ebook Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej
4 / 5.00 (liczba ocen: 1)

Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 28.08
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
28.08 zł Lub 25.27 zł
32.00 zł
34.19 zł
35.90 zł
28.08 zł
29.10 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Był początek lat 80. Do Kartoszyna, niewielkiej wioski na Kaszubach, przyjechały setki robotników, naukowców, ludzi żądnych wyzwań, chcących rozpocząć nowy etap w życiu albo po prostu dostać mieszkanie. Zadanie, jakie przed nimi postawiono, było bardzo ambitne. Mieli zbudować Elektrownię Jądrową Żarnowiec, jedną z największych inwestycji w PRL.

Byli inni niż wszyscy. Żyli i pracowali w odmiennych warunkach. Momentami wręcz nie zauważali, że budowa wystartowała w czasach stanu wojennego.

Z rozmów Piotra Wróblewskiego z robotnikami, naukowcami i rodowitymi mieszkańcami Kaszub powstał wciągający reportaż pokazujący skomplikowany obraz tajemniczej, ale fascynującej budowy. Przerwano ją nagle wraz z upadkiem PRL, do czego przyczynił się wzrost aktywności polskiego ruchu ekologicznego. Po zakończeniu inwestycji niektórzy budowniczowie, pionierzy i fascynaci atomu, ale także ich przeciwnicy zdecydowali się zostać na Kaszubach. To o nich jest ten reportaż.

O e-booku Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej blogerzy napisali: 

Piotr Wróblewski w swoim reportażu opowiadaj o powstawaniu Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. A w zasadzie pokazując dlaczego EJŻ w ogóle nie powstała. - donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej od Piotr Wróblewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Polska energetyka jądrowa nie miała i nadal nie ma szczęścia w swojej historii. Piotr Wróblewski w swoim reportażu przybliża nam jej początki opowiadając o powstawaniu Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. A w zasadzie pokazując dlaczego EJŻ w ogóle nie powstała.

Autor skupia się na rozmowach z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w proces powstawania Elektrowni w Żarnowcu. Rozmawia z naukowcami, inżynierami, robotnikami, a także z mieszkańcami Kaszub, których życie „Projekt Żarnowiec” zmienił. Pojawiają się w opowieści zagorzali zwolennicy atomowej energii, ale także jej zdeklarowani przeciwnicy.

Muszę przyznać, że zaimponowało mi podejście autora do tematu. Energetyka jądrowa to temat – nomen omen – gorący, a dyskutanci prezentują na ogół opinie stanowcze i nie dopuszczające polemik. Tymczasem Piotr Wróblewski rzetelnie prezentuje argumenty, starając się wyważyć racje stron sporu.

Przede wszystkim jednak – bo książka nie jest tylko kolejnym głosem w debacie o elektrowniach atomowych – przeprowadza czytelnika przez kolejne etapy niepowodzeń i nieszczęść związanych z żarnowiecką inwestycją.

Świetnie napisana książka. Smutna w wymowie, ale przy tym otwierająca szerokie pola do przemyśleń. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć