w jej przypadku należy mówić raczej o czasach przed PRL-owskich.

Bowiem Wasilewska była znaczącą postacią polskiej polityki w zasadzie tylko do czasu końca II wojny światowej. Później wybrała pozostanie w ZSRR, godząc się z ograniczeniem do roli czołowej bohaterki rodzimej komunistycznej mitologii.

Czasy powojenne zajmują więc mało miejsca w opisywanej tu biografii. Ale przecież to co najciekawsze – z historycznego punktu widzenia – wydarzyło się w życiu Wasilewskiej wcześniej. Wychowanie w inteligenckim domu, rodzinne powiązania z ugrupowaniami socjalistycznymi, fascynacja Związkiem Radzieckim i narodzimy ortodoksyjnej komunistki.

Autor przedstawia czarne i białe strony biografii Wasilewskiej. To umieszczone w podtytule rozróżnienie dobrane jest niezwykle celnie. Radykalizm bohaterki książki objawiał się bowiem w skrajnym zaangażowaniu. I choć nie brakło w nim akcentów białych to jednak na całości zdecydowania kładła się cieniem czerń.

Podoba mi się, że Piotr Lipiński potrafił uniknąć osobistego zaangażowania w ocenę swojej bohaterki. Nie próbował usprawiedliwiać Wasilewskiej, ale też powstrzymał się od wyolbrzymiania negatywów jej biografii. Pozwolił by do czytelnika przemówiły fakty, w tym przypadku niezwykle wyraziste.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć