ebook Krzyk za oknem
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 323)

Krzyk za oknem
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.11
Audiobook - najniższa cena: 21.11
wciąż za drogo?
-54% 21.11 zł
43.62 złpremium: 28.14 zł Lub 28.14 zł
32.90 zł
46.90 zł Lub 42.21 zł
46.90 zł Lub 42.21 zł
38.70 zł
40.82 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

W piątkowy wieczór nastoletnia Ela wybiera się na imprezę organizowaną przez koleżankę. Ma u niej spędzić noc, ale zmienia zdanie i postanawia wrócić do siebie. Maks proponuje dziewczynie, że podwiezie ją samochodem. Jednak Ela nie dociera do domu, a jej rodzice wkrótce dostają wiadomość o tragedii, która się wówczas wydarzyła…

Śledztwo prowadzą Pawelec i Szuba. Kiedy przesłuchują świadków, okazuje się, że wielu mieszkańców słyszało krzyki, ale nikt nie zareagował…
Co wydarzyło się feralnej nocy?
Kto stoi za zbrodnią?

Małgorzata Rogala ponownie zabiera nas do środowiska nastolatków oraz ich zawiłych relacji z rówieśnikami, nauczycielami i rodziną.

O e-booku Krzyk za oknem blogerzy napisali:

Rogala jest mistrzynią w unaocznianiu wszystkiego tego, co prowadzi do wyrządzenia krzywdy drugiemu człowiekowi oraz do zbrodni. Bez wielkich słów, lecz z użyciem takich, które dają do myślenia i wskazują nie jedynie jak rodzi się zło, ale przede wszystkim jak zaczyna funkcjonować tuż obok nas, chociaż czasem wystarczy mały gest z naszej strony by je powstrzymać. - Taki jest świat - Katarzyna Pessel

Najnowszą powieść Rogali czyta się rewelacyjnie nie tylko ze względu na emocje, lecz także świetny styl – z jednej strony uruchamiający wyobraźnię, z drugiej szyty na miarę, pozbawiony ornamentyki rozpraszającej uwagę i sztucznie nabijającej znaki. Jak zawsze robi wrażenie. Przeczytajcie koniecznie! - SieCzyta - Kasia Sosnowicz

Krzyk za oknem od Małgorzata Rogala możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Naczekałam się na kolejny tom serii z Weroniką Nowacką, ale było warto, chociaż w tej części samej Weroniki było jak na lekarstwo.

Nastoletnia Ela zostaje zaproszona na imprezę do domu jednej z najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Nawet nie chce słyszeć o tym, że mogłaby nie pójść, ponieważ do tej pory jej status towarzyski był raczej mizerny. Udaje jej się nawet uprosić rodziców, aby pozwolili jej zanocować u koleżanki. Szybko okazuje się, że zabawa nie jest tak wspaniała, jak dziewczyna to sobie wyobrażała. Alkohol, narkotyki, seks... to nie jest świat Eli, więc nastolatka postanawia wymiksować się z imprezy i wrócić do domu. Kiedy w środku nocy czeka na miejski autobus, na przystanku zatrzymuje się samochód i kierowca proponuje jej podwózkę. Dziewczyna zna chłopaka, więc w końcu zgadza się i wsiada do auta. Co wydarzyło się później, zanim Ela zaczęła rozpaczliwie wzywać pomocy i dzwonić domofonem do wszystkich mieszkańców swojego bloku? Dlaczego nikt nie zareagował i nie otworzył dziewczynie drzwi? Jakie były konsekwencje tej sytuacji?

Akcja rozgrywa się na warszawskim osiedlu, takim jak wiele innych w Polsce. Sąsiedzi Eli mogliby być naszymi sąsiadami. Autorka świetnie opisała relacje, jakie między nimi zachodzą. Przy pomocy popularnego i lubianego przez czytelników gatunku literackiego, jakim jest kryminał, poruszyła istotny temat. W psychologii takie zachowanie, jakie zaprezentowali bohaterowie powieści, określa się mianem "syndromu Genovese". Ludzie, którzy usłyszeli wołanie o pomoc, nie zdecydowali się zareagować, myśląc, że zrobi to ktoś inny lub nie chcieli się mieszać. W rezultacie ofierze pomógł jeden człowiek, który później słono zapłacił za ten czyn. Oprócz wątku głównego pojawił się między innymi motyw hejtu. Obserwujemy, jak szybko i łatwo można skrzywdzić niewinnego człowieka jednym złym słowem. Wystarczyło, że matka Eli opublikowała w sieci jeden post, by zniszczyć czyjeś życie... Przy okazji jednej z rodzin pojawia się również problem uzależnienia dzieci od gier komputerowych, chociaż wydaje mi się, że ten wątek został rozwiązany w zbyt prosty sposób. Tego typu uzależnienie chyba wymaga większego zaangażowania, chyba że chłopak nie wsiąkł jeszcze tak głęboko.

Seria z Weroniką Nowacką bardziej przypomina mi kryminalną obyczajówkę. Tło społeczne zazwyczaj jest bardziej rozbudowane niż sam wątek kryminalny. I mnie to właściwie odpowiada. Lubię czytać o ludzkich relacjach, emocjach, które nimi targają i obserwować konsekwencje ich decyzji. A jeśli przy okazji mogę sobie porozkminiać jakąś zagadkę kryminalną, tym lepiej.

Zdecydowanie polecam kolejny tom serii i mam nadzieję, że ten nie będzie ostatni.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Bibliotecznie
Małgorzata Rogala to jedna z niewielu polskich pisarek, które z ogromnym wyczuciem łączą dobrą kryminalną intrygę z ważnym społecznie przesłaniem. Do rąk czytelników trafiła właśnie kolejna powieść ukazująca niesprawiedliwość i okrucieństwo wobec kobiet.

Wracająca z imprezy nastoletnia Ela pada ofiarą napastnika. Podczas gdy dziewczyna walczy o życie w szpitalu, warszawscy policjanci – Pawelec i Szuba – prowadzą żmudne śledztwo. Zatrudniona w szkole w charakterze pedagoga Weronika Nowacka próbuje z kolei pomóc rodzinie ofiary. Kto napadł na uczennicę i dlaczego nikt z sąsiadów nie zareagował na jej rozpaczliwy krzyk?

Krzyk za oknem, czyli czwarty tom cyklu z Weroniką Nowacką, to nie tylko historia skrzywdzonej nastolatki, lecz także opowieść o społecznej znieczulicy, paraliżującym strachu pozbawiającym nas racjonalnego myślenia oraz ogromnej sile internetowego hejtu. Rogala w bardzo przekonujący sposób pokazuje, jak we współczesnym świecie działa zjawisko rozproszenia odpowiedzialności, z którym często mamy do czynienia, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ile razy będąc świadkiem niepokojącego zdarzenia, nie reagowałeś właściwie, mając nadzieję, że zrobi to ktoś, kto stoi obok? Czy chciałbyś, żeby w ten sposób zachowali się przechodnie, gdyby chodziło o Ciebie?

Rogala jak zawsze skłania do refleksji, piętnuje obojętność, a nade wszystko staje w obronie kobiet, bo to one niezmiennie od wieków są na straconej pozycji. Podkreśla także, jak ważna już od najmłodszych lat jest edukacja seksualna i świadomość praw, jakie nam przysługują. Przypominajmy nastoletnim córkom, że nie są niczyją własnością. Uczmy dorastających synów szacunku do drugiego człowieka, ale też stawania w obronie prawdy, zwłaszcza gdy są niewinni. Uczulajmy sąsiadów i sami bądźmy uważni na to, co dzieje się dookoła, tak żeby żaden krzyk za oknem nie pozostał bez odpowiedzi.

Najnowszą powieść Rogali czyta się rewelacyjnie nie tylko ze względu na emocje, lecz także świetny styl – z jednej strony uruchamiający wyobraźnię, z drugiej szyty na miarę, pozbawiony ornamentyki rozpraszającej uwagę i sztucznie nabijającej znaki.

Jak zawsze robi wrażenie. Przeczytajcie koniecznie!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©SieCzyta
Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, nikt nic nie powiedział. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak, lecz nie aż tak częste jak wydaje się wielu lub raczej twierdzi wielu. Łatwiej odwrócić głowę, zająć się czymś innym lub po prostu dać się opanować lękowi. Zawsze przecież ktoś inny zareaguje, a co jeśli nie? Jeżeli to ktoś nam bliski?

Krzyk za oknem, jeden z wielu lub wprost przeciwnie, ale przecież nie musi oznaczać czegoś dramatycznego. Pewnie ktoś inny zareaguje lub mogło się wydawać, iż przesłyszano się. Jednak dla nastoletniej Eli było to wzywanie pomocy, jakiej naprawdę Potrzebowa, a jaka nie nadeszła w porę … Dlaczego nikt nie sprawdził co dzieje się na poza ich bezpiecznymi, czteroma ścianami? Ktoś zignorował, inny mógł się bać albo był pewien, że to nic takiego, w końcu to piątkowa noc, a cisza rzadko kiedy zapada zupełnie. Ale tej nocy krzyki nie były bez powodu, gdyby zostały usłyszane byłaby szansa, iż nie dojdzie do tragedii. Teraz policja stara się odtworzyć ciąg dramatycznych zdarzeń, by móc wskazać tego, kto skrzywdził nastolatkę. Świadków nie ma, pozostały jedynie dowody, lecz czy one dadzą odpowiedzi jakich potrzebują stróże prawa? Nikt nic widział, nie słyszał, chociaż czy na pewno? Wbrew pozorom z pojedynczych wspomnień, ich fragmentów dużo można wywnioskować, a to już duży krok w dochodzeniu. Pozostaje zrobić kolejne w kierunku jakiego mało kto spodziewa się.

Zło wcale nie musi mieć obcej twarzy, możemy spotykać je na co dzień, witać się z nim, darzyć uczuciem, nie wyróżniać się, po prostu egzystować tuż obok nas zupełnie nierozpoznawalne. Małgorzata Rogala już niejednokrotnie pokazała czytelnikom, że tu i teraz ma miejsce zbrodnia, nie gdzieś daleko od nas, w zupełnie innym otoczeniu, tam gdzie spodziewamy się, lecz tuż przed naszymi oczami. Krzyk za oknem jest najwyższej jakości kryminałem z istotnym wątkiem psychologicznym, jaki nie jest nic nie znaczącym dodatkiem. Tytuł od samego początku jest zrozumiały, zresztą dotyczy nas wszystkich. Ile razy coś nas zaniepokoiło, a zostało przez nas zignorowane lub wprost przeciwnie, zareagowaliśmy w porę? Nie tylko ta kwestia jest poruszana, autorka jest naprawdę bardzo wnikliwym obserwatorem i w swoich książkach uwypukla to, co ignorujemy w codzienności, zwłaszcza w kwestach relacji rodzinnych, rówieśniczych oraz szkolnych. One są najbliższe, zdają się być doskonale znane i opanowane, to, co im zagraża jest pod kontrolą … Do momentu kiedy zaskakują nas dramatyczne fakty, bynajmniej nie takie odległe i nas nie dotyczące jak myśleliśmy. Krzyk za oknem zwraca uwagę na sprawy jakich chcielibyśmy uniknąć, ale i takie jakie potępiamy, lecz i im ulegamy. Zagadka kryminalna nie jest zepchnięta na bok, wokół niej rozgrywa się cała historia, to ona uwypukla to, czego nie dostrzegamy lub myślimy, iż nas nie dotyczy. Małgorzata Rogala jest mistrzynią w unaocznianiu wszystkiego tego, co prowadzi do wyrządzenia krzywdy drugiemu człowiekowi oraz do zbrodni. Bez wielkich słów, lecz z użyciem takich, które dają do myślenia i wskazują nie jedynie jak rodzi się zło, ale przede wszystkim jak zaczyna funkcjonować tuż obok nas, chociaż czasem wystarczy mały gest z naszej strony by je powstrzymać.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć