ebook Pierwsze damy II Rzeczpospolitej
3.53 / 5.00 (liczba ocen: 644)

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

"Maria wywołała skandal bez precedensu. Prezydent Polski poślubił młodszą o 28 lat kobietę. I to kogo! Żonę własnego adiutanta i sekretarkę swojej pierwszej małżonki, która zmarła zaledwie kilka miesięcy wcześniej! Michalina w młodości własnoręcznie konstruowała bomby i dobrze wiedziała, czego oczekuje od życia. Gdy jej mąż odrzucił propozycję objęcia urzędu prezydenta, wystarczył jej jeden telefon. Natychmiast zmienił zdanie i potulnie zgodził się na wszystko. Mąż rewolucjonista porzucał Marię na długie miesiące. Ona nie zamierzała przejmować się rolą pierwszej damy. Zawsze i każdemu mówiła prawdę prosto w oczy. Czy to jej scysja z adiutantem marszałka Piłsudskiego doprowadziła do zamachu stanu i rozlewu krwi? Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. To one uosabiały magię, czar i elegancję dwudziestolecia międzywojennego – Polski utraconej dla nas na zawsze. "

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej od Kamil Janicki możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
O kobietach pisze się teraz więcej. Kamil Janicki w swojej książce wpisuje się w trend poszukiwań kobiecej strony historii. Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej nie są laurką dla wyidealizowanych bohaterek Polski okresu międzywojennego. Marię Wojciechowską, Michalinę Mościcką oraz drugą żonę prezydenta – Marię Mościcką poznajemy ze zwyczajnej, ludzkiej strony. Z wadami i zaletami, w zupełnie innym niż nasz własny, systemie wartości. Z ich biedą i niepewnością losu. Z dziećmi, które rodzą się na obczyźnie i umierają w wyniku chorób lub działań wojennych. Życiowe zakręty wyzwalają w tych kobietach ukrywane talenty. Ich zaradność i siła bywa osią życia przyszłych, prezydenckich rodzin. Zapewniają byt i jednocześnie stają się podporą dla mężów w najtrudniejszych momentach.

Kamil Janicki, przy okazji portretów żon prezydentów, pokazuje również nasze ogólnonarodowe przywary. Umniejszanie cudzych dokonań, wyśmiewanie potknięć, niedocenianie poświęceń podszyte zazdrością. Wszechobecny wręcz dyktat kościoła katolickiego, od którego już wówczas trudno było się uwolnić.

Lektura zwraca także uwagę na ciekawą prawidłowość, dotyczącą większości członków tzw. elit. Lata spędzone w blasku władzy i blichtrze dostatku, zmieniają ich osobowość. Poza Marią Wojciechowską, właściwie żadnej z opisanych postaci, nie udaje się ustrzec przed pychą i zadufaniem. Kaprysy i zachcianki, w obliczu nie najlepszej kondycji finansowej młodego państwa, urastają niekiedy do rangi absurdu.

Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej to lekki w odbiorze i niezwykle zajmujący przewodnik po tajnikach życia społecznego i politycznego tuż przed, i po odzyskaniu niepodległości. Unikatowe fotografie, cytaty z zapisków, osobiste relacje uczestników wydarzeń, czynią z tej lektury fascynujące źródło wiedzy, o której dzisiaj chętnie mówi tak wielu. Nie zawsze zgodnie z faktami.

Kamil Janicki daje Czytelnikowi szansę weryfikacji pewnych mitów na temat okoliczności tamtych czasów. Odsłania sylwetki bohaterek, uzupełniając białe plamy polskiej, kobiecej części historii.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Wiedziennik
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Słynny już historyczny cykl czytelniczy zatytułowany „Prawdziwe historie” Wydawnictwa znak, na stałe zagościł już na polskim rynku wydawniczym. Każda wydana nowo pozycja zdobywa listy bestsellerów i przez długi czas się na nich utrzymuje. Kolejna pozycją tego cyklu jest książka zatytułowana „Pierwsze damy II Rzeczypospolitej”. Opowiada ona o losach trzech kobiet, które raczej nie są znane polskiemu czytelnikowi. Z pozycji tej dowiemy się zatem o życiu Marii Wojciechowskiej, Michaliny Mościckiej i Marii Mościckiej. Szczytnym celem jest przywrócenie pamięci o tych postaciach.
    Każda z trzech opowieści zawiera suche, historyczne fakty biograficzne, ale wsparta jest także anegdotami i opiniami znanych osobistości, dotyczącymi byłych Pań Prezydentowych.
    Pozycja ta zdaje się być dość subiektywna, gdyż jak twierdzi sam autor, pisząc ją posiłkował się wieloma źródłami zredagowanymi specjalnie na potrzeby ówczesnej prasy. Książka będzie łatwą lekturą także dla osób, których wiedza historyczna nie jest bardzo bogata. Treść jest łatwo przyswajalna a język, którym posługuje się autor Kamil Janicki jest dosyć prosty. Książka zawiera także sporo zdjęć, które są doskonałym dopełnieniem tekstu, ułatwiającym przyswojenie faktów o pierwszych damach II Rzeczypospolitej. To taka historyczna pozycja książkowa, którą można przeczytać jednym tchem. Polecam.

Warto zerknąć