ebook Stella Maris
3.9 / 5.00 (liczba ocen: 10428)

Stella Maris
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 25.94
wciąż za drogo?
-30% 25.94 złpremium: 15.56 zł Lub 15.56 zł
25.94 zł
29.90 zł
31.12 zł Lub 28.01 zł
35.91 zł Lub 32.32 zł
-17% 27.94 zł
31.01 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Co jest prawdą, a co złudzeniem? Dzika i złowroga eksploracja nauki podważająca nasze pojęcia Boga, prawdy i istnienia. Studium żałoby i nieuleczalnej tęsknoty.

„Gdybyś nie została matematykiem, kim chciałabyś być?
Trupem”.
Jesienią 1972 roku do zakładu psychiatrycznego Stella Maris zgłasza się dwudziestoletnia Alicia Western, doktorantka na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Chicagowskiego i genialna skrzypaczka, córka naukowca, który współpracował z Oppenheimerem przy Projekcie Manhattan. Cierpi na depresję i ma halucynacje. W rejestracji usiłuje oddać reklamówkę z czterdziestoma tysiącami dolarów. Uciekła z Włoch, gdzie jej brat Bobby, uzdolniony fizyk i kierowca Formuły 2 leży w śpiączce po wypadku na torze rajdowym. Alicia kategorycznie odmawia rozmów o nim. Terapeucie opowiada o dzieciństwie w Los Alamos, barwach liczb, mechanice kwantowej, Schopenhauerze i zakazanych marzeniach. W tym intelektualnym sparingu to pacjentka jest górą i nigdy nie wiadomo, kiedy kłamie, a kiedy odsłania się.

Po latach milczenia wybitny amerykański prozaik, laureat Nagrody Pulitzera i autor kultowej Drogi powraca z mistrzowską dylogią. Pasażer i Stella Maris są jak dwie strony lustra, a prawda jednej powieści zdaje się zaprzeczać prawdziwości drugiej.

„Od pięćdziesięciu lat planowałem powieść o kobiecie. Nigdy nie będę wystarczająco kompetentny, by ją napisać, ale w pewnym momencie trzeba spróbować”. Cormac McCarthy
„Bobby i Alicia – Orestes i Elektra naszych czasów, rodzeństwo z przeklętej rodziny, uciekające przed Furiami. Portret tych dwojga skazanych na to, by nigdy nie być razem, jest oszałamiającym osiągnięciem”. „The Scotsman”

Stella Maris od Cormac McCarthy możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Świat nie stworzył żadnej żywej istoty, której nie zamierzałby zniszczyć.
Stella Maris to tytuł przypisany Najświętszej Maryi Pannie, oznaczający Gwiazdę Morza, taką nazwę też nosi szpital psychiatryczny, do którego zgłasza się siostra Bobby’ego Westerna, bohatera powieści Pasażer. Drugi tom tej dylogi stoi w opozycji do pierwszego. W całości jest dialogiem bohaterki i psychiatry podczas terapii.

Bohaterka powieści mówi, że uciekła z Włoch, gdzie jej brat Bobby leżał w śpiączce po wypadku samochodowym. Lekarze chcieli, by podjęła decyzję o odłączeniu go od aparatury medycznej, a ona nie potrafiła podjąć tej decyzji. Bobby w Europie był kierowcą wyścigowym. Choć wcześniej ukończył studia i był zdolnym, obiecującym fizykiem. Dochodzimy do wniosku, że cała fabuła Pasażera nie mogła się w tym kontekście wydarzyć. Przecież akcja pierwszej powieści rozgrywa się w roku 1980.

Stella Maris to w całości zapis sesji terapeutycznych bohaterki, która przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Zaczynamy się zastanawiać, co jest prawdą, a co tylko złudzeniem? Grzechem pierworodnym Ameryki staje się bomba atomowa. To za nią w pewnym sensie płaci Alicia i jej brat Bobby, ponieważ ich ojciec pracował z Oppenheimerem przy jej budowie. Eksploracja nauki jest złowroga i ponura. Podważa nasze pojęcie dobra i zła, czasu i prawdy, a nawet samego istnienia. Zaskakująca konkluzja pisarza mieniącego się niewierzącym materialistą.

Ktoś napisał, że ta powieść to studium żałoby i nieuleczalnej tęsknoty. Postacią główną jest Bobby Western, choć fizycznie go nie ma. Alicia rozmawia z psychiatrą o wszystkim. Jest genialną matematyczką, która w wieku dwudziestu lat stała się już doktorantką na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Chicagowskiego. Jest też genialną skrzypaczką. Rozmawia z psychiatrą, który często nie jest w stanie zrozumieć jej wywodów. Choć Alicia nie chce rozmawiać o bracie, to w zasadzie wciąż mówi o bracie. A jej choroba psychiczna jest rodzajem grzechu pierworodnego, kary boskiej za stworzenie bomby atomowej.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć