ebook Żaden koniec
3.78 / 5.00 (liczba ocen: 169)

Żaden koniec
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 25.93
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
-18% 25.93 zł Lub 23.34 zł
-34% 25.94 zł Lub 23.35 zł
39.90 zł
49.90 zł
30.57 zł
32.32 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Powieść nie musi wskazywać rozwiązań, nie musi się kończyć, skoro żaden koniec nie jest ani potrzebny, ani możliwy. Zośka Papużanka wraca do sagi rodzinnej, lecz zamiast na narodzinach, skupia się na odchodzeniu.

Żaden koniec to próba zrekonstruowania historii rodziny, która rodziną w gruncie rzeczy nie jest. To kilka pokoleń ludzi, którzy niewiele o sobie wiedzą i nie potrafią mówić o swoich trudnościach. Dzieci i wnuki Krystyny, tolerując jej dziwactwa, bezskutecznie starają się odszyfrować sekrety zmarłych, obalić mur nieporozumień, usłyszeć przemilczane historie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i jak ich własne losy są splecione z losami przodków.

„A może jedynie klaun w cyrku wie, kto naprawdę jest smutny, i tylko dziecko się nie śmieje?”, pyta Zośka. A ona umie opowiedzieć o życiu w taki sposób, że dziwimy się zwykłymi sprawami. I przez chwilę zaczynamy rozumieć wszystko. To rodzinna saga, w której żadna relacja nie jest taka, jaka się wydaje. Najodważniejsza powieść Papużanki, językowo zapiera dech. - Sylwia Chutnik

O e-booku Żaden koniec blogerzy napisali:

Powieść Zośki Papużanki to saga (rodzinna), jakże inna w formie od tych najczęściej spotykanych w literaturze. Ma w sobie magnez, który przyciąga do ponownego czytania. Bardzo polecam, chociaż zdaję sobie sprawę, że można się w tej prozie nie odnaleźć. -  Na czytniku - Katarzyna Denisiuk

Żaden koniec od Zośka Papużanka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Z twórczością Zośki Papużanki jest mi bardzo po drodze. Nasza znajomość zaczęła się od Przez, potem była Kąkol.

Polska pisarka oczarowała mnie stylem, jakim pisze swoje powieści, sposobem postrzegania rzeczywistości, spraw małych i większych, chęci pochylania się nad najmniejszym okruszkiem codzienności. Można powiedzieć, że swoje historie opowiada poetycko, a ja – pomimo tego, że poezji nie czytam, bo jej nie czuję – odbieram jej słowa wszystkimi zmysłami. Potrafię zanurzyć się w tę literaturę i oddać się jej sile.

Kiedy tylko zobaczyłam, że ukaże się nowa powieść Zośki Papużanki, to od razu ją kupiłam i cierpliwie czekałam na wysyłkę. W rzeczywistości okładka Żadnego końca robi jeszcze większe wrażenie. Motyw haftu został już zastosowany w Kąkolu i również tamta okładka mnie oczarowała. Sprawdziłam, za projektem wszystkich okładek stoi Anna Pol – brawo!

Najpierw należy zrobić życie, własne lub cudze, nikt nie sprawdza; […] Kroimy życie na dwa tysiące elementów, pakujemy, wysyłamy pod wskazany adres. Zaczynasz układać i w ogóle cię to nie zajmuje, bo kto powiedział, że układanie puzzli jest interesujące, że sami dla siebie jesteśmy interesujący. […] Najgorszą rzeczą jest stwierdzić, że brakuje jednego elementu. Śmieszne, że gdy się zgubi dwadzieścia, nikt się tym nie przejmuje.

Żaden koniec to historia babci Krystyny, która umarła. Przeżyła ponad 80 lat. Jej droga była wyboista, niełatwa, szorstka dla bliskich, dla rodziny, która nie była jej rodziną. Zaczynamy tę opowieść od końca i cofamy się. Nie jest to łatwa podróż, bo Zośka Papużanka nie trzyma się chronologii. Maluje obrazy, maluje słowem, proponuje nam zdania, które możemy obracać na wszystkie strony i się nimi delektować. Od nas zależy, jak poczujemy tę rodzinną historię, jak mocno damy się jej uwieść, jak bardzo rozluźnimy nasze zmysły i oddamy ster komuś innemu.

Kilka słów o wrażeniach
Pisanie o książkach polskiej pisarki nie jest łatwe. Jej styl jest tak inny, specyficzny, wspaniały, że trudno wyrazić swoje emocje. Do najnowszej powieści, jak i poprzednich, należy podchodzić z otwartą głową, bo próżno w Żadnym końcu szukać znanych nam początku, rozwinięcia i zakończenia. Tutaj przeskakujemy od bohatera do bohatera i tkamy rodzinny gobelin.

Najnowsza powieść Zośki Papużanki to saga (rodzinna), jakże inna w formie od tych najczęściej spotykanych w literaturze. Ma w sobie magnez, który przyciąga do ponownego czytania. Bardzo polecam, chociaż zdaję sobie sprawę, że można się w tej prozie nie odnaleźć.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć