ebook Chirurg
4.09 / 5.00 (liczba ocen: 102598) Ilość stron (szacowana): 330

Chirurg
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.38
Audiobook - najniższa cena: 19.00
wciąż za drogo?
35.34 złpremium: 19.00 zł Lub 19.00 zł
23.94 zł
28.90 zł
30.40 zł Lub 27.36 zł
30.40 zł Lub 27.36 zł
19.38 zł
30.38 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Tess Gerritsen zapewniła sobie pozycję czołowej autorki thrillerów medycznych – wyprzedziła nawet Robina Cooka, uznawanego za mistrza gatunku.

Zabójca, który zna najbardziej skrywane tajemnice swoich ofiar. Przerażające, wyglądające na rytualne akty przemocy dokonywane na samotnych kobietach. Ofiara, której udało się obronić, znowu staje w obliczu niebezpieczeństwa…

W Bostonie grasuje morderca biorący na cel samotne młode kobiety. Prasa nazywa go Chirurgiem, ponieważ zanim odbierze życie swoim ofiarom, z przerażającą precyzją usuwa im macice. Bez znieczulenia.

Policja ustala, że podobna seria morderstw miała miejsce dwa lata wcześniej. Problem polega jednak na tym, że ich sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell.

Piękna lekarka zatrudniona w bostońskim centrum medycznym była jedyną ofiarą, której udało się ujść z życiem z rąk psychopaty. Teraz znów czuje się zagrożona. Jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się Thomas Moore, detektyw prowadzący śledztwo wraz z Jane Rizzoli. Ale nawet on nie może w pełni chronić doktor Cordell przed genialnym myśliwym ze skalpelem.

 

Lepsza od Cooka, Palmera, a nawet Michaela Crichtona. W moim domu czytamy każdą jej książkę.

Stephen King

Chirurg od Tess Gerritsen możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
To przykra chwila, gdy ludzie zaczynają się licytować, kto czym się wykazał.
Zło nigdy nie umiera. Przybiera tylko nowe formy. Jeśli raz spotkało nas nieszczęście, to nie znaczy, że jesteśmy odporne na powtórne zranienie. Piorun może uderzyć dwa razy.
Ból łączy dwoje ludzie o wiele silniej niż miłość czy namiętność.
Ta powieść to pierwszy tom cyklu Tess Gerritsen znanego jako Rizzoli & Isles. Bohaterkami są detektyw wydziału zabójstw – Jane Rizzoli oraz Maura Isles – patolog sądowy. Pomysł żeńskiego duetu w kryminalistyce spodobał się na tyle, że na podstawie cyklu powstał popularny serial telewizyjny, który doczekał się chyba już siedmiu kolejnych sezonów. Oczywiście tylko początkowe odcinki oparte były na powieściach Tess Gerritsen.

W powieści Chirurg pojawia się pierwsza z bohaterek, policjantka wydziału zabójstw, która wraz z detektywem Thomasem Moore’m prowadzi śledztwo w sprawie odrażających zbrodni popełnianych na kobietach. Media ochrzciły zbrodniarza “chirurgiem” ponieważ wycina kobietom macice z chirurgiczną wręcz precyzją. Na żywo i bez znieczulenia, a potem je zabija. Podobne zabójstwa miały miejsce dwa lata wcześniej w Savannah. Jednak sprawca został zabity przez niedoszłą ofiarę.

Czy zatem mamy do czynienia z naśladowcą? Napadnięta przez poprzedniego sprawcę doktor Catherine Cordell zastrzeliła go. Wyjechała do Bostonu, gdzie pracuje, a tymczasem identyczne zbrodnie zaczynają się w Bostonie. Lekarka nie czuje się bezpiecznie, a detektywi dochodzą do wniosku, że bostońska fala zbrodni ma związek z jej osobą. Powieść trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatnich stron. Element zaskoczenia – tak ważny w kryminałach – rozegrany jest mistrzowsko.

Tess Gerritsen publikuje swoje powieści od 1987 roku i jest znana jako autorka, której utwory w rozmaity sposób wiążą się ze środowiskiem medycznym. Nic dziwnego, skoro z wykształcenia jest lekarką. Powieść Chirurg także ma takie związki. Jednak drugim charakterystycznym elementem tej książki jest wątek kobiety wykonującej tak zwany męski zawód. Gdy nie tylko koledzy z pracy, ale nawet rodzina Jane Rizzoli nie traktują poważnie jej pracy w policji. Policjantka czuje, że musi być lepsza niż inni, by zasłużyć sobie na ich szacunek.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Siostro, skalpel! – Chirurg

Tess Gerritsen urodziła się w 1953 roku w San Diego w stanie Kalifornia. Z zawodu jest lekarzem internistą. Po studiach odbywała praktyki w Honolulu na Hawajach, wraz z mężem, który również jest lekarzem. W 1987 roku zadebiutowała powieścią Telefon po północy, która jest romansem z wątkiem kryminalnym, jednak największą sławę zyskała po wydaniu swojego pierwszego thrillera medycznego, Dawcy, w 1996 roku. Chirurg opublikowano w 2001 roku, jest to pierwsza część z cyklu z Jane Rizzoli i Maurą Isles.

W Bostonie grasuje morderca, którego prasa okrzyknęła mianem Chirurga – sprawca, zanim odbierze swojej ofierze życie, z przerażającą precyzją usuwa jej macicę. Śledztwo wykazuje, że podobna seria morderstw miała miejsce już wcześniej. Problem tkwi w tym, że dwa lata temu sprawca zginął, zastrzelony przez swoją niedoszłą ofiarę, doktor Catherine Cordell. Okazuje się, że teraz ponownie grozi jej niebezpieczeństwo.

Nazwisko Gerritsen było mi od dłuższego czasu znane, jednak nigdy nie było okazji do tego, aby sięgnąć po jakąś książkę tej autorki. Skusiła mnie dopiero kolekcja Anatomia Zbrodni i te prześwietne okładki. Zwykle nie jestem okładkową sroką, jednak te książki zrobiły na mnie wrażenie i idealnie wpasowały się w mój gust. Pierwszy tom kupiłam, żeby przekonać się, czy twórczość Tess Gerritsen również mi się spodoba. Po przeczytaniu Chirurga mam bardzo dobre odczucia i wyczuwam potencjał na kolejnego ulubionego autora. Z pewnością wkrótce się o tym przekonam, bo uzupełniłam półkę kolejnymi tomami, jest więc co czytać. Dziś jednak skupmy się na Chirurgu.

Z pewnością tym, co wyróżnia Gerritsen, jest środowisko, w jakim rozgrywa się akcja jej książek - szpital. Zaskakujące jest to, że w jakiś sposób jest to całkiem ciekawe. Dodatkowo wiarygodności dodaje świadomość, że autorka wie, o czym pisze – sama przez wiele lat była lekarzem, i to czuć. Oczywiście nie brakuje tu także środowiska policyjnego – w końcu główna bohaterka nie rusza na ratunek całemu światu w lekarskim kitlu, za broń mając stetoskop. Mimo wszystko takie przełamanie jednego otoczenia drugim jest powiewem świeżości w gatunku, jakim jest kryminał, tak więc na nudę i schematyczność nie można narzekać.

Jednak, pomimo całej tej lekarskiej otoczki, nadal najważniejszy jest wątek kryminalny. Muszę przyznać, że autorka świetnie zawiązała intrygę, a potem poprowadziła ją tak, że nie dałam rady odgadnąć tożsamości Chirurga. Przez całą, naprawdę całą książkę, byłam pewna, kto nim jest – kiedy tylko ta postać pojawiła się po raz pierwszy, stwierdziłam, że to właśnie ona, nie zwątpiłam ani na chwilę, bo pasowała mi idealnie. I co? I nic. Nie miałam racji. Gerritsen umiejętnie wyprowadziła mnie w pole. Zaskoczenie więc było spore, co świadczy o tym, że jest to naprawdę dobry kryminał. Ponadto warto jeszcze wspomnieć o tym, że autorka nie szczędzi czytelnikowi mocnych wrażeń. Krew się leje, i to nie tylko na stole operacyjnym, a postać Chirurga przeraża właściwie od samego początku – jego ofiary przed śmiercią przechodzą piekło.

Wspominałam już, że Chirurg to pierwsza część z serii Rizzoli & Isles. Tej drugiej jednak w tym tomie nie było, a z tą pierwszą… cóż, przyznam, że się nie polubiłam. Działała mi na nerwy. Rizzoli jest tutaj przedstawiona jako jedyna przedstawicielka płci pięknej w policji, a że akcja ma miejsce gdzieś w latach dziewięćdzisiątych, jako kobieta nie jest traktowana nazbyt poważnie. Policjanci sprawiają wrażenie, jakby nie traktowali jej na równi ze sobą, traktują ją pobłażliwie, zresztą nawet rodzina Rizzoli nie bierze jej zawodu na poważnie. Tess Gerritsen sygnalizuje tutaj ten problem, jednak oprócz może kilku dialogów, w których aż sypały się iskry, ten wątek nie przypadł mi do gustu. Mimo wszystko to dopiero pierwszy tom tego cyklu, przede mną jeszcze dziesięć, więc kto wie – może zdążę jeszcze zmienić zdanie co do Rizzoli.

Pierwsze spotkanie z Gerritsen wypadło świetnie i już nie mogę się doczekać kolejnych. Zastanawiam się teraz, dlaczego wcześniej nie zapoznałam się z jej twórczością. Od dawna intrygował mnie gatunek, w jakim tworzy, bo wcześniej nigdy nie słyszałam o thrillerze medycznym. Cieszę się, że w końcu przekonałam się, czy to gatunek dla mnie (i cieszę się, że okazało się, że tak!). Jeśli Wy się wahacie, to serdecznie Wam polecam – myślę, że się nie zawiedziecie.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Bohater Fikcyjny
Mój ulubiony gatunek? Zdecydowanie powieść akcji, thriller, kryminał. Żeby książka mnie zainteresowała, nie musi się w niej dziać wiele, ale żeby pochłonęła mnie bez reszty na kilka lub kilkanaście godzin, porwała i zacieśniła mój świat wyłącznie do tego książkowego, musi mieć to coś, muszę wpaść w wir jej akcji. I taką książką jest właśnie “Chirurg”.

Zachęcana przez koleżankę do przeczytania czegoś autorstwa Tess Gerritsen, sądziłam raczej, że rzecz będzie się rozgrywała statycznie w szpitalu, a w książce spotkam coś w stylu “Comy”, mnóstwo fachowego medycznego języka i sztampowych bohaterów rodem z “Ostrego dużuru”. Nawet nie umiem wyrazić, jak bardzo się cieszę, że rzeczywistość tak bardzo minęła się w moimi wyobrażeniami. Bo “Chirurg” to powieść akcji, thriller, z nieuchwytnym, brutalnym zabójcą, takim, który już na początku sprawia, że stają nam włoski na rękach. Takie książki bardzo lubię.

Z Tess Gerritsen spotkałam się po raz pierwszy czytając zupełnie niedawno “Nosiciela” – skądinąd również bardzo dobrą pozycję akcji, nawet chciałam ją zrecenzować, ale jak tylko ją skończyłam, zabrałam się za “Chirurga”, który porwał mnie bez reszty. Jest to pierwszy z tomów cyklu Rizzoli/Isles, a cały cykl to w chwili obecnej jedenaście książek (już na mojej liście “do przeczytania”). Warto nadmienić, że detektyw Rizzoli poznajemy już w “Chirurgu”, natomiast doktor Maura Isles pojawia się dopiero w części drugiej (“Skalpel”).

Catherine Cordell, pani doktor z bostońskiego szpitala, pracując jeszcze w Savannah, przed dwoma laty padła ofiarą napadu i cudem tylko uszła z życiem. Zastrzeliła wówczas napastnika w obronie własnej, przypłacając całą sytuację nerwicą i załamaniem psychicznym. Człowiek, który ją zaatakował, zamordował wcześniej kilka kobiet, jej jednej udało się przeżyć jego napad. Po tym traumatycznym przeżyciu Cordell przyjechała do Bostonu i pracuje teraz tutaj, w Centrum Medycznym. Tymczasem policja w Bostonie znajduje właśnie zwłoki kobiety zamordowanej w bestialski sposób, wcześniej okaleczonej i wygląda na to, że ktoś naśladuje psychopatę, który dwa lata temu zaatakował Catherine. Koszmar wraca do niej ze zdwojoną siłą. Policja i media nadają brutalnemu zabójcy ksywę Chirurg, ponieważ umiejętnie posługuje się on chirurgicznym skalpelem i wszystko wskazuje na to, że musi wywodzić się ze środowiska medycznego. Catherine czuje, że ponownie znalazła się na celowniku bezlitosnego mordercy.

Śledztwo prowadzi Thomas Moore wraz ze swoją partnerką Jane Rizzoli, młodą policjantką, jedyną kobietą w wydziale, zdecydowaną, zawziętą, z charakterem, która stale musi udowadniać kolegom (oraz samej sobie, a właściwie głównie samej sobie), ile jest warta. Bardzo polubiłam Jane, zamkniętą w sobie i nie dającą się publicznie ponieść żadnym słabościom policjantkę, która tak naprawdę lekko zadurzona w nieodpowiednim dla siebie mężczyźnie, czuje się potwornie samotna. Zresztą bliżej poznamy ją w kolejnym tomie cyku pt.: “Skalpel” – tutaj jest przedstawiona wnikliwiej, bo też staje się główną bohaterką powieści.

Chirurg to psychopata. Jak ustala policja morduje swoje ofiary w sposób bestialski, żywcem wycinając kobietom macicę, a potem podcinając gardło. Sugestywne opisy autorki sprawiają, że podczas czytania przechodzą nas ciarki. Zabójca staje się Nemesis, przed którym nie ma ucieczki i znikąd pomocy. Bestialsko bezwzględny, nie zostawia śladów, które mogłyby do niego doprowadzić. Pozostaje czekać, aż popełni jakiś błąd. Zarówno Catherine, jak i Jane Rizzoli zastanawiają się, czy to w ogóle jest możliwe.

Książka trzyma w napięciu od pierwszej strony aż do samego końca. I nawet kiedy już wiemy, kim jest Chirurg, kiedy znamy już jego tożsamość, nadal wstrzymujemy oddech. Zaskakujące zwroty akcji są tym, co najbardziej mi się w tej książce podobało. Kiedy planowałam skończyć rozdział i odłożyć książkę na półkę, działo się nagle coś, co mi na to nie pozwalało i w efekcie przeczytałam całość w półtora dnia. Jest to rewelacyjna, sensacyjna lektura, od której naprawdę ciężko jest się oderwać i nawet jeśli obowiązki zmuszały mnie do małej przerwy w czytaniu, to moje myśli i tak krążyły wokół książki. Gwarantuję, że przeczytacie ją w kilkanaście godzin, choć przy swoich 384 stronach wcale nie jest taka wątła i cieniutka.

Tess Gerritsen jest z wykształcenia lekarzem i na kartach thrillera widać jej wykształcenie i doświadczenie. I mimo, iż wielokrotnie posługuje się ona medycznym nazewnictwem, to absolutnie nie stwarza to atmosfery niejasności i niezrozumienia. Świetnie wyważone słownictwo, doskonale zarysowane postaci, każda inna, każda inaczej się wypowiada, każda inaczej reaguje – to wszystko składa się na niesamowitą autentyczność całości. Dzięki temu nie mamy problemu z wyobrażeniem sobie bohaterów głównych oraz pobocznych, których jest tutaj całkiem sporo (i każdy również jest dobrze nakreślony), ich osobowości i charakteru, ich zalet, a także słabości. Bo też nic nie nadaje postaci autentyczności bardziej niż jej słabości. Jej lęki, obawy, wady, niedoskonałość. Tutaj mamy do czynienia z ludźmi z krwi i kości, bardzo prawdziwymi. A to też przydaje książce dreszczyku emocji, kiedy sympatyzując z którymś z bohaterów, nagle musimy stanąć z zagrożeniem twarzą w twarz. Świetne opisy, bez zbędnych elementów, rozbudowane ciekawe dialogi, nietuzinkowe postaci, rewelacyjnie oddany stan emocjonalny i uczuciowy każdej z nich – to wszystko czyni z “Chirurga” książkę, która na pewno nie zawiedzie fana powieści sensacyjnej i thrillera.

Jeśli o mnie chodzi, to wczoraj właśnie skończyłam drugi tom cyklu i już się cieszę na kolejne spotkania z detektyw Rizzoli.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Papuzie pióro
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Bardzo wciągająca książka od pierwszej strony aż do ostatniej. Wartka akcja, nieprzewidywalne zwroty akcji, aż chce się sięgnąć po kontynuację. Jak dla mnie 5/5.

 • Awatar

  Wcześniej miałam do czynienia z romansami kryminalnymi autorstwa Tess Gerritsen. Robiły one na mnie "średnie wrażenie". Szczerze mówiąc, nie rozumiałam zachwytu prozą tej kobiety.
  Wiele jednak słyszałam o serii ze słynną detektyw Jane Rizzoli. ...W końcu udało mi się przeczytać pierwszy tom jej przygód.

  Jane jest policjantką, pracującą w Bostonie. Jako jedyna kobieta w jednostce ciągle musi udowadniać swą wartość.
  Właśnie pracuje nad sprawą "Chirurga"-mężczyzny, który zabija i okalecza zgwałcone kobiety. Sprawa do złudzenia przypomina to, co miało miejsce 2 lata wcześniej w Savannah. Tam jednak ofiara przeżyła, ba nawet zastrzeliła swojego oprawcę.
  Okazuje się, że dr Cordell, o której mowa mieszka obecnie w Bostonie, pracuje w miejscowym szpitalu, a ofiary choć na pozór nie są ani z nią ani ze sobą nawzajem powiązane, jednak coś łączy. Jakim kluczem kieruje się napastnik? Kim jest? Czyżby nieżyjący Andrew Capra, miał naśladowcę?
  Gdy Catherine Corddell, znajduje się w niebezpieczeństwie, Rizzoli rusza na ratunek, ryzykując własne bezpieczeństwo. Kto ocali kobiety?

  Szczerze mówiąc, byłam zaskoczona faktem, że słynna Jane Rizzoli jest aż tak bardzo mało kobieca. Wydawała mi się wręcz momentami, przepraszam za wyrażenie, sfrustrowaną, (starą) panną.
  Jednak chętnie sięgnę po kolejne części serii "Rizzoli&Isles", bo to bardzo dobrze napisane thrillery.

  Dzięki lekturze "Chirurga", przypomniałam sobie czasy szkoły średniej, kiedy ku rozpaczy polonistek, zamiast dzieł literatury klasycznej, na przerwach i okienkach sięgałam właśnie po thrillery medyczne :)

 • Awatar

  Książka ta znakomicie oddaje wiedzę autorki odnośnie tematu, który w niej porusza. Czytelnik podąża śladami Chirurga razem ze wspaniałymi detektywami, którzy dodatkowo zmagają się z własnymi życiowymi problemami. Początkowo książka ta złudnie wykazywała wrażenie, że to detektyw Moore jest kluczową postacią i to o nim będzie cała seria. Nic bardziej mylnego, ponieważ Jane Rizzoli została idealną kandydatką, której postać jest rozwijana przez autorkę. W książce nie są pomijane szczegóły brutalnych zbrodni, które mają w niej miejsce. Zdecydowanie porusza wyobraźnię. Polecam.

Warto zerknąć